Lublin solidarny z Ukrainą. Zrywa współpracę z miastami na Białorusi i w Rosji

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Udostępnij:
Omsk, Brześć i Witebsk – to miasta w Rosji i na Białorusi, z którymi współpracował Lublin. Te kontakty zostały zerwane – poinformował ratusz.

46 miast partnerskich i zaprzyjaźnionych miał jeszcze we wtorek (1 marca) przed południem Lublin. Po południu ta liczba zmniejszyła się do 43 pozycji. Z listy „międzynarodowych” kontaktów Lublina wypadły trzy miasta położne na terenie Rosji i Białorusi. To reakcja na agresję Rosji na Ukrainę.

Jedynym rosyjskim miastem, z którym Lublin miał kontakty był Omsk. - W obliczu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego miasto Lublin zerwało uzgodnienia zawarte w liście intencyjnym ze skutkiem natychmiastowym – informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

– Od kilku lat współpracy w zasadzie nie było. Wobec wojny, której winna jest Rosja jakakolwiek współpraca z Omskiem jest niemożliwa – dodaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Inicjatorem nawiązania współpracy były środowiska polonijne pochodzące z Omska. List intencyjny został podpisany w maju 2009 r.

- Jesteśmy zainteresowani kontaktami w zakresie kultury, nauki i oczywiście gospodarki - podkreślała wówczas Tatiana Wyżewitowa, wicemer Omska.

- Chcemy, aby Lublin był postrzegany w kraju, ale też Europie jako miasto wyspecjalizowane we współpracy z miastami leżącymi za wschodnią granicą Unii Europejskiej. Jeśli nasze kontakty z Omskiem będą się dobrze rozwijać to po pewnym czasie mogą się sfinalizować podpisaniem umowy o partnerstwie miast – mówił wtedy Adam Wasilewski, prezydent Lublina.
Do podpisania umowy o partnerstwie jednak nie doszło.

Inaczej było z Brześciem na Białorusi

W przypadku tego miasta radni przyjęli w czerwcu 2009 r. uchwałę o partnerstwie miast. Byli w tej sprawie jednomyślni. Wcześniej przez 16 lat współpraca między miastami odbywała się w oparciu o list intencyjny podpisany w 1993 r. Na Białorusi Lublin miał też jedno miasto zaprzyjaźnione. To Witebsk, z którym list intencyjny o współpracy został podpisany w marcu 2018 r.

- Zrywamy też kontakty z miastami białoruskimi – podkreśla Żuk. I mówi: - W przypadku Białorusi miastem partnerskim jest Brześć, zaś miastem zaprzyjaźnionym Witebsk. Na czwartkową sesję (3 marca - dop. red.) przygotowujemy projekt uchwały dotyczący Brześcia. Natomiast w przypadku miasta Witebsk nastąpi zerwanie uzgodnień zawartych w liście intencyjnym.

Obecnie Lublin ma 25 miast partnerskich i 18 – zaprzyjaźnionych (najwięcej na Ukrainie).

W swojej dotychczasowej historii Lublin stracił jedno miasto partnerskie. Chodzi o duński Nykøbing Falster. W 2007 r. to miasto w wyniku reformy administracyjnej zostało przyłączone do innej gminy. Z mocy prawa wygasła wówczas umowa o partnerstwie zawarta w 1992 r.

W poniedziałek (28 lutego) samorząd województwa lubelskiego zerwał umowę partnerską z rosyjskim obwodem nowogorodzkim i zawiesił obowiązywanie umowy partnerskiej z obwodem brzeskim na Białorusi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak żołnierz dawca ratuje ludzkie życie

Więcej informacji na stronie głównej Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie