Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin uczcił 75. rocznicę śmierci Józefa Czechowicza (ZDJĘCIA)

MS
Przy pomniku Józefa Czechowicza, w miejscu i w 75. rocznicę jego śmierci zostały złożone kwiaty i wieńce.
Przy pomniku Józefa Czechowicza, w miejscu i w 75. rocznicę jego śmierci zostały złożone kwiaty i wieńce. Anna Kurkiewicz
75 lat temu na Lublin spadły niemieckie bomby. Zginęło 400 do 500 mieszkańców, 1200 odniosło rany. Śmierć pod gruzami poniósł Józef Czechowicz, słynny lubelski poeta. Miał tylko 36 lat.

We wtorek lublinianie uczcili rocznicę bombardowania z 9 września 1939 roku. Pod pomnikiem Józefa Czechowicza zostały złożone kwiaty. Uczniowie wyrecytowali wybrane wiersze najbardziej znanego poety z Lublina. Do naszego miasta z Ukrainy przyjechała Lidia Deresz, córka siostrzenicy poety wraz ze swoją córką.

Miejsce, w którym odbyła się kameralna uroczystość nie jest przypadkowe. W 1939 roku zamiast dzisiejszego skweru była tutaj kamienica. Józef Czechowicz, który przyjechał do rodzinnego miasta z uciekającymi przed frontem mieszkańcami Warszawy, na chwilę wstąpił do zakładu fryzjerskiego na parterze. W tym momencie na budynek spadły bomby.

- Czechowicz tworzył dużo. Pisał tak, jakby wiedział, że ma mało czasu przed sobą - podkreśliła Ewa Łoś, szefowa Oddziału Literackiego im. Józefa Czechowicza, filii Muzeum Lubelskiego.

Józef Czechowicz nie był jedyną ofiarą najsilniejszego niemieckiego bombardowania, jakie dotknęło Lublin w czasie II wojny światowej. Tylko w budynku Zarządu Miejskiego przy pl. Łokietka zginęły 42 osoby. Bomby zniszczyły m.in. ratusz, katedrę, niektóre kamienice Starego Miasta i z Krakowskiego Przedmieścia. Spłonął hotel Victoria i kino Corso.

Sądny dzień mocno zapisał się w pamięci mieszkańców miasta. "9 września 1939 roku byłem w Magistracie. W czasie nalotu budynek ten został trafiony bombami niemieckimi. Zginęło wtedy w kuchni magistrackiej około 20 osób. Za Magistratem była stacja autobusów - tam zginął świątek z rodziną (około 4 osób)(...) "- wylicza Jan Trojniak (cytat za: "Lublin po bombardowaniu 9 września 1939 roku. Album fotografii).


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski