Marlena Polakowska druga w jubileuszowej 30. edycji Challengu "Złotej Sztangi"

Marlena Polakowska (POM-Iskra Piotrowice) została w 2020 roku mistrzynią Polski seniorek w wadze do 49 kg Daniel Dołęga
Marlena Polakowska (POM-Iskra Piotrowice) wywalczyła drugą pozycję, wśród kobiet, w jubileuszowej 30. edycji Challenge "Złotej Sztangi" Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, redakcji "Sportu" i 4 Plebiscytu Podnoszenia Ciężarów "Herkules". Do klasyfikacji końcowej były brane pod uwagę najlepsze osiągnięcia w 2020 roku.

W minionym, bardzo specyficznym sezonie 2020, bez najważniejszych imprez międzynarodowych, bezkonkurencyjna wśród kobiet okazała się Wiktoria Wołk, która aż 32 razy poprawiała rekordy kraju (8-elite, 12-U23 i 12-U20). Zawodniczka MGLKS Tarpan Mrocza zgromadziła 1145 pkt, wyprzedzając wspomnianą Marlenę Polakowską – 668 pkt. oraz Kingę Kaczmarczyk (MAKS Tytan Oława) – 641 pkt. Czwarte miejsce w tym rankingu przypadło natomiast Weronice Zielińskiej-Stubińskiej, reprezentującej barwy AZS-AWF Biała Podlaska.

Marlena Polakowska w minionym roku została między innymi mistrzynią Polski seniorek w kategorii wagowej do 49 kg. Sztangistka z Piotrowic uzyskała w dwuboju rezultat 169 kg (78 kg rwanie + 91 kg podrzut), wyprzedzając Katarzynę Wrzosek (KS Raszyn) – 156 kg (70+86) i Karolinę Miszczak (WLKS Siedlce) – 125 kg (55+70). Polakowska została uznana także najlepszą zawodniczką całych mistrzostw Polski, uzyskując w punktacji Sinclair'a 266,56 pkt.

Czwarta w klasyfikacji najlepszych polskich sztangistek - Weronika Zielińskia-Stubińska, również miała znakomity sezon. Bialczanka sięgnęła w Biłgoraju po tytuł mistrzyni Polski seniorek w kategorii wagowej do 81 kg, a przy okazji w rwaniu i dwuboju ustanowiła nowe rekordy Polski U-23 i Elite. Zielińska-Stubińska została także najlepszą zawodniczką młodzieżowych mistrzostw Polski wg punktacji Sinclair`a – 253,87 pkt. Bialska sztangistka świetnie zakończyła 2020 rok, zajmując pierwsze miejsce w indywidualnym Pucharze Polski kobiet, który na początku grudnia odbył się w Mroczy. Zawodniczka AZS-AWF uzyskała w dwuboju rezultat 222 kg (101+121), co dało jej 255,1 punktów Sinclair`a. Jej wynik w rwaniu, to nowy rekord Polski seniorek i zarazem w kategorii U-23, w wadze do 87 kg.

Z kolei w rankingu najlepszych polskich sztangistów – po raz pierwszy triumfował Bartłomiej Adamus, aktualny mistrz i 16-krotny rekordzista Polski z 2020 roku. Zawodnik bydgoskiego Zawiszy zgromadził 720 pkt., plasując się przed Piotrem Kudłaszykiem (LKS Budowlani-Całus Nowy Tomyśl) – 611 pkt oraz Krzysztofem Zwaryczem (KS Budowlani Opole) – 512 pkt.

W klasyfikacji klubowej żeńskiej, po raz drugi z rzędu zwyciężył natomiast Tarpan Mrocza – 1188 pkt, przed Tytanem Oława – 801 pkt. oraz AZS-AWF Biała Podlaska – 777 pkt. Wśród mężczyzn najlepszym klubem ponownie okazał się zaś KS Budowlani Opole – 1675 pkt, drugie miejsce przypadło CWZS Zawisza Bydgoszcz – 852 pkt, a trzecie ekipie Budowlani Całus Nowy Tomyśl – 761 pkt.