Konsultacje społeczne na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej 2 lutego tego roku otworzył Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Tu możesz wyrazić swoje zdanie: Modernizacja i uproszczenie wspólnej polityki rolnej (WPR) - kwestionariusz. Do wypełniania zachęcał od początku minister Krzysztof Jurgiel. Namawia do tego również WWF Polska. "Wspólna Polityka Rolna to najstarsza, najpotężniejsza, najbardziej kontrowersyjna i kosztowna polityka UE", uważa organizacja.
WWF wskazuje szereg negatywnych rezulatatów obecnej WPR. W grupie negatywnych skutków znajdziemy m.in. to, że:
- 9% pszczół w Europie jest zagrożonych wyginięciem, głównie z powodu utraty siedlisk wskutek intensyfikacji rolnictwa (np. stosowania pestycydów i nawozów)
- Ptaki krajobrazu rolniczego są obecnie najbardziej zagrożoną grupą ptaków w Europie. W ciągu ostatnich 30 lat ich populacja zmniejszyła się o prawie 50%
- Ponad 40% rzek i nadbrzeżnych zbiorników wodnych w Europie jest zanieczyszczanych przez rolnictwo
- Mamy niepowtarzalną szansę, żeby naprawić kurs rolniczego użytkowania ziemi – mówi Dariusz Gatkowski z WWF. – Każdy głos ma znaczenie i może przyczynić się do stworzenia polityki rolnej, która wspiera produkcję zdrowej żywności, z uwzględnieniem potrzeb małych gospodarstw i rolnictwa rodzinnego, poszanowaniem przyrody i bierze odpowiedzialność za klimat naszej planety.