Lublin. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Rozmowa z ks. Sławomirem Pawłowskim

Rafał Gliński
Rafał Gliński
ks. Sławomir Pawłowski jest pallotynem
ks. Sławomir Pawłowski jest pallotynem nadesłane
Udostępnij:
Przeczytaj rozmowę z ks. Sławomirem Pawłowskim, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Św. Jana Pawła II w Lublinie z Katedry Teologii Prawosławnej. Jest badaczem starożytnych kościołów wschodnich i ruchu ekumenicznego.

We wtorek (18.01) rozpoczął się ogólnopolski Tydzień o Jedność Chrześcijan. Jakie wydarzenia zaplanowano w Lublinie?

Pierwszego dnia odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w Archikatedrze Lubelskiej, któremu przewodniczył arcybiskup Stanisław Budzik, a kazanie wygłosił arcybiskup Abel, ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej. Jest to traktowane jako centralne nabożeństwo obchodów w Lublinie. Wcześniej miała miejsce konferencja online zorganizowana przez Sekcję Ekumenizmu KUL. W środę i czwartek (19 i 20.01 - przyp. red.) swoimi świadectwami wiary podzielą się zaproszeni goście, którymi są duchowni jednego z niekatolickich kościołów.

Hasłem tegorocznej edycji wydarzenia jest "Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon". Jak można je odczytywać?

Hasło zaczerpnięte jest z Ewangelii Mateusz z wydarzenia o Mędrcach ze Wschodu, które jest pełne symboli - jak chociażby Gwiazda, która ich prowadzi, dary, które składają czy księgi biblijne, które konsultują; istotny jest też fakt, że wracają do ojczyzny inną drogą. Dla nas to jest zachęta, żeby chrześcijanie byli dla innych ludzi jak te gwiazdy, które wskazują drogę do Chrystusa; abyśmy razem pochylali się nad Biblią - Słowem Bożym, które nas kieruje do Pana Boga; żebyśmy potrafili składać dary Bogu i drugiemu człowiekowi - byli hojni w naszej postawie; a także abyśmy po tym spotkaniu z Chrystusem wracali inną drogą - to znaczy niejako przemienieni.

Rozważany tekst biblijny jak i materiały przygotowane na wydarzenie zostały wybrane i przygotowane przez Ekumeniczną Radę Kościołów Bliskiego Wschodu, gdyż właśnie tu stykamy się ze Wschodem i bohaterami tych terenów. Chrześcijanie Bliskiego Wschodu proszą nas, abyśmy nie zapominali o nich. Ziemia, na której żyją bywa nazywana "piątą ewangelią", a jednocześnie jest to ziemia targana wieloma konfliktami i niepokojami. Kierują do nas prośby, aby nie zapominać o nich w modlitwach czy nawet w pomocy materialnej.

Jak katolicy mogą czerpać z bogatej tradycji kościołów wschodnich?

Ideałem jest, kiedy chrześcijaństwo - jak wyraził to kiedyś Jan Paweł II - oddycha dwoma płucami wchodu i zachodu. Chrześcijanie Wschody mają bardzo piękną liturgię, którą można zgłębiać. Dzięki internetowi jest łatwy dostęp do wyjaśnień na temat wschodnich obyczajów. Wschodnia tradycja jest niezwykle bogata, bo to nie tylko liturgia bizantyjska, ale także aleksandryjska, antiocheńska, adeńska, ormiańska. Inspirujące może okazać się bardzo duchowe, wręcz mistyczne spojrzenie na prawdy wiary czy zamiłowanie do kontemplacji. Tego możemy się od nich uczyć.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest adresowany do wszystkich wyznawców Chrystusa. Jakie dokładnie to kościoły?

Do modlitw zaproszeni są wszyscy, m.in. kościoły Bliskiego Wschodu i protestanckie, ale uwzględniamy również kościoły starokatolickie. Wyróżniamy trzy główne rodziny: kościoły katolickie (rzymskokatolicki i starokatolickie), kościoły lub wspólnoty protestanckie (mają korzenie zachodnie) oraz kościoły Wschodu (dzielą się według swoich obrządków i rytów).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wbić szpilę w propagandę Putina to cel wystawy w CSW

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie