Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Znamy zwycięzców pilotażowego programu Szkolnych Budżetów Obywatelskich

Klaudia Olender
Klaudia Olender
pexels.com/zdjęcie ilustracyjne
Dziesięć lubelskich szkół otrzyma po 4 tysiące złotych na realizację pomysłów swoich uczniów oraz wsparcie organizacyjne i merytoryczne w ramach pilotażowego programu „Rozwój samorządności uczniowskiej w Lublinie – Szkolne Budżety Obywatelskie”.

Do udziału w konkursie pilotażowej edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich lubelskie szkoły wystartowały już wiosną tego roku. Zgłosiły się 22 placówki, które opracowały pomysły w ramach „Planów działań na rzecz rozwijania samorządności uczniowskiej”. Specjalna komisja konkursowa wyłoniła dziesięć z nich, które otrzymają po 4 tysiące złotych oraz wsparcie organizacyjne i merytoryczne w przeprowadzeniu na swoim terenie tzw. Szkolnego Budżetu Obywatelskiego.

Wśród zwycięzców znaleźli się:

  • cztery szkoły podstawowe: SP nr 18 im. Macieja Rataja, SP nr 29 im. A. Mickiewicza, SP nr 51 im. Jana Pawła II oraz SP nr 40 im. Lubelskiego Lipca 1980;
  • dwa zespoły szkół: ZSE przy ul. Wojciechowskiej i ZSO nr 1 im. Zbigniewa Herberta przy ul. Radzyńskiej;
  • dwa ośrodki szkolno-wychowawcze: SOSW im. prof. Zofii Sękowskiej przy ul. Wyścigowej i SOSW nr 1 im. Marii Grzegorzewskiej przy al. Spółdzielczości Pracy, III LO im. Unii Lubelskiej
  • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Lublinie.

– Dziękuję szkołom za zgłoszenie do pilotażowej edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich. W ten sposób wspólnie zaczynamy realizację programu Europejskiej Stolicy Młodzieży. Doświadczenia, jakie w tym roku zdobędziemy dzięki przeprowadzeniu akcji w dziesięciu szkołach, zaprocentują w latach następnych. Liczymy na to, że działania na rzecz rozwijania i promowania samorządności uczniowskiej będą przeprowadzane w przyszłości w większości lubelskich placówek oświatowych – powiedziała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, z-ca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

W każdej z wybranych placówek odbędą się szkolenia z zakresu prowadzenia szkolnych budżetów obywatelskich. Z kolei zaraz po wakacjach, czyli od września placówki te przeprowadzą nabór projektów i pomysłów, zarówno wśród uczniów, jak i całego personelu i te, które zostaną wybrane w drodze głosowania, zostaną zrealizowane i sfinalizowane ze szkolnego obywatelskiego budżetu w kwocie 4 tys. złotych. Pieniądze będą mogły zostać wydane m.in. na zakup pomocy naukowych czy wyposażenie szkoły.

Szkolny Budżet Obywatelski to jedna z pierwszych inicjatyw, wpisująca się w obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin2023.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski