Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Szerokie otworzy się na budownictwo. Tereny pod inwestycje w rejonie m.in. Głównej, Wądolnej, Deszczowej

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Domy jednorodzinne, ale też szeregowce i punkty usługowe – takie obiekty będą mogły powstawać w dzielnicy Szerokie
Domy jednorodzinne, ale też szeregowce i punkty usługowe – takie obiekty będą mogły powstawać w dzielnicy Szerokie archiwum
Domy jednorodzinne, ale też szeregowce i punkty usługowe – takie obiekty będą mogły powstawać w dzielnicy Szerokie, na działkach, które są obecnie przeznaczone tylko pod uprawy rolne. Miasto chce zmienić plan zagospodarowania ok. 130 hektarów terenów. To grunty w rejonie ulic: Kmiecej, Głównej, Deszczowej, Mgielnej, Wądolnej oraz Jaśminowej.

O te zmiany mieszkańcy Szerokiego walczą od prawie 20 lat. Chodzi o dopuszczenie budownictwa jednorodzinnego na terenach zarezerwowanych obecnie tylko na rolnictwo. Aby było to możliwe, niezbędna jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Miasto właśnie ją rozpoczęło. Ma objąć teren o powierzchni 130 hektarów w rejonie przedłużenia al. Solidarności. Chodzi o działki położone w rejonie ulic: Kmiecej, Głównej, Deszczowej, Mgielnej, Wądolnej i Jaśminowej.

- Celem zmiany planu jest osiągnięcie rozwiązań kompromisowych, spełniających zarówno oczekiwania właścicieli działek, którzy chcą na nich realizować swoje inwestycje, jak również zapewniających zagospodarowanie przestrzeni pod funkcje o charakterze publicznym w sposób zaspokajający potrzeby dzielnicy – tłumaczy Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta.

Do 21 maja plan będzie wyłożony do publicznego wglądu. Co zakłada? - Projekt planu uwzględnia ustalenia obowiązującego planu miejscowego oraz wyznacza nowe tereny przeznaczone pod zabudowę – głównie mieszkaniową jednorodzinną oraz mieszkaniowo - usługową na obszarach, które dotychczas nie miały planu miejscowego lub w obowiązującym planie przeznaczone były pod uprawy polowe bez prawa zabudowy – precyzuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Dzielnica Szerokie w Lublinie otwiera się na budownictwo. – ...

Mieszkańcy będą mogli składać uwagi do projektu planu do 7 czerwca.

To już drugi w tym roku obszar na Szerokim, gdzie zmieniany jest plan zagospodarowania. W lutym wszczęto procedurę dla ok. 163 hektarów położonych pomiędzy: ul. Szerokie, rzeką Czechówką, ul. Główną, ul. Deszczową, granicą miasta i ul. Nałęczowską.

- Obecnie jesteśmy rodzajem „rolniczej enklawy” na terenie Lublina. Właściciele dwóch trzecich gruntów na Szerokim zostali ubezwłasnowolnieni, nie mogą swobodnie decydować o przyszłości gruntów, bo są one chronione jako tereny rolnicze. I tylko taką działalność można tam prowadzić – wyjaśniał wówczas Józef Kaźmierczak, przewodniczący zarządu dzielnicy Szerokie.

To nie jedyne plany zagospodarowania, które są zmieniane w Lublinie. Podobnie jest z terenem po dawnej fabryce wind Lift Service przy ul. Roztocze (miasto chce dopuścić tam budowę bloków o wysokości nawet do 25 metrów, przeciwko czemu protestują mieszkańcy). Zmieniany jest też plan dla gruntów wzdłuż Bystrzycy, po dawnym Lubelskim Klubie Jeździeckim – ma to umożliwić budowę stadionu żużlowego oraz Lubelskiej Akademii Futbolu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski