Festiwal oficjalnie zainauguruje Korowód Światła, który ok. godz. 20 wyruszy spod Placu Po Farze.
- Organizator zgłoszonego zgromadzenia zapowiada przejście uczestników Korowodu trasą, która rozpocznie się od Placu po Farze i dalej obejmie uliczki Starego Miasta, jezdnię ulicy Krakowskie Przedmieście w kierunku Ogrodu Saskiego. Zgodnie z informacjami podanymi w zgłoszeniu, zgromadzenie rozpocznie się o godzinie 19.40 i zakończy o godz. 21.40 - informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza.
W pochodzie udział wezmą artyści, dzieci oraz całe rodziny. Trasę rozświetlą trzymane przez nich lampiony. Przewidywana liczba uczestników to 200 osób.
Chętni mogą już korzystać z wydzielonych w Ogrodzie Saskim lokacji.
W Kinie Bambino znajduje się strefa animacji. Bazę Mocy przewidziano jako miejsce akceptacji, samopoznania i inspiracji. Baśniowe Skrytki dadzą możliwość wyciszenia i wsłuchiwania się w opowieści.
- Na terenie parku powstanie również Pole Książek. Będzie to miejsce odpoczynku, ale także czytania, słuchania i oglądania bajek. Ogród Saski wypełnią również wystawy, m.in. wycinanki z Muzeum H. Ch. Andersena w Danii czy zbiór okładek baśni autora wydawanych na całym świecie w wielu językach - tłumaczy Góźdź.
Dla uczestników przygotowano również instalacje literackie, które staną pośród zieleni miejskiego parku. Wśród nich znalazła się Rękawiczka, inspirowana ukraińską baśnią.
- Dzieciaki mogą zajrzeć do jej środka i w metaforyczny sposób odczuć treść tej baśni, która mówi o tym, że kiedy jest potrzeba, to nawet w rękawiczce możemy zmieścić wiele osób wymagających pomocy - opisuje Alina Januszczyk, koordynatorka Festiwalu Alfabet z Ośrodka „Brama Grodzka Teatr NN” – Dom Słów.
W harmonogramie wydarzenia przewidziano też spotkania z autorami książek, m.in. Grzegorzem Kasdepke, Elżbieta Wasiuczyńską czy Grażyną Lutosławską.
– Alfabet to nowa propozycja na kulturalnej mapie Lublina z książkami w roli głównej, bo wierzymy w ich moc. Z jednej strony chcemy zabrać dzieci w beztroską podróż po świecie baśni, a jednocześnie zatrzymać się przy dziecięcych emocjach i pomóc je nazwać oraz oswoić. Wydarzenie łącząc kulturę z edukacją, przyczynia się do promocji czytelnictwa oraz najnowszych i najcenniejszych dzieł narodowej literatury dziecięcej i młodzieżowej, autorów i wydawców z Polski, Niemiec oraz Ukrainy. Cieszę się, że inauguracja tego wyjątkowego i międzynarodowego przedsięwzięcia ma miejsce w Lublinie, właśnie teraz, kiedy świętujemy tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży – zaznacza Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, z-ca prezydenta Lublina.
Festiwal zakończy się w niedzielę (4 czerwca). Szczegółowy program imprezy można znaleźć TUTAJ.
- Zobacz kibiców Motoru na meczu z GKM. Mamy dużo zdjęć!
- Ulicami Lublina przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Zobacz zdjęcia
- XXII Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie. Zobacz zdjęcia
- Klasyki na czterech kółkach można już oglądać w Lublinie. Zdjęcia
- Przysięga żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zobacz zdjęcia
- Finał Festiwalu "Scena w Budowie". Nagrody "Złota Kieszeń" zostały wręczone. Zdjęcia
iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?