Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Tereny Sulisławicka, Kosmonautów, Żelazna okiem planistów. Teraz czas na to, co o możliwych tam inwestycjach myślą sami mieszkańcy

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Rejon ulic: Sulisławicka, Kosmonautów, Żelazna w Lublinie
Rejon ulic: Sulisławicka, Kosmonautów, Żelazna w Lublinie Miasto Lublin
Ponad 50 hektarów terenów na Kośminku, w rejonie ulic: Sulisławickiej, Kosmonautów oraz Żelaznej dostanie plan zagospodarowania przestrzennego. Określi jakie inwestycje będą tam dopuszczone, a czego nie będzie można budować. Mieszkańcy mają ponad miesiąc na złożenie uwag do rozstrzygnięć planistów.

- Projekt planu wyłożony do konsultacji pełni funkcję prewencyjną, ma chronić jego obszar przed niepożądanymi zmianami w zagospodarowaniu i użytkowaniu, takimi jak: nadmierna intensywność i skala zabudowy czy konfliktogenna funkcja. Ustalenia planu wpłyną zatem na poprawę ładu przestrzennego i podniesienie atrakcyjności dzielnicy Kośminek – przekonuje Małgorzata Żurkowska, z-ca dyrektora Wydz. Planowania UM Lublin.

Od środy mieszańcy mogą zapoznawać się z rozstrzygnięciami zaproponowanymi przez planistów w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego. I składać swoje uwagi. Mają na to czas do 25 października.

Granice terenu wyznaczają ul. Droga Męczenników Majdanka, ul. Krańcowa/Dywizjonu 303 oraz ogrodzenie Pomnika Zagłady na Majdanku, ul. Wilcza i Robotnicza. - Od strony południowej obszar opracowania planu graniczy z terenem ESOCH (Ekologiczny System Obszarów Chronionych): dolina rzeki Czerniejówki oraz terenami zieleni urządzonej: Rodzinny Ogród Działkowy „Maki” – precyzuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Łącznie to ok. 51 hektarów gruntów. Obecnie dla tych terenów nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego.

- Ustalenia planu wpłyną zatem na poprawę ładu przestrzennego i podniesienie atrakcyjności dzielnicy Kośminek. Rozpoczęty przez nas proces konsultacji i zbierania uwag jest niezbędny do podjęcia dalszych działań i procedur planistycznych, tak by w konsekwencji móc przedłożyć plan pod głosowanie Rady Miasta Lublin – wyjaśnia Żurkowska.

Tereny, które obejmuje plan, przez ostatnie dziesięciolecia były intensywnie zabudowywane. - Występuje funkcja mieszkaniowa jednorodzinna i wielorodzinna – dominujący typ zabudowy w przeważającej części zrealizowany w okresie PRL, usługi komercyjne – głównie zlokalizowane w parterach budynków wielorodzinnych oraz niewielkie obiekty wolnostojące, usługi publiczne – szkoła podstawowa, szkoła policealna pracowników służb społecznych, pogotowie opiekuńcze, dom pomocy społecznej, szpital oraz usługi sportu – opisuje charakter zabudowy Góźdź.

Przyjęte w 2019 r. „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta Lublin” rezerwuje ten teren pod m.in. zabudowę jedno- i wielorodzinną, sport, rekreacje i oświatę.

- Z uwagi na to, że obszar opracowania obejmuje tereny w zasadzie w całości zainwestowane i zagospodarowane, to ustalenia planu w znacznej mierze sankcjonują istniejącą strukturę funkcjonalno-przestrzenną – dodaje Góźdź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski