Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mają pomóc w walce z koronawirusem. Lubelski startup wprowadza na rynek kabinę do dezynfekcji

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Według wyliczeń twórców, kabina potrafi zdezynfekować nawet 300 osób w godzinę
Według wyliczeń twórców, kabina potrafi zdezynfekować nawet 300 osób w godzinę mat. nadesłane
Automatycznie mierzy temperaturę, skanuje twarz wchodzącej osoby i prowadzi proces odkażania. Nawet 300 osób na godzinę może zdezynfekować specjalna kabina wprowadzana właśnie na rynek przez firmę Celius. Startup powstał kilka miesięcy temu w Lublinie.

- Dezynfekcja trwa ok. 5-10 sekund. Według naszych analiz w ten sposób można odkazić nawet do 300 osób na godzinę. Do całego procesu używany jest certyfikowany środek polskiej produkcji nieszkodliwy dla ludzi w postaci tzw. suchej mgły, która rozpylana jest poprzez atomizację ultradźwiękową. Odkażana jest cała postać człowieka w tym podeszwy butów - wyjaśnia Michał Lorenc, prezes firmy Celius.

Najbardziej zaawansowana kabina kosztuje około 40 tys. zł, najtańsza ponad 20 tys. Urządzenie wspierające walkę z koronawirusem może zostać zainstalowane galeriach handlowych, hotelach, szpitalach i szkołach.

Pierwsza kabina rozpoczęła testową pracę w hotelu Holiday INN w Józefowie koło Warszawy. Jednymi z pierwszych osób testujących urządzenie do dezynfekcji byli pracownicy hotelu a także byli operatorzy polskich formacji specjalnych z firmy Alpha One.

- Liczymy na to, że to urządzenie jeszcze bardziej zwiększy poziom bezpieczeństwa naszego hotelu w zakresie zapobiegania skutkom szerzenia się koronawirusa. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania mogą być szybkość w działaniu i użycie płynów do dezynfekcji bezpiecznych dla człowieka. Co ciekawe cały proces można przeprowadzić w dowolnej konfiguracji ubrania - komentuje Marcin Górzyński, prezes spółki Aquila Park, która jest właścicielem hotelu Holiday INN w Józefowie.

Dostępne są trzy wersje kabin. Najbardziej zaawansowane urządzanie TDC 12 to kanał do dezynfekcji, ważący ponad 250 kg. System automatycznie skanuje twarz człowieka za pośrednictwem mikrofal, mierzy temperaturę analizując obraz termiczny i ma możliwość zapisywania rysów twarzy badanej osoby. Jeśli człowiek ma wyraźnie podwyższoną temperaturę ciała urządzenie uruchamia alarm i nadaje komunikat głosowy o nieprawidłowościach. Jeśli temperatura jest w normie osoba badana przechodzi do części dezynfekującej urządzenia poprzez śluzę.

Startup Celius powstał kilka miesięcy temu w Lublinie. Rozpoczął działalność dzięki Platformie Startowej Unicorn Hub, która ma na celu wspieranie innowacyjnych pomysłów biznesowych. Do tej pory ze wsparcia Unicorn Hub skorzystało 40 młodych firm z ponad 400 zgłoszonych pomysłów. Program został stworzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Robot do walki z koronawirusem
Inny problem na walkę z epidemią miała lubelska firma Noyen. Jej pracownicy zaprojektowali i wybudowali robota do dezynfekcji posadzki. Maszyna powstała we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie oraz firmą Mobile Industrial Robots z Danii. W maju urządzenie z powodzeniem przeszło testy w galerii handlowej Vivo!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski