Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: W 2011 roku ratusz zgodził się na wycinkę 4991 drzew

EP
Lublin: W 2011 roku ratusz zgodził się na wycinkę 4991 drzew
Lublin: W 2011 roku ratusz zgodził się na wycinkę 4991 drzew Jacek Babicz
W ubiegłym roku lubelski ratusz zgodził się na wycinkę 4991 drzew. Odmówił natomiast w 2 tys. przypadków. Ile drzew rośnie w Lublinie? Tego nie wie.

Nie milkną protesty i kontrowersje związane z ostatnimi wycinkami drzew w Lublinie: park Ludowy, skwer u zbiegu ul. Walecznych i Unickiej.

Postanowiliśmy sprawdzić, co ratusz wie na temat drzew w mieście. Już na wstępie okazało się, że ich ogólna liczba nie jest znana. - Inwentaryzacja obejmuje tylko śródmieście - tłumaczy Beata Krzyżanowska z biura prasowego ratusza.

W centrum Lublina mamy więc około 4100 drzew. Znana jest też liczba kasztanowców (ok. 5 tys.), a to w związku z prowadzoną od lat walką ze szrotówkiem, szkodnikiem tych drzew.

- Najbardziej zadrzewione są stare dzielnice Lublina, jak LSM, Kalinowszczyzna i Tatary, gdzie zostawiano więcej miejsc na nasadzenia - wskazuje Krzyżanowska.

Sprawdziliśmy też, jak dużo drzew mogło być wyciętych w ub.r. - Do Wydziału Ochrony Środowiska w 2011 r. wpłynęły wnioski o usunięcie łącznie 7034 sztuk, z tego wydano zezwolenia na usunięcie łącznie 4991 drzew - informuje Krzyżanowska. Podkreśla jednak, że urzędowa zgoda wcale nie oznacza faktycznej wycinki, bo wnioskodawca zawsze może z niej zrezygnować.

Najbardziej kontrowersyjna decyzja zapadła pod koniec roku. Chodzi o zgodę na usunięcie 71 drzew u zbiegu ul. Walecznych i Unickiej. Wydał ją Marian Stani, ówczesny szef WOŚ. Sprawą zajęła się już prokuratura, bo jak wynika ze wstępnych ustaleń, dyrektor nie sprawdził np., czy drzewa rzeczywiście były chore. Teraz ratusz analizuje inne tego typu decyzje wydane w ostatnim czasie. Szczegółowych informacji na ten temat domagają się m.in. radni.

Zieleń kontra rozwój miasta i inwestycje

Nie możemy zmieniać Lublina w pustynię. Sąsiedztwo zieleni to jeden z czynników decydujących o jakości naszego życia - alarmują ekolodzy. - Miasto się rozwija, niektóre wycinki są nieuniknione - tłumaczą przedsiębiorcy.

- Coraz częściej tereny zielone i inne przestrzenie publiczne ustępują pod presją motoryzacji. Zaczęło się pod koniec lat 90. zastąpieniem sporej części skweru przy ul. Hempla wielopoziomowym parkingiem. Nie rozwiązał on żadnych problemów, drzewa przeniesiono, a następnie uschły sobie spokojnie gdzieś na Hajdo- wie - wspomina Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie.

Jego zdaniem, o poziomie życia w mieście świadczy w dużym stopniu także ilość zieleni, dlatego trzeba o nią dbać w szczególny sposób. - Władze miasta zbyt łatwo ulegają naciskom cwanych deweloperów. A to się odbije czkawką. Jeśli chcemy przyciągnąć do Lublina studentów, ludzi wykształconych, turystów - nie możemy zamieniać miasta w pustynię - podkreśla.
Zdaniem przedsiębiorców, niektórych zmian nie da się uniknąć. - Są tereny, które prędzej czy później zostaną zabudowane. Miasto potrzebuje nowych dróg, domów, biur i sklepów. Niektóre drzewa trzeba wyciąć, taka jest kolej rzeczy - komentuje jeden z lubelskich deweloperów, prosząc o anonimowość ze względu na prowadzone inwestycje.

Miasto zapewnia, że w sprawie drzew trzyma rękę na pulsie. - Zgodę na wycinkę warunkujemy nasadzeniem nowych drzew. Czasem w miejsce jednej ściętej sztuki nakazujemy posadzić dwie lub trzy - zapewnia Karol Kieliszek z biura prasowego Urzędu Miasta w Lublinie. - Odstępujemy od tego warunku tylko w wyjątkowych sytuacjach. Na przykład wówczas, gdy wnioskodawca udowodni, że ma działkę, na której mógłby takie drzewo posadzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski