Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublinianie przeszli szlakiem ostatnich więźniów obozu na Majdanku. Trasa wiodła do Krężnicy Jarej. Zobacz zdjęcia

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Blisko 30 osób przeszło śladem ostatniego transportu więźniów z niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. - W ten sposób chcemy oddać hołd ofiarom – przyznają uczestnicy sobotniego marszu. Trasa z terenu byłego obozu do Krężnicy Jarej liczyła ok. 17 km.

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka rozpoczął się w rano na terenie byłego obozu.

- Chcemy oddać hołd osobom, które 75 lat temu wyszły z obozu. Idę z synem, żeby pokazać mu jak się żyło w trudnych czasach II wojny światowej - przyznał Paweł Wiewióra z Lublina.

Uczestnicy wyruszyli w sobotę tuż po godz. 9. Trasa wiodła m.in. ulicami Pocztową, Przeskok, przez most na Bystrzycy, Zemborzyce do Krężnicy Jarej. Po drodze uczestników marszu zaskoczył deszcz. - Podobna pogoda była 75 lat temu. Wtedy też padało – mówi dr Krzysztof Tarkowski z Państwowego Muzeum na Majdanku.

Kolumna ok. 630 więźniów wyruszyła z KL Lublin 22 lipca 1944 r. Tuż przed likwidacją obozu i wkroczeniem Armii Czerwonej do miasta. 30 SS-manów konwojowało więźniów do obozu w Auschwitz. Początkową część trasy pokonali pieszo. Dlaczego?

- W nocy z 21 na 22 lipca w Krężnicy Jarej partyzanci wysadzili tory, którymi poruszał się pociąg wojskowy. Do składu Niemcy doczepili dwie lory wypełnione piaskiem, na których umieszczono prawie 200 Polaków, którzy chcieli jechać w stronę Kraśnika. W wyniku wybuchu wykoleił się pociąg i zginęło 25 osób. Nikt nie przyznał się do podłożenia ładunków wybuchowych. Wyjazd pociągiem z Lublina był niemożliwy, więc więźniowie musieli iść pieszo - wyjaśnia dr Krzysztof Tarkowski z PMM. W miejscu, gdzie doszło do katastrofy kolejowej do dziś znajduje się pomnik.

W nocy z 27 na 28 lipca kolumna dotarła do obozu w Auschwitz. Po drodze uciekło ponad 50 osób.

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka jest elementem obchodów 75. rocznicy likwidacji KL Lublin.

ZOBACZ TEŻ:

Państwowe Muzeum na Majdanku. Były niemiecki, nazistowski ob...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski