Małe szanse na duże podwyżki minimalnego wynagrodzenia

Piotr Nowak
Udostępnij:
O co najmniej 50 zł może wzrosnąć minimalne wynagrodzenie od początku przyszłego roku. - Nasze rozwiązanie umożliwi wzrost pensji o ok. 25 proc. - zapowiada Adam Abramowicz, poseł PiS

Płaca minimalna w wysokości 2049 zł brutto i stawka godzinowa co najmniej 13,30 zł brutto - tyle od przyszłego roku może wynosić najniższa pensja. Tak przynajmniej wynika z rządowych prognoz makroekonomicznych oraz przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, które zakładają jej automatyczny wzrost.

Niewykluczone, że podwyżki będą jeszcze większe. Oficjalne szacunki rząd powinien przedstawić do 10 maja. - Kwoty te będą stanowić punkt odniesienia w negocjacjach wysokości płacy minimalnej pomiędzy organizacjami pracodawców a związkami zawodowymi w ramach Rady Dialogu Społecznego - informuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

3750 złotych wynosiłyby zarobki osoby, która dzisiaj zarabia 3000 zł, po wprowadzeniu zmian

Z początkiem 2017 r. minimalna pensja wzrosła o 150 zł. Obecnie wynosi ona 2000 zł brutto, a stawka godzinowa - 13 zł brutto. NBP prognozuje inflację na poziomie 2,3 proc. Dlatego zapowiadana podwyżka w wysokości 50 z, wystarczyłaby na zrównoważenie wzrostu cen.

- Natomiast, jeśli informujemy, że w przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie, to pracodawcy już teraz będą się do tego przygotowywać. Podwyżki dla pracowników zrównoważą sobie wyższą marżą, większą wydajnością lub wyższymi cenami. To również może prowadzić do wzrostu inflacji - wyjaśnia dr Mariusz Kicia z Wydziału Ekonomicznego UMCS.

Ambitny plan podwyższenia płac wszystkim pracownikom ujawnił w ubiegłym tygodniu Adam Abramowicz, poseł PiS z Białej Podlaskiej. Projekt Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości zakłada m.in. obniżenie składek dla pracowników, co miałoby skutkować wzrostem pensji o ok. 25 proc.

2049 złotych brutto może od przyszłego roku wynosić płaca minimalna. Obecnie jest to 2000 zł brutto

- Poprzez obniżenie składek i wzrost pensji chcemy zatrzymać emigrację i dać impuls do pracy. W ten sposób chcemy też rozpocząć dyskusję nad zmianami w systemie podatkowym. Liczymy, że nasze rozwiązanie zostanie wzięte przez rząd pod uwagę - mówi Abramowicz.

Dodaje, że odpowiedni projekt zmian jest już gotowy. Jednak rząd zdystansował się od tej propozycji. Jego rzeczniczka, Beata Mazurek, powiedziała w środę, że ani rząd, ani klub parlamentarny, ani PiS nie pracują nad zmianami w podatkach.

Wątpliwości ekonomistów budzi zakładana w projekcie propozycja wprowadzenia podatku obrotowego dla firm. To właśnie pieniędzmi przedsiębiorców posłowie chcieliby zbilansować budżet.

- Pracodawcy bardzo szybko znaleźliby sposób, żeby wyrównać sobie ko-szty nowej daniny. Podnieśliby ceny, co spowodowałoby wzrost inflacji. Gospodarka to układ naczyń połączonych. Wszyscy ponieślibyśmy koszty tej zmiany - tłumaczy Mariusz Kicia.

Pożar mieszkania w kamienicy przy ul. Lubartowskiej
Getto w Lublinie. Niezwykła kolekcja nieznanych dotąd zdjęć udostępniona Teatrowi NN
Praca w Billennium w Lublinie. Firma otworzyła nowe biuro. Zapowiada kolejne rekrutacje (ZDJĘCIA)
W której dzielnicy Lublina znajdują się te miejsca?

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fhkl
2100 zł brutto to śmieszne pieniądze. To 1530 zł netto. Za te pieniądze nikt się nie utrzyma.Wynajem malutkiego mieszkania wunosi 1000 zł, dodać rachunki i czynsz to 11500,brakuje na jedzenie i dojazd do pracy.To produkcja bezdomnych.
k
koks
Kłamstwa ! kłamstwa ! kłamstwa !
PiSuarowe kłamstwa śmierdzą najbardziej !!!
S
Skróty z sieci:
(...) Aż trudno uwierzyć! W I-szym kwartale dochody z VAT były wyższe o ponad 40 proc. niż rok temu! MF opublikowało comiesięczny komunikat w sp. szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń - marzec 2017 r. Wynika z niego, że dochody budżetu wyniosły 85.2 mld złotych, czyli 26.2 proc. zaplanowanej kwoty. Wydatki wyniosły 87.5 mld złotych, czyli 22.7 proc. zaplanowanej kwoty. Deficyt wynosi 2.3 mld złotych, czyli zaledwie 3.8 proc. zaplanowanej wielkości. Najciekawsze są informacje o dochodach państwa: Wg szacunkowych danych w okresie styczeń - marzec 2017 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 8,4 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podat. wzrosły w tym okresie o 23,8 % rok do roku. Wzrost dochodów w stosunku do okresu styczeń – marzec 2016 r. odnotowano we wszystkich głównych podatkach:
— dochody z podatku VAT były wyższe o 40,6% r/r. (tj. ok. 12,2 mld zł),
— dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 3,1% r/r., (tj. ok. 0,5 mld zł),
— dochody budżetu państwa z podatku PIT były wyższe o 4,8% r/r (tj. ok. 0,5 mld zł),
— dochody budżetu państwa z podatku CIT były wyższe o 15,2% r/r (tj. ok. 1,3 mld zł),
— dochody z tyt. podat. od niektórych instytucji finansowych za okres I-III 2017 wyniosły 1,1 mld zł. (...)

(...) Polacy się bogacą! Zgromadzone przez nas aktywa finansowe równe PKB. Jak informuje „Dziennik” do 1,86 bln zł urosły zasoby finansowe Polaków w 2016 roku. Obejmują one gotówkę, którą posiadają nasi rodacy, aktywa, takie jak fundusze inwestycyjne, depozyty czy akcje giełdowe, a także aktywa, których zamiana na gotówkę w krótkim czasie jest trudna lub niemożliwa, czyli np. fundusze emerytalne. Sytuacja... ma miejsce po raz pierwszy w naszej historii. (...) Całości publikacji w sieci!
ż
że
nikt ci nie da tyle ile PiS obieca
G
Gość
Po prostu bezcenne :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Dodaj ogłoszenie