Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublinianie wybrali. Znamy wyniki wyborów do rad dzielnic

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
W niedzielę (5 marca) mieszkańcy wybierali swoich reprezentantów w 24 z 27 lubelskich dzielnic. Skład trzech pozostałych rad dzielnic został wyłoniony bez głosowania
W niedzielę (5 marca) mieszkańcy wybierali swoich reprezentantów w 24 z 27 lubelskich dzielnic. Skład trzech pozostałych rad dzielnic został wyłoniony bez głosowania Małgorzata Genca
Lublinianie wybrali swoich reprezentantów w radach dzielnic. W kadencji 2023-2027 zasiądzie w nich łącznie 424 członków. Frekwencja w niedzielnych (5 marca) wyborach wyniosła blisko 6 procent w skali miasta.

Najwięcej mieszkańców do urn poszło w dzielnicy Szerokie (13,97 proc. uprawnionych), a najmniej na Kalinowszczyźnie (2,35 proc.). W skali całego Lublina frekwencja wyniosła 5,87 proc..

Podczas wyborów nie odnotowano żadnych incydentów, które mogłyby zakłócić ich przebieg.

W Śródmieściu i na Ponikwodzie po dwóch kandydatów z najmniejszym poparciem gwarantującym mandat uzyskały identyczną liczbę głosów. O tym, kto zajmie ostatnie, brakujące miejsce w tamtejszych radach zdecydowało losowanie.

– Gratuluję nowo wybranym członkom rad dzielnic i wierzę, że przed nami czas owocnej współpracy w interesie miasta. Wspólnie z nowymi przedstawicielami rad chcemy kontynuować Plan dla Dzielnic, który umożliwia spojrzenie na każdy z 27 obszarów miasta jednostkowo. Rady dzielnic są bardzo ważnym elementem udziału mieszkańców w zarządzaniu Lublinem. To one decydują o wydatkowaniu części środków budżetu miasta, tym samym o prowadzonych remontach ulic, chodników czy jakości zieleni – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W 32 obwodach nie było potrzeby organizowania wyborów. Powód? Liczba zgłoszonych tam kandydatów odpowiadała liczbie mandatów do obsadzenia. Ponadto, w trzech dzielnicach składających się z jednego obwodu (chodzi o Głusk, Stare Miasto i dzielnicę Za Cukrownią) pełny skład rad dzielnic został wyłoniony bez głosowania.

14 i 15 marca radni odbiorą zaświadczenia o wyborze. Mandaty obejmą po złożeniu ślubowań, do których dojdzie na inauguracyjnych posiedzeniach rad dzielnic.

Pełną listę nowych radnych dzielnicowych można sprawdzić TUTAJ

- Na terenie Lublina funkcjonuje 27 dzielnic, które powstały na przestrzeni kilkunastu lat z inicjatywy mieszkańców. Sama dzielnica jest jednostką pomocniczą miasta, która kreuje i podejmuje inicjatywy we wszystkich sprawach dotyczących potrzeb zbiorowych mieszkańców. Rady dzielnic decydują o przeznaczeniu środków z rezerw celowych - to specjalnie utworzone w budżecie miasta na zadania zgłaszane przez jednostki pomocnicze i wynoszą 170 tysięcy na każdą z dzielnic, co łącznie daje 4,5 miliona na wszystkie. Środki przeznaczane są na na drobne prace remontowo-modernizacyjne, jak: remonty dróg wewnętrznych, chodników i schodów, budowa placów zabaw, zieleńców, zagospodarowanie skwerów, remonty i modernizacja boisk i infrastruktury sportowej czy doświetlenia ulic - przypomina Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski