Małżeństwo z Lublina produkuje przyłbice dla lekarzy. Pół tysiąca już trafiło do szpitali

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Rodzina z Lublina wytwarza w domy przyłbice dla lekarzy. Dostarczyli szpitalom już około 500 sztuk
Rodzina z Lublina wytwarza w domy przyłbice dla lekarzy. Dostarczyli szpitalom już około 500 sztuk mat. nadesłane
Folia pet, stalowe oczka i guma. To wystarczy, żeby przygotować przyłbicę chroniącą lekarza przez zarażeniem koronawirusem. Lubelska rodzina dostarczyła do lubelskich szpitali już około 500 sztuk takich masek. - Jesteśmy ludźmi przyzwyczajonymi do działania - przyznaje Magdalena Zwolan.

Lekkie, wygodne, z podwójnym systemem gumek. Takie są przyłbice wykonywane w jednym z lubelskich domów. Twórcy pomyśleli nawet o osobach z długimi włosami i słabowidzących. Między gumkami można zmieścić kucyk czy kok, a między oczami a folią ochronną zmieszczą się okulary.

- Dodatkowo przyłbice mają dystanser pomiędzy przednią szybką a paskiem czołowym, który stabilizuje całość. Trwałe połączenia elementów powodują, że przyłbice mogą być wielokrotnie używane. Do ich dezynfekcji nadają się preparaty alkoholowe - wyjaśnia Magdalena. Mieszkanka Lublina wraz z mężem Tomaszem postanowili wspomóc lekarzy w walce z koronawirusem.

- Jesteśmy z mężem ludźmi przyzwyczajonymi do działania, więc po upływie ok. 1,5 tygodnia od ogłoszenia kwarantanny, jak już został ogarnięty chaos organizacyjny związany z zamknięciem szkoły i przedszkola naszych dzieci, obydwoje zaczęliśmy się zastanawiać jak możemy pomóc - wyjaśnia Magdalena.

Razem z mężem wpadła na pomysł, żeby produkować przyłbice ochronne. Tomasz jest specjalistą w zakresie druku 3D i produkcji dla przemysłu. W tydzień wykonał, przetestował i zweryfikował z lubelskimi lekarzami prototyp przyłbicy. Potrzeby służby zdrowia okazały się tak duże, że pojawiły się problemy.

- Zdaliśmy sobie sprawę, że nie damy rady robić wszystkiego ręcznie. Zamówiliśmy wykrojnik. Wsparła nas firma Intropak z Lublina. Zrealizowała zlecenie na ten wykrojnik priorytetowo. Mieliśmy go z dnia na dzień - przyznaje Tomasz.

Po konsultacji z lekarzami powstawały kolejne usprawnione projekty przyłbic. Pełny cykl produkcyjny drugiej wersji przyłbic (a więc cięcie, dziurkowanie, klejenie, nitowanie, wciąganie gumek, dezynfekowanie alkoholem, pakowanie i oznaczanie) zajmował około 6 minut. Składanie trzeciej wersji, najnowszej, trwa już tyko 2 minuty.

Przyłbice powstawały nocami. Najwięcej udało się wykonać i przekazać tuż przed Wielkanocą, między 6 a 9 kwietnia.

- Ja w dzień usiłowałam pracować oraz opiekowałam się dziećmi i domem. Tomek albo pracował zawodowo albo pozyskiwał materiały do produkcji przyłbic, a nocami robiliśmy przyłbice. Pomagała nam także czasami nasza nastoletnia córka - mówi Magdalena.

- Ile przyłbic do tej pory trafiło do lekarzy? - pytamy.

- Około 500 sztuk. W szpitalach przekazywaliśmy przyłbice do konkretnych lekarzy. To nie były ogólne darowizny na rzecz szpitali. Zależało nam, żeby pomoc trafiała w konkretne ręce - wyjaśnia Magdalena.

W przyłbicach wykonanych przez rodzinę Zwolanów chodzą m.in. lekarze ze szpitali przy ul. Staszica, Jaczewskiego, Biernackiego, ale też pracownicy pogotowia, szpitala dziecięcego w Lublinie, medycy z Bełżyc, farmaceuci i stomatolodzy. A to nie koniec, bo lubelska rodzina, przy współpracy z przyjaciółmi z Kielc i ich wsparciu w ramach Stowarzyszenia Innowacyjnych Technologii SIT Polska, uruchomiła zbiórkę funduszy i rozpoczęła produkcję na większą skalę. Akcję o nazwie "#technologiawsluzbiezdrowia - materiały do produkcji przyłbic dla medyków i służb mundurowych" można wesprzeć za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie