Lublin sprzed ponad 100 lat! To miasto zmieniło się nie do poznania. Zobacz zdjęcia

Redakcja
Ratusz, obok już nieistniejąca kamienica
Ratusz, obok już nieistniejąca kamienica Archiwum prywatne Marka Gromaszka / rep. Marcin Fedorowicz, Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
Prezentujemy wyjątkową kolekcję zdjęć Lublina sprzed 100 lat. Dokumentują przełomowy, choć nieco zapomniany moment w historii miasta.

Co w Lublinie działo się przed stu laty?

- Miasto zostało zajęte wbrew rozkazom. Austriacy nie chcieli, żeby polskie oddziały zajęły Lublin, ale Piłsudski i tak wysłał ułanów - mówi Ziemowit Karłowicz, historyk z Ośrodka Brama Grodzka- Teatr NN w Lublinie.

Ta opowieść zaczyna się 30 lipca 1915 roku, od wyścigu o to, który oddział legionów pierwszy wejdzie do Lublina. Szczęście uśmiechnęło się do ułanów dowodzonych przez Juliusza Ostoję-Zagórskiego. Dowódca stanął przed pałacem gubernatora (obecny gmach psychologii UMCS przy pl. Litewskim) i zażądał od woźnego kluczy. Cóż z tego, skoro do historii wszedł Władysław Belina-Prażmowski, jako ten, którego oddział pierwszy wkroczył do Lublina. Bo miał lepsze notowania u Piłsudskiego.

Unikatowe zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości ich właściciela, prywatnego kolekcjonera z Lublina. Ich formę cyfrową przekazał on Ośrodkowi Brama Grodzka-Teatr NN.

Modernizacja i elektryfikacja linii Giżycko - Korsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mgr.x
świński ryj dr.marco-icek winkler krasnicka 215, metrobikes
p
prof. Marconi
Nie podszywaj się świński ryju pode mnie !!!
d
daktyl105
Mi się tylko nasuwa pytanie, dlaczego tak cenny zbiór został przekazany do Ośrodka Brama Grodzka zamiast do Archiwum Państwowego? Rozumiem, że to tylko skany kolekcji, zeskanowanej tanią metodą, ale mimo to jakoś tak szkoda materiału. Z tego co poznałem, to mają tam odpowiedni sprzęt do digitalizacji takich archiwaliów. Czemu wciąż jeszcze nie ma świadomości, że to archiwa państwowe są od przechowywania, zabezpieczania i udostępniania naszego dziedzictwa lokalnego czy narodowego, a nie instytucje miejskie, które prowadzą podobną, lecz w mocno ograniczonym w stosunku do archiwów zakresie działalność?
m
mama
udostępnij lepiej swoje żółte papiery,to się ludzie pośmieją
p
prof Marconi
niemiecki żołnierz w charakterystycznym hełmie z okresu I wojny światowej pokazuje gestem dziadka dr Marco, rodowitego Lublinianina, ubranego w charakterystyczny sposób
d
dr Marco
Może jak będę miał fazę to udostępnię Kurierkowi mój zbiór pocztówek z trajlusiami lubelskimi...

Pytanie do znawców - co robili w Lublinie deutsche soldaten i czy miało to zwiàzek z bitwà o twierdzę przemyskà???
L
Lbn
A teraz drodzy czytelnicy wyobraźcie sobie nasz COZL wśród architektury na powyższych zdjęciach. Piękne się komponuje, prawda?
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie