LUK Politechnika Lublin bez straty seta w derbach regionu z Polskim Cukrem MKS Avią Świdnik. Zobacz zdjęcia

Siatkarze LUK Politechniki Lublin pokonali w pojedynku derbowym ekipę Polskiego Cukru MKS Avia Świdnik 3:0. Potyczka została rozegrana w ramach 14. kolejki Tauron 1. Ligi. Dzięki sobotniej wygranej podopieczni trenera Macieja Kołodziejczyka wskoczyli na fotel lidera tabeli, mając na koncie już 39 punktów, przy bilansie 13 zwycięstw i jednej porażki.

- Inaczej by było, gdyby kibice mogli pojawić się na trybunach, bo z racji derbów mecz z Polskim Cukrem Avią Świdnik dodaje smaczku rywalizacji. Podejdziemy do tego spotkania tak samo skoncentrowani, jak do poprzednich. Jesteśmy niepokonani w swojej hali i życzmy sobie, aby tak zostało nie tylko w tym roku, ale także do końca sezonu - mówił przed meczem Szymon Romać, atakujący LUK Politechniki.

Gospodarze nie mieli żadnych problemów z pokonaniem beniaminka ze Świdnika, wygrywając pewnie w trzech partiach. Goście nawiązali jedynie w miarę wyrównaną walkę w trzecim secie, który przegrali do 23. Lublinianie od początku narzucili swój rytm, wychodząc szybko na prowadzenie w pierwszym secie 6:3. Co prawda skuteczne zagrywki Mateusza Rećko i Wiktora Nowaka pozwoliły Avii doprowadzić do remisu po 9, ale chwilę potem podopieczni trenera Macieja Kołodziejczyka ponownie odksoczyli na trzy oczka (14:11). Znakomicie w polu serwisowym spisywał się następnie Szymon Romać i w efekcie miejscowi mieli coraz większą przewagę, wygrywając ostatecznie premierową odsłonę 25:18.

W kolejnej partii lublinianie szybko wypracowali sobie w miarę bezpieczną przewagę, odskakując na 12:5, co praktycznie ustawiło im drugiego seta. LUK Politechnika cały czas dominował na boisku w tej część gry, gromiąc rywali 25:15.

Set numer trzy okazał się zarazem ostatnim. W pierwszej jego części walka toczyła się punkt za punkt, ale dzięki znakomitej grze w ataku, przede wszystkim Jakuba Wachnika, lubelska ekipa wyszła na 5-punktowe prowadzenie 13:8, a następnie 20:15. Świdniczanie co prawda poderwali się jeszcze do ataku, zbliżając się na 23:24, jednak faworyzowani gospodarze nie dali się już dogonić. Pewny triumf teamu Macieja Kołodziejczyka przypieczętował Wachnik i w efekcie zespół LUK Politechniki, mógł cieszyć się z kolejnej wygranej za trzy punkty w kampanii 2020/21. MVP meczu został zawodnik gospodarzy Szymon Romać, który był także najskuteczniejszym graczem, zdobywając 18 pkt.

Ekipa LUK Politechniki po czternastu rozegranych meczach zajmuje pierwsze miejsce w tabeli Tauron 1. Ligi, mając na koncie 39 pkt. Lublinianie wyprzedzają BBTS Bielsko-Biała (13 meczów - 37 pkt.) oraz BKS Visłę Bydgoszcz (13 meczów - 31 pkt.). Drużyna Polskiego Cukru MKS Avia Świdnik zagrała do tej pory trzynaście potyczek i aktualnie plasuje się na szóstej pozycji w ligowej tabeli, mając w dorobku 20 oczek (6 zwycięstw i 7 porażek). Dla ekipy z Lublina był to ostatni pojedynek w tym roku, natomiast świdniczanie mają zaplanowane jeszcze jedno ligowe starcie. We wtorek, 22 grudnia zmierzą się na wyjeździe z zespołem Exact Systems Norwid Częstochowa.

LUK Politechnika Lublin - Polski Cukier MKS Avia Świdnik 3:0 (25:18, 25:15, 25:23)

LUK Politechnika: Durski, Cabaj (libero), Szaniawski, Seliga 1, Wachnik 13, Rusin 11, Romać 18, Sobala 7, Sterna, Pająk, Stajer 4, Majstorović (libero), Mehić, Goss, Peszko. Trener: Maciej Kołodziejczyk

Avia: Boruch 2, Guz 3, Nowak 1, Machowicz, Walawender 1, Kurek 2, Obermeler 6, Sługocki 3, Rećko 5, Żywno 11, Swodczyk 1, Rawiak, Bonisławski (libero), Kuś (libero). Trener: Witold Chwastyniak

Sędziowali: Paweł Zajc, Olga Szewczuk-Kozioł