18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublinianie walczą o budowę Toru Lublin (ZDJĘCIA)

Agnieszka Goździejewska
Wieczorna debata dotycząca inicjatywy "Tor Lublin" ściągnęła we wtorek do sali kongresowej Uniwersytetu Przyrodniczego pokaźną grupę entuzjastów sportów motorowych. Było to kolejne spotkanie poruszające temat budowy profesjonalnego toru do szybkiej jazdy wraz z ośrodkiem szkoleniowo-sportowym na Lubelszczyźnie. Miało pokazać społeczne poparcie i polityczną akceptację pomysłu.

O potrzebie ośrodka, w którym mogliby się szkolić kierowcy mówił Arkadiusz Kalita z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie: - Codziennie na Lubelszczyźnie ginie w wypadkach drogowych jedna osoba. To między innymi dlatego, że kierowcy nie wiedzą, jak zachować się na drodze - informował Kalita.

Kolejno głos zabierali szkoleniowcy, instruktorzy oraz zawodnicy (także ci z tytułami mistrzowskimi) wszelkich sportów motorowych.

Inicjator projektu, Grzegorz Sprawka, opierając się na planach toru Slovakia Ring, położonego 40 km od Bratysławy oraz podobnych obiektów w Niemczech i Portugalii przedstawił ideę Toru Lublin. Pod budowę tego typu ośrodka potrzebne jest ok. 100 hektarów powierzchni. - Jest wizja, potrzebujemy decyzji - mówił Sprawka.

Stąd obecność 6 kandydatów na stanowisko prezydenta Lublina, którzy jednogłośnie poparli tę ideę.

Izabela Sierakowska, która sama jeździ quadem, zaproponowała lokalizację w miejscu dawnego lotniska w Niedźwiadzie. Jerzy Gryz (SLD) wskazał na teren gminy Wólka Lubelska, zarazem podkreślił konieczność zaangażowania w projekt władz samorządowych. Zdzisław Podkański (PSL "Piast") wspominał o rosnącym zainteresowaniu sportami samochodowo-motocyklowymi od czasu zawodów w Lublinie w 1983 r. Z kolei Henryk Rozwadowski podkreślał, że Lublin potrzebuje prezydenta, który będzie gospodarzem dla miasta i rozwiąże ten problem.

- Dyrektora Zespołu Szkół Samochodowych nie trzeba przekonywać do takiej idei - stwierdził Lech Sprawka (PiS). - Zarządzać obiektem powinny wspólnie samorząd i gmina, na której zostanie zlokalizowany.

Zbigniew Wojciechowski (kandydat niezależny) przypomniał o akcji odzyskiwania toru przy ul. Zemborzyckiej, na którym przez pewien czas mieściła się giełda. Na koniec odczytano list wystosowany przez Krzysztofa Żuka (PO), który także poparł tę ideę.

- Oficjalnie popiera to także zarząd główny Polskiego Związku Motorowego - poinformował na koniec prezes lubelskiego PZM, Waldemar Czerniak.

Kierowcy samochodów i motocykliści po debacie wyruszyli na paradę ulicami Lublina. Przejechali ul. Akademicką, Głęboką, Narutowicza, Lipową, Krakowskim Przedmieściem, Bernardyńską, Wyszyńskiego, Królewska, Lubartowską, al. Tysiąclecia. Parada zakończyła się na placu Zamkowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski