Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin. Wraca temat bloków przy Dolnej 3 Maja. Deweloper nie składa broni i szykuje czwarte podejście do inwestycji

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Trzy bloki ze 133 mieszkaniami – tak prezentują się plany zagospodarowania terenów u zbiegu Dolnej 3 Maja i Solidarności. Chodzi o działkę, gdzie obecnie znajduje się parking. W realizacji inwestycji pomóc ma "lex deweloper".

To czwarte podejście do wzniesienia bloków przy ul. Dolnej 3 maja w trybie specustawy mieszkaniowej, zwanej potocznie "lex dewoloper". Obiekty ponownie chce wybudować spółka TKM Global należąca do Tomasza Księżopolskiego. Trzy poprzednie próby postawienia w tym miejscu budynków mieszkaniowych zakończyły się fiaskiem. Inwestor wycofał swoje wnioski, zanim zajęli się nimi miejscy radni (po raz ostatni w październiku ub. roku). W lokalizacji, w której mają powstać bloki, funkcjonują aktualnie płatny parking oraz komis samochodowy.

Projekt zakłada budowę łącznie 133 mieszkań - dla budynku A: 46, dla budynku B: 52, a dla budynku C: 35. Ich powierzchnia waha się od 25 metrów kwadratowych do 125 mkw. Najwyższy z obiektów ma składać się z siedmiu pięter, z kolei najniższy z czterech. Na parterze dwóch bloków planowane są lokale usługowe (np. biurowe, fryzjerskie, medyczne, kosmetyczne i handlowe), które mają wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców. Ich charakter będzie nieuciążliwy dla przyszłych lokatorów bloku.

A tych, zgodnie z wyliczeniami, ma być w sumie 251 (w budynku A - 91, w budynku B - 94, w budynku C - 66). Proponowany rozkład nieznacznie różni się od tego zawartego w poprzednim wniosku.

Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono 111 miejsc postojowych (35 na parkingu naziemnym i 76 w garażu podziemnym). Przewidziano także 4 stanowiska parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

- Z uwagi na granice ESOCH (Ekologiczny System Obszarów Chronionych – przyp. red.), która przebiega przez teren inwestycji ideą projektową jest projekt budynków ekologicznych, odzyskujących wodę deszczową, która będzie wykorzystywana do podlewani roślinności znajdujące się na działce oraz dachów zielonych. Na dachach budynków będą zainstalowane również panele fotowoltaiczne, które będą zasilać lampy LED oświetlające okolice. Dachy budynków z ekstensywną zielenią przeciwdziałają nadmiernemu nagrzewaniu się powietrza w śródmieściu – przekonuje Mariusz Plewa, autor koncepcji architektoniczno-urbanistycznej.

Dodatkowo, po północnej stronie terenu inwestycji – od strony Czechówki – mają powstać m.in. obiekty małej architektury, plac zabaw czy miejsca do relaksu.

- Budynki zlokalizowane są w układzie dostosowanym do ukształtowania terenu oraz nawiązują do kaskadowej zabudowy sąsiednich budynków. Całość założenia wpisuje się w istniejącą zabudowę i ukształtowanie terenu - zapewnia Plewa.

Przedsięwzięciu zielone światło musi dać Rada Miasta.

Od 2019 r. deweloperzy, za pomocą specustawy, próbowali doprowadzić do budowy mieszkań przy sześciu lubelskich ulicach: Relaksowej, Jutrzenki, Poligonowej, Sławinkowskiej (trzy wnioski), Spółdzielczości Pracy i Gospodarczej (dwukrotnie). Tylko w tym ostatnim przypadku miejscy radni wyrazili zgodę na inwestycję.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski