Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Studenci z całej Polski na warsztatach architektonicznych (ZDJĘCIA)

Magdalena Mizeracka
Sobotnią prezentacją projektów zakończą się XVI warsztaty architektoniczne Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Studentów Architektury OSSA Lublin 2012. Zostały zorganizowane przez studentów Politechniki Lubelskiej we współpracy z Warsztatami Kultury.

- Przyjechało 100 studentów z całej Polski, m.in. Szczecina, Poznania, Wrocławia i Krakowa. Są też studenci z Białorusi. Zostali podzieleni na 10 grup i pod kierunkiem znanych architektów pracują nad swoimi koncepcjami - wyjaśnia Agnieszka Spasiewicz, jeden z organizatorów warsztatów. - Tematem warsztatów jest "Negatyw". Chcemy, by studenci znaleźli złe strony miasta i spróbowali je zmienić na coś dobrego.

Uczestnicy warsztatów najpierw spacerowali po naszym mieście, żeby potem wybrać miejsca, które chcą zmienić. Teraz pracują nad projektami. - Zajmujemy się dzielnicą Bronowice. Chcielibyśmy stworzyć dla mieszkańców ciekawe miejsce spotkań - mówi Urszula Lipska z ASP Gdańska (z grupy Aleksandry Wasilkowskiej).

- Nie chcemy zmienić jednego miejsca, tylko wypracować metodę, która może zmienić całe miasto. Myślimy o usuwaniu pewnych elementów, a nie dodawaniu nowych. Analizujemy pod tym kątem balkony i zamknięte przestrzenie - zdradza Monika Pietrosian z Politechniki Wrocławskiej, która pracuje pod kierunkiem Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobis z grupy Centrala.

Aleksandra Nowicka z Politechniki Lubelskiej wraz z kolegami chce odmienić miasteczko akademickie. - Lublin to miasto studentów, a nie widać ich na miasteczku. Za dużo jest tam pustych przestrzeni, a mogłaby być np. siłownia na świeżym powietrzu - uważa Aleksandra.

Studenci pracuję pod kierunkiem znanych architektów. - Osobom z zewnątrz pewne cechy miasta łatwiej zauważyć. Jeszcze nie wiadomo, co wymyślą studenci, bo pierwsze koncepcje są modyfikowane, a nieraz całkiem zmieniane - podkreśla Małgorzata Domicz, architekt z Opola. Jej zdaniem Lublin jest miastem zielonym, ma dobrze rozwiniętą komunikację, ale jest za bardzo rozczłonkowany.

- W centrum są tereny niewykorzystane, zwłaszcza na obrzeżach Starego Miasta. Niepotrzebnie miasto rozlewa się na zewnątrz, zamiast skupić się na środku. Budynki mieszkalne mogłyby powstawać bliżej Śródmieścia - uważa Małgorzata Domicz. Wszystkie projekty zostaną zaprojektowane w sobotę o godz. 12 w Warsztatach Kultury.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski