Marsz Równości w Lublinie. "Spacer" zamiast manifestacji?

  Marsz Równości w Lublinie. "Spacer" zamiast manifestacji?

  Sławomir Skomra

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Marsz Równości w Lublinie. "Spacer" zamiast manifestacji?

  ©Łukasz Kaczanowski

  W piątek o godzinie 10.30 zapadnie decyzja, czy w Lublinie odbędą się Marsz Równości. Jeśli sąd uzna, że manifestacja nie może przejść ulicami miasta, to i tak w jakiejś formie się odbędzie. Zwolennicy Marszu Równości nawołują bowiem do "sobotniego spaceru". Co na to policja?
  Marsz Równości w Lublinie. "Spacer" zamiast manifestacji?

  ©Łukasz Kaczanowski

  Od piątkowego orzeczenia Sądu Apelacyjnego zależy to, czy w sobotę w Lublinie przejdą ulicami Marsz Równości i planowana odpowiedź Obozu Radykalno-Narodowego.

  Kilka dni temu organizacji obu zakazał prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. Uznał, że te dwa przeciwstawne wydarzenia stanowią zagrożenie nie tylko dla uczestników marszów, ale też osób postronnych i może to doprowadzić do zniszczenia mienia.

  Zarówno organizatorzy Marszu Równości jak i ONR odwołali się od tej decyzji, ale w środę Sąd Okręgowy ją podtrzymał. Sprawa ma ciąg dalszy, bo oba środowiska skierowały sprawę do Sądu Apelacyjnego.

  - Mamy nadzieję, że Sąd Apelacyjny uwzględni nasze zażalenie. Uważamy, że prezydent Lublina nie może na nas zrzucać odpowiedzialności za zabezpieczenie marszu. To nie jest naszą rolą - zaznaczył przed budynkiem sądu Bartosz Staszewski, organizator Marszu Równości.

  Sąd zdecydował się połączyć sprawę tego marszu oraz kontrmarszu w jedno postępowanie. W czwartek na sali sądowej stawili się jednak tylko przedstawiciele MR i urzędu miasta. Argumenty padały podobne do tych ze środowej rozprawy. Czyli prawnicy Marszu Równości mówili o prawie do zgromadzeń, a ratuszowa radca prawna o zapewnieniu bezpieczeństwa.

  Jeśli sąd uzna, że Marsz Równości nie może przejść ulicami miasta, to i tak w jakiejś formie się odbędzie. Zwolennicy MR nawołują do sobotniego spaceru.

  - To będzie zjawisko, a nie zgromadzenie - mówi nam Jerzy Ostrowski, dyrektor ratuszowego wydziału bezpieczeństwa mieszkańców i zarządzania kryzysowego i dodaje, że to policja na miejscu będzie musiała ocenić, czy na ulice wyszli spacerowicze, czy to jednak nielegalne zgromadzenie publiczne. Jeśli tak, to policja będzie musiała zareagować.

  - W takich sytuacjach wzywa się do rozwiązania zgromadzenia, ale nie uprzedzajmy faktów - zastrzegła Renata Laszczka-Rusek, rzecznik KWP Lublin.

  Jest jeszcze inne wyjście, bo prawo pozwala na zorganizowanie zgromadzenia spontanicznego, którego nigdzie nie trzeba zgłaszać.

  Jeśli jednak jego przebieg będzie zagrażał bezpieczeństwu, to policja decyduje o jego rozwiązaniu.

  Cała sprawa marszu ma jeszcze jeden wątek. W czwartek radni PO i Wspólnego Lublina zapowiedzieli, że wystosują apel (Rada Miasta ma go przyjąć 25 października) do premiera o odwołanie wojewody Przemysława Czarnka.

  Chodzi o jego słowa, że marsz promuje zboczenia, dewiacje i wynaturzenia.

  - Jeśli pan wojewoda lubelski przekroczył swoje uprawnienia, używając takich słów i nie jest to stanowisko polskiego rządu, to nie powinien być wojewodą, nie powinien sprawować tej funkcji - uważa Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta.

  Wojewoda odpowiedział: - Niech mi ktoś wskaże jakąkolwiek moją wypowiedź, że kogokolwiek z domniemanych uczestników marszu nazwałem zboczeńcem lub dewiantem. W życiu czegoś takiego nie powiedziałem - zapewnił i stwierdził, że w jego ocenie radni PO i WL się pogubili, bo kampania wyborcza „im się zawaliła” na 1,5 tygodnia przed wyborami.

  Sonda

  Czy prezydent Lublina słusznie zakazał Marszu Równości?  Marsz Równości w Lublinie. Jest decyzja sądu w sprawie odwołania od zakazu (WIDEO)

  Marsz Równości w Lublinie. Organizatorzy odwołali się do Sądu Okręgowego

  Marsz Równości w Lublinie. Masowa krytyka prezydenta za zakazanie marszu
  ZOBACZ TEŻ: Sądowa batalia o Marsz Równości w Lublinie


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (39)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wygląda na to

  że (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  potencjalni uczestnicy marszu maja decyzję sądu głęboko w d... i wyraźnie to deklarują.
  a gdzie praworządność? konstytucja? wolne sądy? też głębo ko w d...?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  obiektywnie to w sondzie jest błędnie postawione pytanie

  Lubomir (miłujący spokój) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Pytanie powinno brzmieć:
  Czy marsze zostały zakazane we właściwym momencie czy zbyt późno?
  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

  Nikt rozsądny chyba nie ma...rozwiń całość

  Pytanie powinno brzmieć:
  Czy marsze zostały zakazane we właściwym momencie czy zbyt późno?
  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

  Nikt rozsądny chyba nie ma wątpliwości, że Lublin nie jest miejscem do takich marszów. Lublina nie należy porównywać np. z Warszawą nie tylko ze względów ideowych (jak wolą inni ideologicznych), ale także ze względów logistycznych i na tym się skupię. W Warszawie rocznie jest kilkaset demonstracji w tym także o bardzo radykalnym przebiegu. Policja w Warszawie jest doskonale przygotowana do zabezpieczenia demonstracji. Ma w tym w Warszawie ogromne wieloletnie doświadczenie, ale nawet w Warszawie zawsze istnieje ryzyko wystąpienia zdarzeń nieprzewidzianych. W Lublinie nie było dotychczas takich demonstracji o bardzo wysokim stopniu ewentualnego zagrożenia dla uczestników i osób postronnych. Nawet ściągnięcie oddziałów Policji z innych garnizonów nie zapewniłoby bezpieczeństwa na poziomie np. demonstracji warszawskich, gdyż nigdy wcześniej w Lublinie nie przeprowadzano w praktyce takiego zabezpieczenia i brak jest np. na wymaganym poziomie znajomości topografii Lublina przez Policjantów z innych garnizonów. W mojej ocenie szczególnie nie byłoby możliwe zabezpieczenie okresu przed i po głównym przebiegu demonstracji, gdy uczestnicy z obu stron są rozproszeni na bardzo dużych obszarach. Nie jest możliwe obsadzenie ponad 300 tysięcznego miasta Policją co 5 metrów. W mojej ocenie najgroźniejsi byliby radykalni uczestnicy demonstracji z obu stron, którzy przyjechaliby z zagranicy, aby zrobić w Lublinie burdy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Godek i Czarnek w jednym stali zaścianku

  stara baba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  nie tylko smutną panią Godek powinniście postawić przed sądem za przykre słowa, ale również mojego pisowskiego pysznego pana wojewodę Czarnka. Kłamliwe bzdury, ale niech chłopak nie myśli sobie, że...rozwiń całość

  nie tylko smutną panią Godek powinniście postawić przed sądem za przykre słowa, ale również mojego pisowskiego pysznego pana wojewodę Czarnka. Kłamliwe bzdury, ale niech chłopak nie myśli sobie, że jest fajny i nietykalny.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zobaczcie jak to pedalskie kakao i inni zboczeńcy siłą chcą nas zmusić

  Zatroskany ojciec dziecka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  do ich oglądania. Jak nie marsz, to spacer. Jak nie wyjdzie spacer, to co jeszcze wymyślą??? W normalnym kraju, organizatorzy takiego spędu zboków zostaliby zatrzymani, pouczeni, przy podskakiwaniu...rozwiń całość

  do ich oglądania. Jak nie marsz, to spacer. Jak nie wyjdzie spacer, to co jeszcze wymyślą??? W normalnym kraju, organizatorzy takiego spędu zboków zostaliby zatrzymani, pouczeni, przy podskakiwaniu dostali kilka razy pałą przez łeb i byłby spokój. Niech obnażają swoje zboczenie u siebie po domach, a nie na ulicach!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zadupie

  lucyper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  świat się śmieje


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niech

  Han Solo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  się śmieje, zobaczymy jak długo..... a Tobie radze uciekać z tego zadupia do super rozwiniętej Szwecji, Francji lub Niemiec. Śmiało zrobimy zrzutkę.pl na bilecik w jedna stronę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na stadion!

  mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Na stadion ich zapędzić i tam niech spacerują.Przynajmniej stadion będzie się realizował,bo jak do tej pory,to stoi pusty,a my,podatnicy musimy go utrzymać.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KONSTYRUCJA Art 18!!!

  KONSTYTUCJA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.

  Machacie szmatami i dziecku wstydzę się pokazać...rozwiń całość

  Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.

  Machacie szmatami i dziecku wstydzę się pokazać tęczę... A konstytucję widzicie tylko tam gdzie Wam potrzeba. Wali mnie to z kim śpicie i jak. Ale do jasnej cholery nie na ulicyzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A tak - gdyby Pan Prezydent lub starż miejska - robili problemy "spacerowi"

  dd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  mam pytanie, czy jak ludzie zwołali sie i stali przed Ratuszem krzycząc "murem za zukiem" to mieli stosowne pozwolenia za wczasu? A jak ludzie blokowali chodnik przed SO krzycząc "wolne sądy" , to...rozwiń całość

  mam pytanie, czy jak ludzie zwołali sie i stali przed Ratuszem krzycząc "murem za zukiem" to mieli stosowne pozwolenia za wczasu? A jak ludzie blokowali chodnik przed SO krzycząc "wolne sądy" , to tez mieli pozwolenia? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kilka lesbijek i paru pedalow

  krak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 5

  chca szerzyc zgorszenie w lublinie. a tfu tfu tfu


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ajwaj

  ajwaj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  A Marian siedzi w domu.. też mi bohateł od kebaba...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Równi ledwo dyszą ale...

  Przetak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  jeszcze chcą rozgłosu. Puścić Ich dookoła Ratusza i sprawa załatwiona. Lublin przynajmniej raz na 5 lat będzie Punkt Orbis w nasi i światowej prasie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii