Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maria Skłodowska-Curie uwieczniona na drzeworycie (ZDJĘCIA)

Piotr Nowak
Ma 2,5 metra wysokości i ponad 5 metrów szerokości, a na nim wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie. Największy w Polsce drzeworyt stworzyli studenci UMCS.

Prace nad drzeworytem młodzi artyści rozpoczęli w październiku ubiegłego roku. - Najpierw zrobiliśmy projekt cienkopisami, żeby wiedzieć dokładnie, gdzie później zrobić nacięcia. Najwięcej czasu poświęciliśmy na twarze, które musieliśmy przerysowywać po pięć rasy. Dopiero później zaczęliśmy wycinanie wizerunków w płytach drewna - przyznaje Hanna Papruha, studentka drugiego roku grafiki w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS i współautorka projektu.

W przedsięwzięcie zaangażowanych było 13 studentek i 2 studentów instytutu. Nad ich pracą czuwał Karol Pomykała, asystent na Wydziale Artystycznym UMCS.

- Chcieliśmy to wydarzenie podkreślić w sposób niekonwencjonalny, żeby było o tym głośno. Wymyśliliśmy stworzenie największego drzeworytu w Polsce - mówi.

Jego stworzenie nie było łatwe. Wycinanie śladów w drewnie wymaga sporo siły. Odciski i otarcia na rękach były na porządku dziennym. - Wykorzystaliśmy bardzo dużo plastrów, ale było warto - przyznaje Hanna.

- Ta technika wymaga dużo zdolności. Jeśli już zrobimy cięcie, to ślad pozostanie. Nie da się go wytrzeć gumką - zaznacza prof. Krzysztof Szymanowicz, dziekan Wydziału Artystycznego UMCS. - Na początku przejmowaliśmy się z panem dziekanem, czy ta praca zostanie dobrze wykonania. Teraz jestem w stu procentach pewien, że wszystko poszło po naszej myśli - dodaje Pomykała.

materiał UMCS

Drzeworyt wykonano na podstawie zdjęcia zrobionego podczas kongresu naukowego w Brukseli. Na fotografii z października 1927 r. znajduje się 29 naukowców, wśród nich m.in. Albert Einstein i Niels Bohr. Spośród nich, 17 osób było lub miało dopiero zostać laureatami Nagrody Nobla. Wśród nich Maria Skłodowska-Curie, jedyna kobieta na zdjęciu i jedyna, która zdobyła tę nagrodę w dwóch dziedzinach.

- Była nie tylko wspaniałą uczoną i wielką Polką, ale swoistym fenomenem wśród naukowców owej epoki. To widać wyraźnie na tym zdjęciu - mówi prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

Detalem, który różni drzeworyt od oryginalnej fotografii, są kwiaty w rękach noblistki. - To nasz prezent dla patronki naszej uczelni - żartują studenci. Teraz artystów czeka ręczne odbijanie wielkiej pieczątki na papierze. Tak wykonany rysunek twórcy zamierzają zaprezentować 7 listopada, w dniu 150 rocznicy urodzin noblistki. Dzieło będzie początkowo prezentowane na Wydziale Artystycznym UMCS. Władze uczelni chcą, żeby później rysunek wyruszył w podróż po Polsce i Europie. W ten sposób zamierzają promować wiedzę o sławnej Polsce i lubelski uniwersytet.

Kamienica przy ul. Lubartowskiej w Lublinie po wyburzeniu (ZDJĘCIA Z DRONA)
Lubelska Miss Studentek 2017. Tytuł zdobyła Julia Belchenko [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wycinka drzewa na placu Litewskim: Baobab przeszedł do historii
Nowy most na Bystrzycy w Lublinie otwarty! (ZDJĘCIA, WIDEO)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski