Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin w miniaturze na pl. Łokietka. Zobacz, jak wyglądało Stare Miasto, gdy na dzisiejszym Placu po Farze stał kościół

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Kościół św. Michała Archanioła, zamek większy niż obecny, rynek bez Trybunału Koronnego, ale za to ze starym ratuszem - lublinianie na własne oczy mogą ujrzeć miasto sprzed ponad 400 lat. Rekonstrukcja Lublina z przełomu XVI i XVII stanęła na pl. Łokietka. I nie zajmuje dużo miejsca.

Makieta została wykonana z brązu. Przedstawia Stare Miasto wraz ze wzgórzem zamkowym z przełomu XVI i XVII wieku. Ma kształt kwadratu o boku 1,5 metra. Wszystkie elementy są 500 razy mniejsze niż w rzeczywistości. W piątek (19.11) makieta stanęła na pl. Łokietka, od strony ul. Królewskiej. – Co pozwoli porównać widok obecny z rekonstrukcją historyczną – mówi Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

– Co ciekawe, nie są to duże różnice, bo jest to fragment obszaru objętego do dzisiaj ochroną konserwatorską. Część zabudowy uległa zmianie, zmieniła się też forma niektórych obiektów, które istnieją do dzisiaj – wskazuje Katarzyna Czerlunczakiewicz, miejska konserwator zabytków.

Na makiecie znajdziemy kilka istotnych różnic w porównaniu ze stanem obecnej zabudowy. M.in. w bok od ul. Grodzkiej nie ma pustego placu, czyli Placu po Farze. Znajduje się tam kościół św. Michała Archanioła.

– W formie z przełomu XVI i XVII wieku. Zwraca też uwagę forma zamku, który wygląda zdecydowanie inaczej niż obecnie. To co pozostało w niezmienionej postaci to kaplica Trójcy Świętej oraz donżon – wylicza Czerlunczakiewicz.

Na rynku nie ma gmachu Trybunału Koronnego. Dlaczego? Klasycystyczny budynek, który obecnie znamy, pochodzi z lat 80-tych XVIII w. W tym miejscu znajduje się budynek starego ratusza, który stał tam wcześniej.

Makieta stanęła na postumencie z kamienia 60-centymetrowej wysokości. – Została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz zawiera opisy w języku polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim i alfabecie Braille'a – informuje Głazik.

Baszta Gotycka już gotowa

Wykonanie makiety to element transgranicznego projektu realizowanego przez Lublin i Łuck. Obejmował on też renowację Baszty Gotyckiej przy ul. Jezuickiej. Budowla ma w przybliżeniu kształt połowy elipsy ściętej od strony północnej, stąd bierze się jej druga nazwa - Baszta Półokrągła.

Najstarszą informacją na temat baszty jest zawarta w księgach miejskich wzmianka z 1576 r. Dotyczy jej naprawy. – Co wiązać należy z wielkim pożarem miasta w roku 1575 – mówi Głazik.

Prace przy baszcie już się zakończyły. Przeprowadzono też odbiory techniczne. – Właśnie zakończyła się jej renowacja i mam nadzieję, że będzie ważną atrakcją turystyczną, bo jest zabytkiem liczącym sobie wiele wieków – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W ramach prac m.in. wykonano nową posadzkę we wnętrzu, konserwacji poddano konstrukcję dachu i wymieniono jego pokrycie (zachowując typ dachówki).

– Zabytkowy obiekt otrzymał także nową iluminację w formie pięciu lamp ledowych zamontowanych w posadzce, specjalne zabezpieczenia przed ptakami oraz kratę, dzięki której można teraz zajrzeć do wnętrza baszty – dodaje Głazik.

Koszt renowacji baszty wyniósł 850 tys. zł.

Zakończyła się renowacja Baszty Gotyckiej w Lublinie. Zabyte...

Powstaje także 200-stronicowa publikacja naukowa dotycząca historii Baszty Gotyckiej i murów obronnych. Nosi tytuł „Mury miejskie Lublina”. Miasto zamówiło druk 500 egzemplarzy. Ma być on ukończony do końca listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski