Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Sanepid wyprowadzi się ze śródmieścia. Budynek pójdzie pod młotek

Artur Jurkowski
Jeden z bardziej charakterystycznych gmachów śródmieścia, stojący u zbiegu 3 Maja i I Armii WP zmieni właściciela. Miasto może zarobić kilka milionów.

Kiedyś był to budynek komory celnej, teraz mieści się w nim lubelski sanepid. Co będzie za kilka miesięcy? Nie wiadomo. Wszystko będzie zależało od nowego właściciela, bo obecny czyli magistrat planuje sprzedać budynek. W najbliższy czwartek miejscy radni zdecydują o tym czy dać „zielone światło” prezydentowi Lublina na zbycie nieruchomości stojące u zbiegu 3 Maja i I Armii Wojska Polskiego.

- Najemca korzystający obecnie z budynku zdecydował się go opuścić – tłumaczy jeden z powodów sprzedaży Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem Urzędu Miasta Lublin. Chodzi o powiatową stację sanepidu.

– Przeprowadzkę do budynku przy ul. Uniwersyteckiej 12 planujemy na przełomie marca i kwietnia – mówi Bożena Kess, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. I dodaje, że w budynku przy 3 Maja pracuje obecnie 67 osób.

Obiekt „za chwilę” może zostać pozbawiony sanitariatów. Część socjalna znajduje się bowiem w przybudówce stojącej na sąsiedniej działce, która jest w prywatnych rękach. – Właściciel zgodził się poczekać z wyburzeniami do czasu wyprowadzki obecnych najemców – dodaje dyrektor Nahuluk.

Neogotycki budynek powstał w 1829 r. To dawny Lubelski Urząd Obwodowy (Powiatowy), mieściła się tu m.in. komora celna. Gmach jest wpisany do rejestru zabytków.

- Ochronie podlega bryła budynku, elewacja oraz detal architektoniczny – wylicza Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

To zamyka przyszłemu nabywcy np. możliwość radykalnej przebudowy gmachu. – Na pewno nie zgodzimy się np. na nadbudowę czy rozbudowę. Korekcie może ulec natomiast układ wewnętrznych pomieszczeń – twierdzi Dariusz Kopciowski. - Gmach jest w opłakanym stanie. Wymaga gruntownego remontu – przyznaje jednocześnie dyr. Nahuluk.

Ratusz nie chce spekulować, ile może zarobić na sprzedaży. W grę wchodzi kilka milionów złotych. Dla porównania UMCS wyceniał wartość znajdującego się nieopodal Instytutu Psychologii (dawna siedziba Lubelskiego Rządu Gubernialnego) na 7,65 mln zł. Chętnego na kupno jednak nie znalazł.

Zobacz też: Komputer Commodore 64 reliktem przeszłości? Nie w warsztacie samochodowym! "Jest cały czas uruchomiony od prawie 30 lat"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski