Maria Skłodowska-Curie uwieczniona na drzeworycie (ZDJĘCIA)

  Maria Skłodowska-Curie uwieczniona na drzeworycie (ZDJĘCIA)

  Piotr Nowak

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Maria Skłodowska-Curie uwieczniona na drzeworycie (ZDJĘCIA)
  1/23
  przejdź do galerii

  ©Małgorzata Genca

  Ma 2,5 metra wysokości i ponad 5 metrów szerokości, a na nim wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie. Największy w Polsce drzeworyt stworzyli studenci UMCS.


  Prace nad drzeworytem młodzi artyści rozpoczęli w październiku ubiegłego roku. - Najpierw zrobiliśmy projekt cienkopisami, żeby wiedzieć dokładnie, gdzie później zrobić nacięcia.
  Najwięcej czasu poświęciliśmy na twarze, które musieliśmy przerysowywać po pięć rasy. Dopiero później zaczęliśmy wycinanie wizerunków w płytach drewna - przyznaje Hanna Papruha, studentka drugiego roku grafiki w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS i współautorka projektu.

  W przedsięwzięcie zaangażowanych było 13 studentek i 2 studentów instytutu. Nad ich pracą czuwał Karol Pomykała, asystent na Wydziale Artystycznym UMCS.

  - Chcieliśmy to wydarzenie podkreślić w sposób niekonwencjonalny, żeby było o tym głośno. Wymyśliliśmy stworzenie największego drzeworytu w Polsce - mówi.

  Jego stworzenie nie było łatwe. Wycinanie śladów w drewnie wymaga sporo siły. Odciski i otarcia na rękach były na porządku dziennym. - Wykorzystaliśmy bardzo dużo plastrów, ale było warto - przyznaje Hanna.

  - Ta technika wymaga dużo zdolności. Jeśli już zrobimy cięcie, to ślad pozostanie. Nie da się go wytrzeć gumką - zaznacza prof. Krzysztof Szymanowicz, dziekan Wydziału Artystycznego UMCS. - Na początku przejmowaliśmy się z panem dziekanem, czy ta praca zostanie dobrze wykonania. Teraz jestem w stu procentach pewien, że wszystko poszło po naszej myśli - dodaje Pomykała.


  materiał UMCS

  Drzeworyt wykonano na podstawie zdjęcia zrobionego podczas kongresu naukowego w Brukseli. Na fotografii z października 1927 r. znajduje się 29 naukowców, wśród nich m.in. Albert Einstein i Niels Bohr. Spośród nich, 17 osób było lub miało dopiero zostać laureatami Nagrody Nobla. Wśród nich Maria Skłodowska-Curie, jedyna kobieta na zdjęciu i jedyna, która zdobyła tę nagrodę w dwóch dziedzinach.

  - Była nie tylko wspaniałą uczoną i wielką Polką, ale swoistym fenomenem wśród naukowców owej epoki. To widać wyraźnie na tym zdjęciu - mówi prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

  Detalem, który różni drzeworyt od oryginalnej fotografii, są kwiaty w rękach noblistki. - To nasz prezent dla patronki naszej uczelni - żartują studenci. Teraz artystów czeka ręczne odbijanie wielkiej pieczątki na papierze. Tak wykonany rysunek twórcy zamierzają zaprezentować 7 listopada, w dniu 150 rocznicy urodzin noblistki. Dzieło będzie początkowo prezentowane na Wydziale Artystycznym UMCS. Władze uczelni chcą, żeby później rysunek wyruszył w podróż po Polsce i Europie. W ten sposób zamierzają promować wiedzę o sławnej Polsce i lubelski uniwersytet.  Kamienica przy ul. Lubartowskiej w Lublinie po wyburzeniu (ZDJĘCIA Z DRONA)

  Lubelska Miss Studentek 2017. Tytuł zdobyła Julia Belchenko [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Wycinka drzewa na placu Litewskim: Baobab przeszedł do historii

  Nowy most na Bystrzycy w Lublinie otwarty! (ZDJĘCIA, WIDEO)


  Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!
  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piękna praca.

  takajedna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Gratuluję studentkom i studentom. Wspaniała rzecz!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niesamowite!

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Świetne przedsięwzięcie! Jestem pod wrażeniem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo