Lublin: Siostra oddała szpik siostrze. „To moja bohaterka”. Zobacz zdjęcia

17-latka chora na ciężką niedokrwistość aplastyczną wraca do zdrowia dzięki przeszczepowi wykonanemu w SPSK1 w Lublinie. Dawczynią byłą 26-letnia siostra chorej nastolatki, w pełni zgodna. Jednak już niebawem w lubelskiej klinice mają być także wykonywane przeszczepy, kiedy stuprocentowej zgodności między dawcą i biorcą szpiku nie będzie.

Problemy zdrowotne 17-latki spod Zamościa zaczęły się w marcu. - Pojawiały mi się skupiska małych czerwonych plamek na ciele. I siniaki, które nie schodziły. Zrobiłam badania i wyniki okazały się bardzo złe – opowiada nastolatka.

Diagnoza: „ciężka niedokrwistość aplastyczna”. - Byłam załamana, moje życie nagle odwróciło się o 180 stopni – przyznaje pacjentka.

- Przeszczep szpiku był jedyną drogą – wyjaśnia prof. Marek Hus, kierownik Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku SPSK1.

Z przeszczepem nie można było czekać. Na szczęście szybko udało się znaleźć dawcę – została nią 26-letnia siostra 17-latki.

- Była w pełni zgodna. Udało nam się pobrać odpowiednią liczbę komórek od dawczyni i tego samego dnia przeszczepić pacjentce – relacjonowała dr Dorota Hawrylecka. - Jesteśmy teraz trzy tygodnie po wykonaniu przeszczepu. Możemy powiedzieć, że się udał, pacjentka powoli wraca do sprawności. Cała procedura przebiegła praktycznie bez powikłań. Liczymy, że w przyszłym tygodniu uda się wypisać pacjentkę do domu – dodała.

17- latka mówi, że czuje się już dobrze i dochodzi do siebie – pod względem fizycznym i psychicznym. - Jestem niewyobrażalnie wdzięczna siostrze, że dała mi drugie życie. Zdecydowała się od razu. To moja bohaterka – podkreśla.

W ten sam sposób o dawczyni wypowiadają się lekarze.

Chociaż w Klinice Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku przeszczepy szpiku wykonuje się od 24 lat, to w ostatnich miesiącach jest to wyjątkowo trudne. - W czasie pandemii jest duże ryzyko infekcji u dawcy ale też u chorego. W tym przypadku udało nam się uchronić przed infekcją biorczynię, ale też dawczynię, co nas bardzo cieszy – zaznaczył dr Tomasz Gromek.

W ubiegłym roku w Klinice przeprowadzono 53 przeszczepy szpiku. Jak mówiła dr Hawrylecka to tylko kilka procent mniej niż przed pandemią.

- Pandemia wszystko przewróciła, ale musieliśmy się jakoś odnaleźć. Zbudowaliśmy procedury, które pozwoliły nam utrzymać się w rytmie normalnej pracy z pacjentem, którego przecież nie można schować do ciekłego azotu i zamrozić, żeby wrócić do problemu kiedy skończy się pandemia – tłumaczył prof. Marek Hus. - Mieliśmy przez cały ten czas tylko dwa wyłączenia, kiedy, mimo wdrożonych procedur, mieliśmy kryzys w zespole pielęgniarskim z powodu zachorowań na Covid-19 – opowiadał.

Dawca nie tylko w pełni zgodny

Prof. Hus podkreśla, że Klinika będzie też rozszerzać działalność. W ciągu kilku najbliższych dni ma zapaść decyzja o tym, że w SPSK1 będą odbywały się przeszczepy szpiku także od dawców niespokrewnionych.

Kolejna nowość to rozpoczęcie tzw. przeszczepów haploidentycznych, czyli od dawców spokrewnionych, ale tylko w połowie zgodnych. - Ta technologia w ostatnich latach się rozpowszechniła, wyniki takich przeszczepień są wyjątkowo dobre. Po wakacjach będziemy kwalifikować pierwszych pacjentów do takich transplantacji - zapowiedziała dr Dorota Hawrylecka.

Gladiatorzy na Narodowym, relacja z gali XTB KSW Colloseum 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie