18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Szkolne sale gimnastyczne dla klubów sportowych. Za darmo

Maria Krzos
Sala gimnastyczna w Gimnazjum nr 18. Jej atutem jest to, że znajduje się w centrum miasta
Sala gimnastyczna w Gimnazjum nr 18. Jej atutem jest to, że znajduje się w centrum miasta Jacek Babicz
Kluby i stowarzyszenia sportowe będą mogły za darmo korzystać z sal gimnastycznych znajdujących się w lubelskich szkołach. Taką możliwość daje im program "Sportowa szkoła", zatwierdzony pod koniec stycznia przez prezydenta Krzysztofa Żuka. Nakłada on na szkoły obowiązek udostępniania sal gimnastycznych przez 2 godziny dziennie. Dziś mija termin, w jakim poszczególne placówki mają przekazać wydziałowi sportu informacje nt. terminów, w jakich sportowcy będą mogli ćwiczyć na ich terenie.

- Program "Sportowa szkoła" skierowany jest do organizacji pozarządowych, realizujących zadania własne gmi-ny w zakresie upowszechniania kultury fizycznej - mówi Jakub Kosowski, dyrektor wydziału sportu. - Do 11 lutego organizacje zainteresowane wzięciem w nim udziału muszą złożyć u nas odpowiedni wniosek.

Kosowski tłumaczy, że złożenie wniosku nie będzie równoznaczne z przyznaniem godzin w danej szkole. - Do 20 lutego nastąpi kwalifikacja do udziału w programie wraz z propozycją godzin w konkretnych szkołach - wyjaśnia. - Przy kwalifikacji będzie uwzględniana m.in. dotychczasowa współpraca, wyniki sportowe, liczba szkolonych zawodników.

Do końca roku szkolnego program "Sportowa szkoła" ma być realizowany pilotażowo. Głównie z uwagi na podpisane wcześniej przez szkoły długoterminowe umowy na wynajem sal gimnastycznych. - Jego wejście w życie już teraz pozwoli nam jednak przeanalizować możliwości szkół oraz zainteresowanie organizacji sportowych - mówi Kosowski.

Program, mówiąc delikatnie, nie wywołał entuzjazmu wśród dyrektorów szkół. Do tej pory wynajem obiektów sportowych był dla nich nie tylko okazją do zarobienia dodatkowych pieniędzy, które można było wydać np. na drobne remonty. Często te dodatkowe dochody ratowały szkolne budżety przed katastrofą. - Szkoły, które miały dochody z wynajmu obiektów, dostawały stosunkowo mniej pieniędzy z budżetu miasta - mówi Marek Krukowski, dyr. Gimnazjum nr 18. - Władze wychodziły z założenia, że i tak sobie poradzą - mówi. Krukowski podkreśla, że mimo to, zgodnie z poleceniem władz, dziś do urzędu trafi informacja nt. godzin, w jakich organizacje sportowe będą mogły korzystać z sal gimnastycznych w "Osiemnastce". - Mam tylko nadzieję, że wydział sportu przydzielając im miejsca i terminy rozłoży je równomiernie na poszczególne szkoły - mówi.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski