Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mama 4 Plus. Kobieta z najniższą emeryturą w Polsce dostanie tzw. matczyną emeryturę

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
pixabay.com
Prawie 2 tys. wniosków o tzw. matczyną emeryturę złożyli mieszkańcy woj. lubelskiego. Wśród zainteresowanych świadczeniem są między innymi dwie mamy, które wychowały aż po siedemnaścioro dzieci.

- Do placówek ZUS w województwie lubelskim trafiły w sumie 1892 wnioski o rodzicielskie świadczenie uzupełniające, w tym jedynie trzy z nich złożyli mężczyźni. 80 proc. wniosków pochodzi od osób w wieku 60-69 lat. Wśród zainteresowanych świadczeniem w woj. lubelskim są między innymi dwie mamy, które wychowały aż po siedemnaścioro dzieci - informuje Małgorzata Korba, rzecznik prasowy ZUS na Lubelszczyźnie.

Najwięcej wniosków o Mama 4+ wpłynęło jak dotąd do oddziałów ZUS w Gdańsku (2,7 tys.), Rzeszowie (2,1 tys.), Rybniku (prawie 2 tys.)

Pierwsze wypłaty
Na Lubelszczyźnie ZUS przyznał już 698 osobom rodzicielskie świadczenia uzupełniające. Ponad połowa tych osób wychowała 4 dzieci, co czwarta - piątkę dzieci. W tej grupie jest też 16 mam, które zajmowały się wychowywaniem ponad dziewięciorga dzieci.

Pierwsze wypłaty trafiły do zainteresowanych. 277 z tych osób do tej pory nie miało prawa do żadnej emerytury czy renty, dlatego będzie dostawać świadczenie Mama4+ w kwocie 1100 zł brutto. Pozostałe osoby miały już swoją emeryturę lub rentę, ale niższą niż 1100 zł. Przeciętna kwota uzupełnienia w lubelskim wynosi 370 złotych.

- Wśród osób, którym ZUS przyznał już świadczenie Mama4+ jest kobieta, która dotychczas pobierała najniższą emeryturę w Polsce, wynoszącą 2 grosze. Przez całe życie miała odprowadzoną do ZUS tylko jedną składkę emerytalną, za jeden dzień. Dlatego jej świadczenie okazało się tak niskie. Wychowała jednak sześcioro dzieci i jako jedna z pierwszych w naszym regionie złożyła wniosek o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Teraz ma prawo do Mama4+ - tłumaczy Małgorzata Korba.

Przypomnijmy, że rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje:

  • matce, która ukończyła 60 lat i wychowała co najmniej czworo dzieci;
  • ojcu, który ukończył 65 lat i wychował co najmniej czworo dzieci, bo ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Świadczenie może otrzymać tylko rodzic, który nie ma dochodu zapewniającego mu niezbędne środki utrzymania. Aby otrzymać świadczenie, trzeba mieszkać w Polsce i posiadać tutaj ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia).

Świadczenia Mama4+ nie otrzyma osoba, która:

  • ma emeryturę lub rentę w wysokości co najmniej minimalnej emerytury,
  • jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Świadczenia może także nie dostać osoba:

  • którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub ją ograniczył przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej,
  • która długotrwale zaprzestała wychowywania dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski