Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Ruszył Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego. Śledź relację

Paweł Franczak
Unia Europejska oraz kraje objęte Partnerstwem Wschodnim
Unia Europejska oraz kraje objęte Partnerstwem Wschodnim Wikipedia.org
Tylko pozornie uczestnicy zaczynającego się dzisiaj (piątek) w Lublinie Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego mają łatwe zadanie, bo tylko pozornie kultura nie budzi emocji i nie jest narzędziem politycznej agresji. W rzeczywistości osiągnięcie choćby dziesiątej części oficjalnego celu kongresu (niestety, nie ma już możliwości wpisania się na listę uczestników), czyli "wypracowanie praktycznych mechanizmów wzmacniania współpracy kulturalnej ponad granicami" będzie sukcesem.

Partnerstwo Wschodnie to projekt stworzony głównie przez Polskę, przy dużym udziale Szwecji, Litwy i Niemiec. Przyjęto go w 2008 roku, jako formę zacieśnienia współpracy krajów Unii Europejskiej z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią.

Od początku jasne było, że szczytne założenia PW to jedno, a polityczne niesnaski - drugie. Do oczywistych kłopotów przy współpracy z Białorusią doliczyć trzeba było problem z Rosją, która niechętnie patrzyła na wykluczający ją projekt: "Każde partnerstwo jest lepsze od konfliktu, jednak martwi nas, że ze strony niektórych państw podejmowane są próby wykorzystania tej struktury jako partnerstwa przeciwko Rosji" - powiedział prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew w czasie szczytu UE - Rosja w 2009 roku.

Kultura, postrzegana z reguły jako obszar wolności i niezależności, także od politycznych nacisków, miałaby być jednym z najważniejszych pylonów w wirtualnym moście łączącym państwa UE ze wschodnimi sąsiadami. Stąd lubelskie, trzydniowe, wydarzenie.

Ale i sfera kulturowa - rozumiana nie tylko jako działania artystyczne - stała się na Wschodzie frontem walki. Jak pisze Wojciech Przybylski w kwartalniku ResPublica: "Wojna kulturowa uprawiana jest z powodzeniem na tym terytorium, odkąd dla imperium rosyjskiego narody zaczęły stanowić zagrożenie polityczne i tożsamościowe. Ostatnio coraz więcej na tym polu bitew, w większości zresztą przez narody przegrywanych, o język, lektury szkolne, kino, muzykę i swoje dziedzictwo".

W tym względzie lubelskie spotkanie samorządowców, artystów, filozofów i badaczy kultury z 17 krajów Partnerstwa Wschodniego i Unii Europejskiej odniosło już małe zwycięstwo: mimo rosyjskiej niechęci do partnerstwa na kongresie pojawi się dziesięć osób z Rosji.

- Nie będą to, co prawda, przedstawiciele instytucji rządowych, a osoby związane ze szkolnictwem wyższym i organizacjami pozarządowymi - mówi Agnieszka Wojciechowska z Warsztatów Kultury, rzeczniczka KKPW. - Mimo wszystko kultura jest ponad granicami.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski