MAMA 4 PLUS ZASADY Wnioski o emeryturę dla matek. Emerytura dla matek. MAMA 4 PLUS Na czym polega emerytura dla matek? Sprawdź!

 • Dziennik Łódzki

Patrycja Wacławska

MAMA 4 PLUS 2019 emerytura dla matek od marca 2019. ZASADY MAMA 4 PLUS. Emerytura dla matek. Ile wyniesie emerytura dla matek? PORADNIK MAMA 4 PLUS Emerytura MAMA 4 PLUS będzie przyznawana przede wszystkim kobietom, które z powodu wychowywania co najmniej czworga dzieci nie zdążyły wypracować emerytury. Emerytury dla matek, inaczej rodzicielskie świadczenie uzupełniające z programu Mama 4 Plus mają objąć ponad 80 tysięcy osób.

Mama 4 Plus - emerytura dla matek

Choć program emerytury dla matek wielodzietnych nosi nazwę Mama 4 Plus to w szczególnych sytuacjach ze świadczenia będzie mógł skorzystać też ojciec. Wiadomo już, że przepisy zawarte w programie Mama 4 Plus nie wejdą w życie w terminie określonym w projektowanej ustawie, czyli od 1 stycznia. Mówiło się o dwumiesięcznym opóźnieniu. Ustawa z programem Mama 4 Plus została uchwalona przez Sejm. O emerytury matczyne można się będzie starać od 1 marca 2019 roku.

Emerytury matczyne z programu Mama 4 Plus otrzyma ponad 80 tysięcy osób

Dla wielodzietnych

Program Mama 4 Plus jest skierowany do rodzin wielodzietnych. Jeden z podstawowych warunków wiąże się z liczbą dzieci wychowywanych w rodzinie. Otóż rodzicielskie świadczenie uzupełniające ma być przyznawane matkom, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czworo dzieci. Ojciec będzie mógł skorzystać ze świadczenia tylko w sytuacji, jeśli matka dzieci nie żyje lub je porzuciła. Liczba wychowywanych dzieci, wskazana przez przepisy w przypadku mężczyzn jest taka sama, jak w przypadku kobiet - co najmniej czworo.

Emerytura dla matek - Mama 4 Plus

Aby skorzystać ze świadczenia Mama 4 Plus trzeba być (co do zasady) obywatelem Polski, mieszkać w naszym kraju. Od osoby starającej się o świadczenie będzie też wymagane, aby po ukończeniu 16. roku życia miała za sobą co najmniej 10-letni okres posiadania tzw. ośrodka interesów życiowych w Polsce - w dużym uproszczeniu oznacza to okres opłacania podatków w naszej ojczyźnie.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przyznawane po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Założenie jest takie, że otrzymają je te osoby, które w związku z tym, iż poświęciły się wychowywaniu dzieci, zrezygnowały z pracy bądź jej nie podjęły i - co za tym idzie - nie wypracowały swojej emerytury w ogóle bądź też jest ona niższa od najniższej emerytury (obecnie wynosi ona 1.029,80 zł brutto).

Jak stanowi art. 3 ustęp 3 projektowanej ustawy Mama 4 Plus: Świadczenie może być przyznane matce po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojcu po osiągnięciu wieku 65 lat, w przypadku gdy nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania albo ma prawo do emerytury lub renty w wysokości niższej niż wysokość najniższej emerytury..

Świadczenie Mama 4 Plus może być przyznane matce po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojcu po osiągnięciu wieku 65 lat

Emerytura dla matek. Wysokość świadczenia

Emerytura matczyna nie może być wyższa od najniższej emerytury (przypomnijmy - obecnie 1.029,80 zł brutto). Co to oznacza? Jeśli przepisy wejdą w życie, osoba uprawniona do rodzicielskiego świadczenia, która w ogóle nie wypracowała emerytury i nie ma renty, dostanie maksymalne świadczenie w wysokości 1.029,80 zł. Jeśli zaś ma ustalone prawo do emerytury lub renty, ale jest ona niższa od najniższej, otrzyma świadczenie dopełniające emeryturę bądź rentę do wysokości minimalnej.

PRZYKŁAD
Sześćdziesięcioletnia Barbara, która wychowała pięcioro dzieci, ma rentę w wysokości 800 zł brutto. Po wejściu w życie projektowanych przepisów, Barbara będzie mogła ubiegać się o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Jego wysokość wyniesie w jej przypadku 229,80 zł. Po zsumowaniu kwota renty i świadczenia będzie równa najniższej emeryturze.

Mama 4 Plus. Waloryzacja

Świadczenie matczyne ma być waloryzowane co roku - na takich samych zasadach i w takich samych terminach, jak emerytury i renty.

Jeżeli przepisy zaczną obowiązywać od 1 marca 2019 roku, można spodziewać się, że nie zdąży je objąć tegoroczna waloryzacja. Dopiero od marca 2020 roku matczyne świadczenie wzrośnie o tyle samo, o ile wzrosną wtedy „normalne” emerytury. Szkoda, gdyż gdyby został dotrzymany pierwotny termin, to już w marcu byłaby pierwsza podwyżka - o 70 zł brutto waloryzacji kwotowej.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ma być przyznawane przede wszystkim kobietom, które z powodu wychowywania dzieci nie wypracowały emerytury

Emerytura dla matek ZASADY MAMA 4 PLUS: Ile wyniesie emerytura dla matek? 123RF

Przyznawanie świadczeń

Zgodnie z projektem ustawy, świadczenia mają być przyznawane przez ZUS oraz KRUS na wniosek zainteresowanej osoby. Wniosek powinien zawierać:

 • dane osoby, która ubiega się o świadczenie: imię, nazwisko, numer PESEL albo numer paszportu, adres miejsca zamieszkania, adres do korespondencji, jeśli jest inny niż adres zamieszkania;
 • żądanie wnioskodawcy, w którym wskazuje świadczenie, o jakie się ubiega;
 • podpis wnioskodawcy.

Do wniosku należy dołączyć akty urodzenia dzieci oraz oświadczenie o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej a także inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

We wspomnianym oświadczeniu osoba starająca się o emeryturę matczyną będzie musiała zawrzeć informacje dotyczące tego, czy:

 • jest zatrudniona lub prowadzi inną działalność zarobkową;
 • jest uprawniona do emerytury lub renty;
 • posiada gospodarstwo rolne;
 • prowadzi dział specjalny produkcji rolnej;
 • uzyskuje inne dochody.

Okoliczności mające wpływ na prawo do świadczenia mogą być potwierdzane:

 • zaświadczeniami właściwego urzędu skarbowego, które potwierdzają źródła osiąganych przychodów oraz ich wysokość;
 • zaświadczeniami, które potwierdzają aktualne zatrudnienie lub prowadzenie innej działalności zarobkowej oraz wysokość osiąganych przychodów;
 • zaświadczeniami, które potwierdzają wysokość innych świadczeń pobieranych przez wnioskodawcę;
 • zaświadczeniami z urzędu gminy, które potwierdzają rodzaj oraz wielkość posiadanego gospodarstwa rolnego;
 • oświadczeniami o wysokości dochodu z gospodarstwa rolnego;
 • innymi dokumentami, które potwierdzają sytuację rodzinną, majątkową i materialną wnioskodawcy.

Emerytury matczyne mają trafić do kobiet, które z powodu wychowywania co najmniej czworga dzieci nie zdążyły wypracować emerytury

Mama 4 Plus. Kto nie dostanie świadczenia

Projekt przewiduje, że świadczenie co do zasady nie będzie przysługiwało:

 • osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub której sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej;
 • w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowania małoletnich dzieci;
 • gdy po przyznaniu świadczenia osoba, która je pobiera, jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności lub przebywa w całodobowych placówkach odwykowych dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przyznawane po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet 123RF

Uzasadnienie projektu ustawy

„Projektowana ustawa ma na celu uhonorowanie i docenienie okresu wychowywania dzieci. Stąd też projektowana regulacja określa warunki i tryb przyznawania oraz zasady wypłacania i finansowania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, zwanego dalej „świadczeniem”.

Podstawowym celem projektowanej regulacji jest zapewnienie środków utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub go nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci w rodzinach wielodzietnych. Projektowane zmiany podkreślają ważną z punktu widzenia rozwoju kraju funkcję społeczną pełnioną przez rodziców, w większości kobiet, związaną z wychowywaniem dzieci. (...)”

Emerytura dla matek - Mama 4 Plus

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

22.03.2019, 15:47

do kaja - jak tak ciężko im było to po cholerę naklepały aż tyle dzieci, czy słyszałaś aby jakaś baba z braku posiadania dziecka umarła.

21.03.2019, 18:16

do ksja-pierdolisz jak potłuczona albo chora psychicznie, nie miałam babć do pomocy i mając dzieci pracowałam i teraz też chce tak jak niepracujące matki emeryturę plus za wychowywanie dzieci bo ja nocami prałam, gotowałam i sprzątałam, spałam po 3-4 godziny bo nie miałam kiedy

20.03.2019, 23:40

.Szukam kochanka na seks spotkania. Mam 20lat i seksowne ciało, Moje fotki i kontakt do mnie tu: randkivip.pl i wyszukaj mnie po niku: malwina30 napisz do mnie, każdemu odpisuje lub zadzowń 708770461 i wybierz numer wewnętrzny 124 . Włącz konto vip abym wiedziała że piszesz z realnego konta

20.03.2019, 11:29

Jasne...Cwaniaki będą się mnożyć,a my im emeryturkę zafundujemy...Pan Kaczyński zdobywa głosy naszymi pieniędzmi.

17.03.2019, 21:11

No to podziękujcie mu przy wyborach

17.03.2019, 20:19

TO straszne, że ludzie nie odróżniają sytuacji kobiet, które wychowywały SAME swoje dzieci, nie mogły podjąć pracy bo:

* NIE MIAŁY BABCI, TEŚCIOWEJ do POMOCY, nie mogły liczyć na niańki ( kobiety do opieki za pieniądze),
* mąż- PAN całą gębą- NIE POZWALAŁ iść żonie do pracy, wydzielał każdy grosz, bił i kopał - TAK często BYŁO W KOMUNIE- jak chciała sie wyrwać z domu od bardzo ciężkiej pracy
NIE MACIE POJĘCIA JAK WYGLĄDAŁO życie wielu kobiet w PRLu.
Ja wiem. Choć miałam 3 dzieci, miałam też kochająca mamę i babcię, które mi pomagały. Mogłam pracować. ma własną emeryturę.
A to, że PRACOWAŁAM 38 lat DAWAŁO MI systematycznie pieniądze . Kobieta pracująca np. za 2 tysiące miesięcznie , miała do dyspozycji przez okres np 30 lat 720 000 zł!! Można to przeznaczyć na 2 mieszkania!!

17.03.2019, 16:30

Mówi, że miał 2000 kobiet i 28 dzieci. Zapomniana rozmowa z Jerzym Kalibabką - zamiast pieniędzy tym rozmnażającym się królicom potrzebny taki kalibaba

17.03.2019, 14:26

no i po huj pracować, jak bez pracy 1100 zł a po 40 latach pracy 1400 zł.

17.03.2019, 14:02

To,ze ma 4 bachory nie znaczy,ze nir moze pracowac.Cale zycie chyba nir sa małe!

17.03.2019, 14:01

Emerytury dla nierobow!!

16.03.2019, 13:10

jak najlepiej wpierdolic kij w mrowisko?

16.03.2019, 13:09

jak najlepiej wpierdolic kij w mrowisko?

15.03.2019, 16:01

precz z rozmnażającą się patologią

14.03.2019, 20:18

Co za pojebany kraj.Do roboty wygnać a nie z naszych pieniędzy dzielić. A ten co ma dwoje albo troje to ma lżej?Najlepiej narobić dzieci i brać kasę ale wiecznie tego nie będzie.

13.03.2019, 14:40

czy w koncu dotrze do pustych głów ze to nie rzad daje(bo on nie ma swoich pienedzy tylko zarzadza naszymi ) składaja sie na to wszyscy co pracuja zarobkuja płaca podatki co miesieczne płatnosci i rachunki w sklepach z własnej kieszeni pracy , jak za komuny promowani sa nieroby cwaniacy i zwykli menele kosztem uczciwie pracujacych ludzi bo suma sumarum to ci pracujacy za te merytury zapłaca kosztem swoich emerytur ciekawe ze taka pani (rowniesz moja sąsiadka z blkoku co całe zycienie pracowała zajmowała sie pokątnym handlem alkoholu i fajek z przemytu mimu ze wychowała 1 kryminalistę i 3 meneli)dostanie emeryturke ok 2 stówki mniejsza od mojej co całe zycie za....m i płace ZUS ponad 25 lat ja dziekuje za takie prawo i sprawiedliwosc

13.03.2019, 10:21

do @ Iwona.
12.03.2019, 15:18
te komentarze to tzw. trole, nie przejmuj się- taka ich praca

12.03.2019, 19:56

Cześć wszystkim mam na imie Monika i mam 22 lata :). Napisz do mnie na http://prywatnesexogloszenia.pl/monika22 jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą

12.03.2019, 19:18

Brawo PiS

12.03.2019, 15:50

do Iwona - ile naklepałaś, dzieci, że tak popierasz. Każdy pracuje na swoja emeryturę a te matki czym zapracowały, tym, że leżały do południa w domu, a co mają powiedzieć kobiety, które wychowywały dzieci i pracowały. To jest wyczyn. A te lenie siedzące w domu jak im się nie chciało wcześniej pracować to po 40 niech zapierdalają do pracy i wypracują swoją emeryturę.

12.03.2019, 15:20

na gume na chu. wystarczy..

12.03.2019, 15:18

Wstyd i hańba żeby kobiety tak pisały ,mało tego to żenada .Jak córki ,wnusie biorą 500 i inne dodatki a może samemu się bierze to cichutko .Ale na matki taką nagonkę ,wstyd , wstyd mi za was wszystkie.Te dzieci pracują na wasze emerytury .Kobiety bierzcie te pieniądze z godnością i głową do góry dali to superrrrrr

08.03.2019, 09:46

matki mające 1-3 i więcej dzieci, które pracowały nie dajmy się okradać za swoją wieloletnią pracę. Myśmy wychowywały dzieci i pracowały, także rząd niech da nam też za swój trud w wychowywaniu dzieci, pracę w domu po godzinach pracy, myśmy nie miały wolnego po godzinach pracy tylko sprzątałyśmy, gotowałyśmy u sprzątałyśmy, gdzie matki nie pracujące wykonywały tą pracę w dzień, nie nocami tak jak my. Przecież dzieci całe życie nie są małe i te matki mają możliwość wypracowania sobie emerytury. A jak nie to po to poświęcały sie dzieciom to niech teraz je dzieci utrzymują płacąc na nie alimenty. TAKŻE NIE DAJMY SIĘ OKRADAĆ Z NASZYCH PIENIĘDZY. WALCZMY TAKŻE O DODATKOWĄ EMERYTURĘ .

07.03.2019, 14:08

do kiki - takich matek jak ty u nas jest ci dużo, ale pisowce nas traktują jak przygłupów pracujących dla kraju, nie ma to jak rozmnażający się próżniacy, których musimy je utrzymywać.

07.03.2019, 13:24

jedna matka potrafiła wychować kilkoro dzieci a dzisiaj kilkoro dzieci nie potrafi utrzymać jednej matki,skoro mamusia nie pracowała a wychowywała,to dzisiaj te wychowane winny utrzymywać mamusię bez środków do życia,niech mamusie występują do sądu o alimenty od dzieci,tak jak dzieci występują w stosunku do rodziców,ja woziłam do żłobka od 21 miesiąca życia dziecko i nie wyciągałam do nikogo ręki,wiedziałam,że czasy są kiepskie,więc skupiłam się na tym co miałam a nie zapładniałam się bezmyślnie,bo trzeba myśleć było głową a nie d-pą lub główką od końcówki;)

06.03.2019, 21:45

Na czwórkę!

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3