Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mariusz Sagan: przyszłość to więcej specjalistów i mniej prostych miejsc pracy

Piotr Nowak
Mariusz Sagan, dyrektor WSiOI Urzędu Miasta Lublin
Mariusz Sagan, dyrektor WSiOI Urzędu Miasta Lublin Anna Kurkiewicz
O zmianach i przyszłości rynku pracy rozmawiamy z Mariuszem Saganem, dyrektorem Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów UM Lublin.

Bezrobocie w Lublinie spada. Które branże najlepiej się rozwijają?

W 2011 r., podczas prac nad strategią rozwoju miasta, wybraliśmy branże priorytetowe, które postanowiliśmy wspierać do 2020 r. Na podstawie analiz wyselekcjonowaliśmy kilka specjalizacji: IT, BPO (z ang. Business Process Outsourcing), usługi medyczne, przemysł spożywczy, motoryzacja i biotechnologia. Wspieraliśmy ich rozwój i inwestycje.

Zobacz też: Raport o pracy w Polsce wschodniej, cz. I

Największe sukcesy odnieśliśmy w IT i BPO, czyli sektorze nowoczesnych usług. Obecnie jesteśmy jednym z głównych ośmiu rynków regionalnych w Polsce, 
jedynym w Polsce wschodniej. Dużo dzieje się w przemyśle, zwłaszcza motoryzacyjnym i maszynowym. Chodzi nie tylko o rozwój Ursusa, ale też firm, które kooperują z gigantami światowymi.

Branża motoryzacyjna, obok IT, generuje największy wzrost liczby nowych miejsc pracy. Sporo też się dzieje w sektorze logistycznym. W Lublinie pojawili się główni operatorzy globalni: Panattoni, MLP i Goodman. Przez ostatnich kilka lat notujemy spory przyrost miejsc pracy w logistyce. Dobrze rozwija się też sektor medyczny, ze względu na uczelnię medyczną i wielki ośrodek szpitalny.

Co się przez te ostatnie lata nie powiodło?

Dużo mniejsza jest dynamika wzrostu sektora biomedycznego. Wpływ na to miały problemy Biomed-Lublin i zamknięcie fabryki firmy Baxter. 
Zatrudnienie jest podobne jak na poziomie 5 – 6 lat temu. Nie udało się rozwinąć sektora odnawialnych źródeł energii. Ze względu na problemy prawne i brak wsparcia rządu.

Jednakże dużo dzieje się w start-upach. Pojawiły się Nexbio, Vitagenum i inne nowe spółki. Rozwój medycyny weterynaryjnej jest dobrym prognostykiem na kolejne lata. Realizujemy też projekty, których celem jest przekształcenie sektora kultury, w którą Lublin mocno inwestuje, w przemysł kultury. Żeby firmy zaczęły na niej zarabiać. Mocno działamy w tym zakresie i będziemy w to inwestować do 2020 r.

Według GUS na koniec 2015 r. w Lublinie było ponad 124 tys. pracujących. Jak będzie się rozwijał rynek pracy w przyszłości?

Do 2020 r. chcielibyśmy mieć około 5 tys. miejsc pracy w specjalnej strefie ekonomicznej. Patrząc w kierunku specjalizacji Lublina, to będzie przemysł nowoczesny, inżynierski, automatyczny, zrobotyzowany. Będzie mniej prostych miejsc pracy, a więcej stanowisk inżynierskich. Głównie w przemyśle motoryzacyjnym, ale także spożywczym, metalowym, maszynowym, informatycznym i nowoczesnych usługach. Tutaj miejsc pracy będzie przybywało.

Ciekawe rzeczy dzieją się też w start-upach. Ich rozwój wspiera platforma Connect, którą prowadzi LPNT. Lubelskim ewenementem jest dobrze rozbudowany system kreacji przedsiębiorczości od bardzo wczesnych faz. Czyli od fazy edukacji, szkół, inkubatorów (na uniwersytetach i poza uczelniami). To model podobny do tych największych ekosystemów biznesowych w Europie i na świecie. Chodzi o to, żeby jak najszybciej zaszczepić w młodzieży ten bakcyl przedsiębiorczości.

Na ten rok Miejski Urząd Pracy w Lublinie otrzymał ponad 30 mln zł na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej. Z tego ponad 7 mln zł to dotacje dla osób chcących założyć działalność gospodarczą.

Liczymy, że w tym roku dotację dostanie 500 – 600 osób. Dla osób, które chcą założyć firmę, to bardzo dobra wiadomość. Jeszcze kilka lat temu w Lublinie mieliśmy bardzo słabe wskaźniki przedsiębiorczości. Natomiast ostatnio, zwłaszcza od trzech lat, obserwujemy prawdziwy boom. Otwieranych jest coraz więcej działalności gospodarczych i start-upów. Wcześniej budowaliśmy ekosystem dla przedsiębiorczości, teraz widać tego efekty.

Ogród Botaniczny UMCS już otwarty (ZDJĘCIA)
W której dzielnicy Lublina znajdują się te miejsca? [QUIZ]
Wigilia Paschalna w Lublinie. Po zmroku przed archikatedrą działy się rzeczy niezwykłe (ZDJĘCIA)
Święcenie pokarmów w Lublinie. Koszyczki pełne symboliki (ZDJĘCIA)
Czy rozpoznasz miejsca w Lublinie po fragmencie zdjęcia? [QUIZ]

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski