Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malarstwo w Muzeum Józefa Czechowicza. Artystyczny powrót do miasta dzieciństwa

Małgorzata Szlachetka
Na wystawie zobaczymy widoki z różnych miast
Na wystawie zobaczymy widoki z różnych miast Materiały prasowe Muzeum Czechowicza
Magdalena Spasowicz po raz pierwszy pokaże swoje prace w rodzinnym Lublinie. Wernisaż jej wystawy odbył się w piątek o godzinie 18 w Muzeum im. Józefa Czechowicza przy ulicy Złotej.

„Lublin jest moim miejscem urodzenia i dlatego też przywiązuję wielką wagę do wystawy moich prac właśnie w tym mieście. (...) Na cmentarzu przy ulicy Lipowej są groby mojego dziadka i babci. Tu spędzałam w dzieciństwie coroczne wakacje” - pisze Magdalena Spasowicz w zapowiedzi lubelskiej wystawy malarstwa pt. „Ślady bytności”.

To nie są jedyne jej związki z Lublinem. Artystka jest kuzynką Julii i Edwarda Hartwigów. Bywała w ich lubelskim domu.

W 1954 roku - jako młoda absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - wzięła udział w renowacji kamienic w Lublinie, odbywającej się w związku z przygotowaniami do centralnych obchodów 10-lecia PKWN.

Na Starym Mieście trwało remontowanie kamienic zniszczonych w czasie wojennych bombardowań, a artyści ściągani wtedy z całego kraju zdobili elewacje staromiejskich kamienic.

Magdalena Spasowicz wykonywała zdobienia w technice sgraffito na elewacji kamieniczki przy Bramie Grodzkiej, od strony Zamku Lubelskiego. Do niej należało też stworzenie medalionu z portretem poety Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wizerunek poety jest dziś dobrze widoczny na kamienicy przy ulicy Grodzkiej 24. Właśnie w tym miejscu Kraszewski mieszkał na stancji, w czasie swojej nauki w szkole wojewódzkiej. Pobyt Kraszewskiego w Lublinie trwał rok. „Przy odnawianiu lubelskiego Starego Miasta przed uroczystymi obchodami 10-lecia PKWN pracowali wówczas wybitni malarze i rzeźbiarze, m.in. Jan Cybis, Janusz Strzałecki, Jacek Puget” - wspomina Magdalena Spasowicz.

Artystka, która mieszka dziś w Warszawie, będzie honorowym gościem piątkowego wernisażu przy ulicy Złotej. Pokaże 24 swoje prace.

- To widoki różnych miast, także z zagranicznych plenerów. Dużo jest Warszawy. Malarka lubi wracać na warszawką Pragę - zapowiada Jarosław Cymerman, kierownik Muzeum im. Józefa Czechowicza w Lublinie, które jest filią Muzeum Lubelskiego.

To będzie pierwsza wystawa indywidualna Magdaleny Spasowicz w jej rodzinnym mieście.

- Artystka sama była zdziwiona, że do tej pory nie była ze swoją wystawą w Lublinie - przyznaje Jarosław Cymerman. Wystawę będzie można oglądać na Starym Mieście co najmniej do końca kwietnia.

Ślady bytności. Malarstwo Magdaleny Spasowicz
Muzeum im J. Czechowicza, ul. Złota 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski