Małżeństwo z Lublina zostało oszukane, a bank zajął im dom

  • Kurier Lubelski

Piotr Nowak

Pani Ewa i jej były mąż wycenili swój dom na 1,5 mln zł. Kupiec zapłacił zaledwie 581 tys. zł, bo okazał się niewypłacalny. Jednak posesja nie wróciła do poprzednich właścicieli, ale przejął ją bank. Była współwłaścicielka protestuje.
 archiwum

Nieruchomość przy ul. Leszka w Lublinie miała być ich domem z marzeń. Jednak kiedy związek się rozpadł, postanowili sprzedać posesję za 1,5 mln zł. Kupcem okazał się Tomasz Z., lubelski przedsiębiorca. Mężczyzna wziął w Banku Zachodnim WBK kredyt, zapłacił część należności, a potem się rozmyślił. Sąd orzekł, że Tomasz Z. powinien zapłacić brakujący milion, jednak kiedy komornik sprawdził jego majątek okazało się, że mężczyzna nie ma oszczędności.

CZYTAJ TEŻ: Sprzedali dom, pieniędzy nie dostali. Wszystko zabrał bank

- Jest dla mnie bardzo zastanawiające, jak Tomasz Z. dostał kredyt w tak ogromnej kwocie, skoro komornik nie tylko nie znalazł u niego żadnego majątku już w 2012 r. (niespełna rok po udzieleniu mu kredytu - przyp. red), gdy moi klienci próbowali prowadzić postępowanie egzekucyjne na mocy aktu notarialnego opatrzonego klauzulą wykonalności. Komornik w toku tamtego postępowania nie ustalił, że Tomasz Z. osiąga dochody lub posiada jakiś majątek. Nie był on też właścicielem żadnej innej nieruchomości - komentowała mecenas Julita Łomża-Kotowska, kiedy o sprawie pisaliśmy po raz pierwszy 5 marca br. Prawniczka reprezentowała byłych właścicieli domu w procesie cywilnym, a także panią Ewę w postępowaniu egzekucyjnym.

Z pytaniem o zasadność udzielenia kredytu zwróciliśmy się do BZ WBK. Ze względu na tajemnicę bankową, instytucja udzieliła jedynie ogólnych informacji.

- Kwestią oceny zdolności kredytowej w BZ WBK zajmują się wyspecjalizowani pracownicy banku. Ocena taka dokonywana jest przed podjęciem decyzji o udzieleniu bądź nieudzieleniu kredytu - zapewnia Ewa Krawczyk z biura prasowego BZ WBK.

Z powodu niezapłacenia kredytu przez Tomasza Z. bank stał się właścicielem domu przy ul. Leszka. - Wszelkie ustalenia pomiędzy sprzedającym a kupującym, w szczególności dotyczące sposobu zapłaty, powinny znaleźć się w akcie notarialnym, w którego treść Bank nie ingeruje - informuje Ewa Krawczyk. - Postępowania egzekucyjne prowadzone przez BZ WBK są realizowane w oparciu o prawomocne tytuły wykonawcze, w zgodzie z obowiązującymi przepisami kodeksu postępowania cywilnego - ucina przedstawicielka instytucji.

22 lutego akt oskarżenia przeciwko Tomaszowi Z. trafił do Sądu Okręgowego w Lublinie. Pani Ewa nie wyklucza pozwania do sądu banku, który udzielił mu kredytu.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

ZOBACZ TEŻ: Czy ZUS sprawdza Twojego facebooka gdy jesteś na zwolnieniu?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

10.04.2018, 10:00

to domena tej gazetki dla moherów szukających taniej sensacji

08.04.2018, 15:44

Doby prawnik jak bierze się za sprawę, musi przecież dokładnie poznać fakty, także co "istoty" transakcji, z której wynikł problem. W każdym razie Małżeństwo, jeśli miało prawnika na etapie sporządzania aktu notarialnego i ten coś zawalił - powinno wziąć innego prawnika (najlepiej z innej korporacji niż tamten, lub z innego miasta) i zgłosić roszczenie z OC prawnika. W zasadzie do samego zgłoszenia szkody nie trzeba prawnika, można to zrobić juz teraz, ale do procesu by sie przydał.

03.04.2018, 17:52

....

19.03.2018, 12:12

Ad. 1 Zapewne do czegoś się zobowiązali w akcie notarialnym, z czego się nie wywiązali i nie została zapłacona reszta należności.
Ad. 2 Właśnie wynika, że mecenas Łomża-Kotowska doradzała od samego początku, skoro tak doskonale jest zorientowana w temacie z roku 2011 (transakcja) i 2012.
I na tym polega problem, że nawet wśród prawników jak widać można trafić na partacza..
Cały czas przez piramidalny błąd dziennikarski (brak konfrontacji faktów z rzekomym "wyłudzaczem") mamy jedynie potężną stronniczość i pomówienia, panie Nowak.

17.03.2018, 16:21

PiS nie ma wladzy nad Kasta Nadzwyczajna. Kasta Nadzwyczajna jest POnad wszelkim prawem .

17.03.2018, 12:56

Pytanie nr 1 Czy dobrze rozumiem, że sprzedali nieruchomość definitywnie a odroczyli nabywcy zapłatę w terminie bez zabezpieczenia roszczenia o zapłatę?
Pytanie nr 2 Czy Pani mecenas doradzała klientom już na etapie sprzedaży i wizyty u notariusza, czy dopiero jak wynikł problem? Z artykułu wynika, że chyba dopiero później. Jeśli dobrze rozumiem, to z tego kazusu płynie dobra nauka - jak dokonujesz operacji prawnej i sam nie jesteś prawnikiem, pójdź po poradę prawną zawczasu.

17.03.2018, 12:30

Nasze sądy już dwa lata są pod gospodarstwem PiS że o dawniejszych nie wspominać i znowu 0

15.03.2018, 14:52

skoro akt. notarialny. był na 1.5 mln zł. zapewne. płatnosc rozłozona w czasie. i w akcje.
trzy siódemki. klauzula wykonalnosci. to dlaczego to nie działa jakim prawem bank zabezpieczył nieruchomosc na której. wisiało zadłużenie. a jakim cudem przyznal kredyt. ????? na pierwsza rate. ???
cos tu smierdzi. dla mnie. jest to. porazka prawna bankowa notarialna. sadowa. no i pamietajmy
ze jest to równiez ludzki dramat

15.03.2018, 13:04

podziękuj opozycji która swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem blokuje zmiany w sadownictwie.

15.03.2018, 10:55

Piotr Nowak stanowczo i wręcz piramidalnie się miną z faktycznym dziennikarstwem, a zasadniczo z prawem dzinnikarskim, w którym zasadniczym tematem jest wiarygodność i brak stronniczości, czego kompletnym brakiem wykazał się Nowak!
Jak to bezwzględnie da się zauważyć jest zwykłym znajomkiem jakiejś Ewki, lub mecenaski Łomży-Kotowskiej (słabej okropnie, skoro pozwoliła by doszło do takiej "awarii" u jej klientów), gdyż czytając już drugie wypociny Nowaka, nawet nie pofatygował się by skonfrontować, tę sytuację z rzekomym "wyłudzaczem" (osobiście szczerze wątpię w złe zamiary tego człowieka, tym bardziej, że niby przez tyle instytucji sprawa się przewinęła i jakoś nic z tego, a może były jakieś dodatkowe zapisy w tym akcie, bank też nie rozdaje na ładne oczy takiej kasy, może byli właściciele się z czegoś nie wywiązali i dlatego nie zapłacił, coś na pewno jest na rzeczy dlatego jest to zwykłe znisławienie, pomówinie i najzwyczajniej na miejscu tego szkalowanego człowieka, a zasadniczo banku BZ WBK, przemilczę już instytucje publiczne to wytoczyłbym takiemu Nowakowi, mecenasce Kotowskiej i tej Ewce taki proces, że następnym razem 10000 razy by się zastanowili zanim coś głupiego i nieprawdziwego nabazgrzą), dlatego zgadzam się z przedmówcą, że Nowak a zasadniczo naczelny redaktor powinni bardziej czytać i myśleć czym "karmią" czytelników. Bardzo słaby artykuł, baaardzo stronniczy, kiepski i wręcz żenujący!!!
Weź się pan panie Nowak za faktyczną pracę, bo w ten sposób kariery już się nie zrobi.

15.03.2018, 07:40

A co się stało z kredytem,którego bank udzielił a jeżeli udzielił i wycofał ,to tak jakby go nie było a zatem na jakiej podstawie zajął nieruchomość?

14.03.2018, 23:13

Słuchaj cebulo to że ci się słono zrobiło, to nie znaczy że ci ludzie nie zostali okradzeni, to zwykłe oszustwo w którym bank maczał paluchy. Jeżeli ktoś ma dom za 1,5 mln to chce za dom 1,5mln i kropka.

14.03.2018, 22:10

P. Piotrze Nowak niech Pan czyta swoje wypociny 3 razy zanim coś opublikuje. Błedy w tekście z którego nic nie wynika i nic nie wiadomo.

14.03.2018, 21:33

leszcze są po to, aby ich dymać!!Dobrze, że dymią to frajerstwo!1,5 mln im się zachciało!

14.03.2018, 18:39

To chyba raczej Pan Panie mecenasie rozsądek powinien udać się po poradę do takiego koła mędrców...W myśl obowiązującego prawa nie ma sprzedaży warunkowej przy przeniesieniu prawa własności....To tyle.Pozdrawiam

14.03.2018, 18:01

Kiedy w Polsce będą polski sąd do rozstrzygania spraw Polaków. Czekamy, czekamy i trwa to długo a tys. Polaków cierpi na wyroki nasich sundow.

14.03.2018, 14:56

Jak to jak dostał kredyt? Tak jak wielu klientów bankow. Kazdy pracownik ma do zrealizowania plan sprzedaży, zatem jesli nadarza sir okazja, to stanie na glowie I naciagnie wszystko w dochodach a czasem nawet Sam podrobi dokumenty tylko by client mail zdolnosc kredytowa. On I take jest chroniony bo to kredytobiorca podpisuje wszystkie dokumenty i ciezko cos takiego udowodnic.... Ale tak to niestety dziala....

14.03.2018, 14:39

Trzeba zapytac premiera na jakich zasadach przyznawano kredyty ludzia jak byl prezesem tego banku. Lata 2007-2015

14.03.2018, 13:59

czy kredytobiorca na zakup dostał gotówkę do ręki?

14.03.2018, 13:18

Jakie to prawo jest ułomne, że dochodzi do takich sytuacji. Jak widać jest ustawione pod prawników, by sobie mogli dobrze żyć kosztem krzywdy innych. Niewiele ma to wspólngo ze sprawiedliwością, której ostoją powinny być sądy, a nie są bo myślą jak 5 letnie dziecko w takich przypadkach.

14.03.2018, 13:09

Jakie to nasze prawo jest ułomne, że dochodzi do takich sytuacji. Nie dziwota, że w sądach kolejki ciągną się w nieskończoność. Jak widać prawo jest ustawione pod prawników, by sobie mogli dobrze żyć kosztem innych.

14.03.2018, 12:52

Notariuszowi nie spadłaby korona z głowy (bierze za to b. dużo pieniędzy) gdyby poinformował interesantów o podstawowych możliwościach zabezpieczenia majątku przed oszustwem. Ludzie stracili dorobek życia a notariusz zainkasowal i zadowolony.

14.03.2018, 12:29

Banko zajmują domy???

14.03.2018, 12:25

Ludzie nie dostali kasy od kupca, a bank przejął ich dom zamiast egzekwować prawdziwego dłużnika. Ciekawe czy w Holandii albo w Niemczech sąd by wydał kaki bandycki wyrok i czy taką umowę kredytową podpisałby ten sam bank?

14.03.2018, 12:23

Dlaczego nie dopilnowal interesu swoich klientów. Przedsiębiorca w końcu wpłacił tylko zadatek czy zaliczkę. Właścicielem powinien się stać po wplaceniu całości umowionej kwoty. Bardzo dziwna historia.