Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LZPS: Inspekcja pracy wykryła nieprawidłowości

EP
2 stycznia br. zwalniani pracownicy rozpoczęli protest.
2 stycznia br. zwalniani pracownicy rozpoczęli protest. Tomasz Koryszko
Brak konsultacji ze związkami w sprawie zwolnień i wypłacanie pieniędzy z zakładowego funduszu socjalnego na bieżącą działalność firmy - to główne nieprawidłowości, które wykrył Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie w czasie kontroli w Lubelskich Zakładach Przemysłu Skórzanego, należących do grupy Protektor. Zakład jest likwidowany, a pracę straciło ponad 140 osób.

Inspekcja rozpoczęła kontrolę zakładu na początku stycznia. - Z ustaleń inspektorów wynika że, pracodawca nie poinformował związkowców o zamiarze przeprowadzenia grupowych zwolnień i nie przeprowadził w tej sprawie obowiązkowych konsultacji. To jest rażące naruszenie przepisów prawa pracy - mówi Krzysztof Sudoł, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Lublinie.

Inspekcja pracy skierowała do wydziału karnego Sądu Rejonowego wnioski w tej sprawie. - Za dokonanie wypowiedzeń bez procedury informacyjno-konsultacyjnej grozi likwidatorowi do 30 tys. grzywny - powiedział zastępca OIP w Lublinie.

Inspekcja kontrolowała też funkcjonowanie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. - Stwierdziliśmy, że pracodawca dokonywał swoistych pożyczek z tego funduszu na bieżącą działalność firmy. To jest wykroczenie, mimo, że odpisane pieniądze na koniec roku wracały na konto funduszu - mówi Sudoł. W tej sprawie będzie odpowiadała księgowa firmy, która działała jako prokurent.

- Podtrzymujemy nasze stanowisko, że działaliśmy zgodnie z prawem. Spokojnie czekamy na decyzje sądu - komentuje Paweł Strączyński, likwidator LZPS.

Czytaj więcej o proteście w LZPS Protektor

O tym, że Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego będą likwidowane, firma Protektor poinformowała tuż przed końcem ubiegłego roku. Wypowiedzenia dla ponad 140 osób rozwozili kurierzy. 2 stycznia zwalniani pracownicy rozpoczęli protest. Część osób wdarła się do biurowca przy ul. Kunickiego i rozpoczęła jego okupację.

Związki zawodowe domagały się, by zwalniani oprócz 6-miesięcznych odpraw otrzymali dodatkowe pieniądze (2 tys. zł za każdy przepracowany rok). Po długich negocjacjach z zarządem, 26 stycznia udało się podpisać porozumienie. Zakłada ono, że zwalniani dostaną w ratach ponad 7 tys. zł.

Postępowanie w sprawie likwidowanych zakładów prowadzi na wniosek prokuratury także lubelska policja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski