Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin. Skarga na wyrok. Górki Czechowskie znowu w sądzie. Tym razem w Warszawie

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Adrian Tomczyk/Archiwum
W kolejną fazę wchodzi spór o zagospodarowanie górek czechowskich. Miasto złożyło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Nie zgadza się z niekorzystnym dla siebie wyrokiem wydanym w grudniu 2021 r. przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.

15 grudnia 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że uchwał w sprawie studium zagospodarowania Lublina jest niezgodna z prawem. Chodzi o dokument dopuszczający budowę bloków na części górek czechowskich. W czwartek (17 lutego) miasto złożyło skargę kasacyjną od grudniowego wyroku do sądu wyżej instancji, czyli Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Samo złożenie skargi nie jest zaskoczeniem. Taki krok miasto zapowiedziało tuż po ogłoszeniu wyroku. Nie wiadomo było jednak, kto ją przygotuje. O to, aby byli to zatrudnieni w ratuszu prawnicy apelowała Fundacja Wolności. Przypominała jednocześnie, że za przygotowanie poprzedniej skargi kasacyjnej przez prawnika „spoza urzędu” miasto zapłaciło 20,1 tys. zł.

– Skargę kasacyjną w imieniu gminy Lublin sporządziła i wniosła ta sama osoba co poprzednio, to jest radca prawny profesor Jacek Jaworski – informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. I przekonuje: – Podejmując decyzję o pełnomocnictwie, kierowaliśmy się przede wszystkim troską o zabezpieczenie interesów gminy Lublin i prawidłowości toku postępowania przed NSA.
Koszt? – Za sporządzenie i wniesienie skargi kasacyjnej, panu profesorowi w miesiącu lutym zostanie wypłacone wynagrodzenie w wysokości 7600 zł netto – mówi Duma.

Ratusz nie zdradzą na czym opiera się jego „linia obrony”. – Skarga zawiera argumenty procesowe organu, istotne z punktu widzenia postępowania sądowego, obecnie nie planujemy jej upublicznienia – twierdzi Duma.

Sądowy spór o zgodność z prawem uchwały w sprawie przyjęcia „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Lublina” toczy się od sierpnia 2019 r. Od tego czasu dwa wyroki wydał WSA (grudzień 2019 r. i grudzień 2021 r.), oba niekorzystne dla miasta. Raz sprawą zajął się NSA – kasacja od wyroku WSA z 2019 r. – i podzielił argumentację samorządu uchylając wyrok z grudnia 2019 r. i nakazując ponowne rozpatrzenie sprawy przez sąd niższej instancji.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski