Zobacz zdjęcia z Marszu Różowej Wstążki w Lublinie:
Rak to nie wyrok. Ulicami Lublina przeszedł Marsz Różowej Wstążki
Najważniejszą misją Marszu Różowej Wstążki jest jak co roku niestrudzone popularyzowanie wiedzy o nowotworze piersi, okazanie wsparcia kobietom zmagającym się z tą chorobą, a także zwrócenie uwagi na potrzebę badań profilaktycznych i samobadania.
Tak wyglądał marsz w zeszłym roku:
W Polsce rozpoznawany jest u 19 tys. kobiet rocznie, co oznacza, że codziennie 50 Polek dowiaduje się o diagnozie. To choroba, z którą zmagały się pokonały m. in. Monika Olejnik, Anna Seniuk czy Irena Santor.
- Jesteście świadectwem na to, że tą chorobę da się pokonać. Dziękujemy, dziewczyny, za wasze codzienne zaangażowanie - mówiła zastępczyni prezydenta Anna Augustyniak.
W profilaktyce raka piersi najważniejsze jest samobadanie
Różowy tłum w rytm przygrywającej mu orkiestry dętej wyruszył z placu Łokietka w czwartek (19 września) o 14, na placu Litewskim zaś czekały na niego liczne punkty informacyjno-konsultacyjne przygotowane przez rozmaite lubelskie placówki medyczne. Uczestniczki mogły zapisać się na badanie mammograficzne lub profilaktyczne i uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania.
- Najważniejsze jest samobadanie - mówi pani Lucyna z Lubelskiego Towarzystwa Amazonek. - Nie wstydzić się, nie zwlekać, nie czekać nie wiadomo na co. Wziąć sprawy w swoje ręce.
- Samobadanie, USG i mammografia - to jest najważniejsze - wtórują jej koleżanki. - Wszystkie same sobie wykryłyśmy, głaskałyśmy, głaskałyśmy i wygłaskałyśmy - śmieją się. - Dowodem skuteczności tego wczesnego wykrycia jesteśmy my, to, że wszystkie żyjemy.
Na marszu pojawiły się amazonki nie tylko z Lublina, ale też z Bychawy, Poniatowej, Zamościa, a nawet Skierniewic.
- Dziewczyny, badajcie się! - apeluje pani ze Skierniewickiego Stowarzyszenia "Amazonka". - Na swoim przykładzie pokazujemy, że im wcześniej się człowiek zbada, tym większa szansa na wyjście z choroby.
- Święto Chleba w Muzeum Wsi Lubelskiej przyciągnęło tłumy smakoszy
- Wystawców i kupujących nie brakuje. W Zamościu odbył się kolejny Pchli Targ
- Piękny wieczór przy „Z5”. Fani żużla w obiektywie Kuriera Lubelskiego
- 12,5 tys. kibiców świadkami historycznego meczu Motoru. Zdjęcia z trybun Areny
- Ulicami Lublina ścigali się w Biegu Koziołka. Zobacz uczestników "Dychy"
- Lubelskie Bractwo Strzelców Kurkowych świętuje stulecie odrodzenia. Zobacz zdjęcia