Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mariusz Banach: znajdziemy miejsce w szkole średniej dla każdego ucznia

Maciej Wijatkowski
Małgorzata Genca
W wyniku reformy edukacji wielu zdolnych uczniów nie dostało się do wymarzonych szkół średnich. O tym, jak władze miasta zamierzają rozwiązać ten problem rozmawiamy z Mariuszem Banachem, z-cą prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania.

W czwartek ogłoszono wyniki naboru do szkół średnich. Nie wszyscy dostali się tam, gdzie chcieli. Wielu uczniów jest zrozpaczonych.

Dokładnie 603 lubelskich uczniów rozpacza z powodu nie dostania się do wybranej szkoły, mimo wysokiej liczby punktów, jaką zdobyli w ostatnim roku nauki. Traktujemy tę sytuację poważnie. Czekamy na potwierdzenie woli podjęcia nauki przez tych, których szkoły już zaakceptowały.

Pierwsza część naboru kończy się 12 lipca publikacją list tychże osób, potem zacznie się druga część, czyli rekrutacja uzupełniająca, w czasie której kandydaci składają wnioski bezpośrednio w szkole dysponującej wolnymi miejscami. To potrwa do 26 lipca.

Co będzie z odrzuconymi uczniami?

Trzeba zaznaczyć, że 69 osób wskazało w zgłoszeniu rekrutacyjnym tylko jedną szkołę, choć mogło sześć. Jak się okazało, w tym roku nie będzie to takie proste. Ale znajdziemy miejsca dla wszystkich.

Czytaj też:

Do tego procesu przygotowywaliśmy się od 3 lat, kiedy ogłoszono założenia reformy. Gros rodziców to zrozumiało i podeszło do problemu z pokorą. W związku z podwójnym rocznikiem przybyło zdolnych uczniów.

W poprzednich latach kandydaci ze 150 punktami trafiali do najlepszych liceów, teraz muszą szukać miejsc w tych ocenianych powszechnie jako „średnie”.

A przecież trzeba naprawdę się wysilić i uczyć, by zdobyć te 150 punktów. Wiemy, jak było z wynikami z matematyki na egzaminach, przyniosły niewiele punktów.

Uczniowie z wysoką punktacją trafią teraz do liceów o średnim poziomie.

Mieliśmy licea, które narzekały na przeciętnych uczniów. W tym roku dostaną uczniów bardzo dobrych i to też jest szansa dla tych szkół.

Ciekawe, czy ją wykorzystają. Były licea o niskim naborze uczniów, zawsze dysponujące wolnymi miejscami, teraz będą mieć więcej kandydatów.

Czy do najlepszych liceów dostaną się tylko laureaci olimpiad?

Laureaci, wbrew temu co się mówi, że zablokowali miejsca dla innych, też nie zawsze znajdą miejsce tam, gdzie by chcieli. Nawet jeśli wychodzili z takiego założenia.

Czytaj też:

W I LO im. St. Staszica do klasy z maturą międzynarodową złożyło akces 20 chętnych laureatów, na 30 miejsc w klasie. Wszyscy się dostaną, ale już w innym liceum lubelskim chętnych laureatów było więcej niż miejsc w klasie, więc siłą rzeczy nie będzie miejsc dla każdego.

Co powiedziałby pan rodzicom tych uczniów, którzy nie dostali się do wybranego liceum?

603 uczniów to niewielki procent wśród przyjętych. Przyjęliśmy 10 tys. osób. Cały czas myślimy o tych, którzy się nie dostali.

Jednak pewnych rzeczy nie przeskoczymy. Nie da się rozbudować szkół, lekcje nie mogą się kończyć o godz. 20, tego nie bierzemy pod uwagę.

Będziemy szukać jeszcze możliwości utworzenia dodatkowych oddziałów, choć to już robiliśmy i nie widzę tu szerokiego pola manewru. Może uda się jeszcze gdzieś znaleźć miejsce na utworzenie jednego lub dwóch, ale nie więcej.

Co jeszcze można zrobić?

Najbardziej obłożone w procesie rekrutacji i nauki jest IX LO im. Mikołaja Kopernika, które korzysta z pomieszczeń szkoły podstawowej nr 57.

Podobnie IV LO im. Stefanii Sempołowskiej, korzystające z sal SP 19. Te licea i szkoły położone są w pobliżu, co ułatwia sprawę. Te współprace szkół powstały wcześniej i są sprawdzone. Będziemy szukać podobnych rozwiązań.

Czytaj też:

Na czym teraz koncentrują się władze oświatowe?

Działamy cały czas, nawet teraz, kiedy proces rekrutacji jest dopiero na półmetku. Właśnie [piątek rano - red.] wsiadam do samochodu z panią dyrektor wydziału oświaty Ewą Dumkiewicz-Sprawką i będziemy jeździć od szkoły do szkoły w poszukiwaniu rozwiązań: utworzenia jeszcze jednego oddziału, czy dodatkowych możliwości lokalowych. Podkreślam, to nie są działania doraźne i chaotyczne.

Przygotowywaliśmy się do tej sytuacji i zapewniam: znajdziemy miejsce w szkole średniej dla każdego ucznia.

Wysokie pułapy. Szkoły wywiesiły listy przyjętych uczniów. S...

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski