Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin świętuje 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego (ZDJĘCIA)

IL
Lublin świętuje rocznicę 100. urodzin Jana Karskiego.
Lublin świętuje rocznicę 100. urodzin Jana Karskiego. Jacek Babicz
Goście z całego świata zjechali na poniedziałkowe spotkanie do lubelskiej jesziwy. To tam zorganizowano wyjątkową konferencję pn. "Jan Karski. Misja kompletna".

Udział w spotkaniu zapowiedzieli m.in. Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, ks. biskup prof. Tadeusz Pieronek oraz prof. Richard Pipes z Uniwersytetu Harvarda. Ten ostatni to wybitny amerykański historyk i sowietolog, pochodzenia polsko-żydowskiego, który miał w poniedziałek odebrać Nagrodę Orła Jana Karskiego, jedną z najbardziej prestiżowych na świecie. Zamiast laureata, pojawiła się natomiast jego żona Irene Pipes, przewodnicząca Amerykańskiego Towarzystwa Studiów Polsko – Żydowskich w Cambridge.

- Ona również jest osobą bardzo zasłużoną za m.in. działalność na rzecz jedności polsko-żydowskiej – zapewniała prof. Iwona Hofman, prodziekan Wydziału Politologii UMCS.

To nie koniec obchodów. We wtorek o godz. 10 na terenie Szkoły Podstawowej nr 24 , obok Pomnika Ofiar Getta Lubelskiego zostanie zasadzony Dąb Jana Karskiego, dokładnie w dzień 100. rocznicy urodzin legendarnego emisariusza. Następnie uroczystości przeniosą się na Zamek. Tam nastąpi wręczenie Nagrody Orła Jana Karskiego Aleksandrowi Kwaśniewskiemu oraz Rodzinie Kozielewskich (z której wywodził się Jan Karski) i Rotary International, a także odznaczenie pośmiertne Jana Karskiego medalem Paula Harrisa z Rotary International.

Podczas uroczystości na Zamku Lubelskim będzie można wysłuchać wystąpień m.in. Elie Wiesela - noblisty i przyjaciela Jana Karskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego, o. prof. Leo O'Donovana oraz dr Wiesławy Kozielewskiej, krewnej Jana Karskiego.

Kim był Jan Karski?

Jan Karski (właściwe nazwisko Kozielewski) urodził się 24 czerwca 1914 r. w Łodzi. Zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie. Był kurierem i emisariuszem politycznym. W trakcie pobytu w Wielkiej Brytanii (od 1942 r.) miał przekazywać aliantom informacje o losach ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. Dwukrotnie udało mu się przedostać do warszawskiego getta oraz do obozu przejściowego w Izbicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski