Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majdanek: Niemcy, Czesi i Polacy pracują w byłym obozie

Maria Krzos
Pia mieszka w Kolonii: - Przyjechałam, bo chciałam zrobić coś dobrego dla tego miejsca
Pia mieszka w Kolonii: - Przyjechałam, bo chciałam zrobić coś dobrego dla tego miejsca Jacek Babicz
Pia Bednarczyk jest Niemką, pochodzi z Kolonii. Jej przodkowie byli Polakami, ale dziś ani ona, ani nikt z jej rodziny nie mówi po polsku. Razem z 10 innymi osobami Pia bierze udział w projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie "Jeden Świat" z Poznania we współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku.

- Ta dziesiątka to wolontariusze, którzy przyjechali do Lublina w ramach tzw. workcampu - mówi Beata Godlewska, jedna z koordynatorek projektu. - Mogli wybrać wiele innych miejsc na świecie, chociażby po to, by pomagać organizatorom Festiwalu Teatralnego w Hiszpanii. Byłoby bardziej kolorowo i spektakularnie. Mimo to zdecydowali się jednak na to miejsce. W niedzielę wolontariusze zwiedzali obóz i poznawali jego historię. Dziś rozpoczną pracę.

- Będziemy pielić chwasty - mówi Godlewska. - Na terenie obozu znajdują się oryginalne pozostałości po barakach, muszą być regularnie odchwaszczane, inaczej zostaną zniszczone. Należy to wykonać ręcznie.

- Przyjechałam na Majdanek, ponieważ chciałam zrobić coś dobrego dla tego miejsca - tłumaczy Pia. - Nigdy wcześniej nie byłam na Majdanku, ale zwiedzałam były obóz w Oświęcimiu i Treblince.

Pia wyjaśnia, że nikt z jej przodków nie walczył w II wojnie po stronie nazistów. - Nie czuję się za nie odpowiedzialna, ale czuję się z tym źle - tak dziewczyna wyjaśnia swój stosunek do zbrodni hitlerowskich. - Uczucie żalu i dyskomfortu nie towarzyszy mi na co dzień. Nie da się go jednak uniknać. Pojawia się w różnych momentach. Np. wtedy, gdy okazuje się, że znam kogoś, kto zna kogoś, czyi przodkowie byli nazistami. Ze zdwojoną mocą takie uczucia pojawiają się w miejscach takich jak Majdanek.

Uczestnicy workcampu będą w Lublinie przez 2 tygodnie. W programie oprócz pracy na terenie byłego obozu jest również zwiedzanie Lublina i okolic, spotkania edukacyjne, warsztaty dotyczące sposobu postrzegania historii w ich krajach.

"Weekend z historią"

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na "Weekend z historią".

13.08. będzie można bezpłatnie, z przewodnikiem zwiedzić teren byłego obozu. Zwiedzanie poprzedzi projekcja 20-minutowego filmu dokumentalnego "Majdanek. Obóz koncentracyjny w Lublinie". Zbiórka uczestników o godz. 11 w Centrum Obsługi Zwiedzających (budynek przy pomniku). Oferta skierowana jest do osób powyżej 14. roku życia.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski