MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ma pomóc w walce z cichym zabójcą. W szpitalu przy ul. Jaczewskiego tętniaki mózgu leczą nową metodą

Jakub Sarek
MDRON.PL/zdjęcie ilustracyjne
20 pacjentów skorzystało do tej pory z WEB Embolization System - nowej małoinwazyjnej metody leczenia tętniaków wewnątrzczaszkowych, którą od dwóch lat oferuje szpital kliniczny przy ul. Jaczewskiego. Jej zastosowanie zwiększa bezpieczeństwo kuracji.

- Dzięki tej metodzie poszerzamy możliwości małoinwazyjnego leczenia tętniaków mózgu - mówi lek. Tomasza Roman, radiolog zabiegowy z Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

Ma pomóc w walce z cichym zabójcą. W szpitalu przy ul. Jaczewskiego tętniaki mózgu leczą nową metodą
Łukasz Głaczkowski/USK nr 4 w Lublie

Chodzi o WEB Embolization System, z której od dwóch lat mogą korzystać pacjenci placówki przy ul. Jaczewskiego. Dotychczas pomogła ona 20 osobom. Na czym dokładnie polega ta metoda? Przede wszystkim nie wymaga chirurgicznego otwarcia czaszki.

- Najczęściej potrzebne jest jedynie ok. dwumilimetrowe nacięcie w okolicy prawego nadgarstka bądź pachwiny, przez które wprowadzany jest mikrocewnik do leczonego tętniaka Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Sama procedura trwa zwykle do dwóch godzin - tłumaczy lek. Roman, który takie zabiegi przeprowadza.

Ma pomóc w walce z cichym zabójcą. W szpitalu przy ul. Jaczewskiego tętniaki mózgu leczą nową metodą
Łukasz Głaczkowski/USK nr 4 w Lublinie

WEB Embolization System stosowany jest w przypadku, gdy tętniak przybiera nietypowy kształt, np. stożka.

- System w odróżnieniu od klasycznej embolizacji (wprowadzenie cewnika do problematycznego naczynia - dop. red.) pomaga zabezpieczyć strefę wejścia do tętniaka, umożliwiając następnie wyłączenie go z krążenia i rekonstrukcję naczynia macierzystego - wskazuje prof. dr hab. n. med. Radosław Rola, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej USK nr 4 w Lublinie.

I podkreśla, że ta metoda charakteryzuje się mniejszym ryzykiem wystąpienia powikłań i szybszą hospitalizacją. Ta z reguły zajmuje dwa-trzy dni.

- Rocznie w Klinicznym Oddziale Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej leczonych jest ok. 400 pacjentów z tętniakami mózgu, dla których pojawienie się nowych technologii otwiera możliwość bezpieczniejszego leczenia. Jeszcze do niedawna nie dysponowaliśmy WEB Embolizaton System, z tego względu część pacjentów, u których występowała nietypowa morfologia tętniaka, była dyskwalifikowana do zabiegu przeznaczyniowego - uzupełnia prof. Rola.

Do kierowanego przez niego oddziału trafiają osoby z całego województwa, a także z różnych części Polski. Zdarzają się też pacjenci po pęknięciu tętniaka i w trakcie wylewu krwi do mózgu.

- A to stan bezpośrednio zagrażający życiu - zaznacza prof. Rola.

Zabiegi z użyciem WEB Embolizaton System są w lecznicy przy ul. Jaczewskiego refundowane przez NFZ. Czas oczekiwania na nie wynosi średnio ok. trzech tygodni.

Tętniak mózgu to cichy zabójca

- Tętniaki mózgu w populacji europejskiej zasadniczo występują z częstością od 3 do 5 proc., czyli stosunkowo rzadko. Problem w tym, że jeśli tętniak mózgu pęknie możemy efektywnie pomóc co czwartemu pacjentowi. 1/3 umrze w wyniku spowodowanego przez pęknięcie tętniaka mózgu krwawienia podpajęczynkowego. Dalsza 1/3 straci życie w pierwszej dobie hospitalizacji z powodu następujących epizodów krwawienia i obrzęku mózgu. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie takiej zmiany w naczyniach, aby ryzyko jego pęknięcia oddalić - wyjaśnia lek. Tomasz Roman.

Szkopuł w tym, że tętniaki często nie dają żadnych symptomów.

- Najczęściej ich obecność jest diagnozowana przypadkowo. Przy okazji innych objawów, jak bóle głowy czy po wypadkach komunikacyjnych - ocenia lek. Roman.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski