Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lwów jako centrum wsparcia ofiar wojny. Środa z Instytutem Europy Środkowej

Yuriy Fedoryk, Andrzej Szabaciuk
Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz coraz częściej ujawniane zbrodnie, jakich dopuszczają się rosyjskie wojska, skutkują masowymi wyjazdami ludności sterroryzowanej przez agresorów. Szukając bezpiecznego schronienia, część osób decyduje się wyjechać za granicę, jednak większość pozostaje na terytorium Ukrainy. Najczęściej w Ukrainie Zachodniej. Władze Ukrainy szacują, że od początku agresji na pełną skalę swój dom mogło opuścić nawet 12 mln osób. Lwów jest jednym z najprężniej działających centrów pomocy osobom wewnętrznie przesiedlonym oraz miejscem dystrybucji pomocy humanitarnej i wojskowej na całą Ukrainę.

Pomimo dużego zaangażowania państwa i władz lokalnych, prawdopodobnie największą rolę w organizowaniu pomocy odgrywają inicjatywy oddolne. Od pierwszych dni wojny we Lwowie zaczęły organizować się różne ośrodki pomocowe, wspierające osoby wewnętrznie przesiedlone i żołnierzy. Do tych działań przyłączyły się szkoły wyższe, przedsiębiorstwa państwowe oraz prywatne. Aktywność organizacji pozarządowych starają się wspierać władze lokalne, koordynując pomoc i angażując instytucje publiczne.

Ważną rolę we wsparciu odgrywają wspólnoty wyznaniowe. Według przedstawiciela władz miejskich, Jewhena Bojki, we Lwowie aż 85 wspólnot wyznaniowych przyjmuje migrantów przymusowych. Szczególnie duża jest aktywność Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Cerkwi Prawosławnej Ukrainy oraz Kościoła Rzymskokatolickiego w Ukrainie. Przez ponad miesiąc udzieliły one schronienia ponad 60 tys. osób z całej Ukrainy. W sumie w samym tylko Lwowie pomoc znalazło ok. 275 tys. uciekinierów wojennych.

Do stolicy Galicji trafia pomoc humanitarna oraz amunicja i sprzęt wojskowy praktycznie z całego świata. Ta pomoc za pośrednictwem instytucji państwowych, placówek medycznych, jednostek wojskowych i organizacji obywatelskich przekazywana jest przyfrontowym i zagrożonym przez wojnę miastom – bez niej, jak i ogromnego wsparcia społecznego oraz wysokiego morale ludności, skuteczny opór wobec rosyjskiej agresji byłby niemożliwy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski