Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Marszałek województwa lubelskiego powołał komisję antymobbingową. Przyjrzy się sytuacji w Departamencie Gospodarki

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Archiwum
Marszałek województwa w poniedziałek powołał komisję antymobbingową. Ma zbadać, czy w Departamencie Gospodarki i Wspierania Przedsiębiorczości dochodziło do niezgodnego z prawem traktowania pracowników.

Jak czytamy w zarządzeniu marszałka województwa z 8 lutego, komisja „powołana jest w związku z okolicznościami wskazanymi w mailu z dnia 19 stycznia 2021 r. otrzymanym od Fundacji Wolności, które mogą wskazywać na istnienie mobbingu w Departamencie Gospodarki i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie”.

To właśnie do Fundacji zgłosili się pracownicy, opisując zachowania zastępczyni dyrektora Departamentu Małgorzaty Kot, noszące – ich zdaniem – znamiona mobbingu. Chodzić miało m.in. o zastraszanie, grożenie zwolnieniem z pracy, wyśmiewanie, podważanie kompetencji.

Na czele komisji, która ma wyjaśnić sprawę, stanął Karol Marcin Hołówkowski, dyrektor Departamentu Organizacyjno-Prawnego w Urzędzie Marszałkowskim. W jej skład weszła też Katarzyna Miernik, kierowniczka Oddziału Administracyjnego w Urzędzie Marszałkowskim, która została Pełnomocnikiem Marszałka ds. Równego Traktowania. Jak alarmowała Fundacja Wolności, takiego pełnomocnika nie było w Urzędzie Marszałkowskim od stycznia 2019 roku.

Fundacja Wolności poprzez media zwraca się też do pracowników Urzędu Marszałkowskiego, żeby zwracali się właśnie do fundacji z uwagami dotyczącymi ewentualnego mobbingu.

- My przekażemy je komisji. Prosimy o przesyłanie listów lub maili ([email protected]) do 14 lutego. Wszystkim gwarantujemy anonimowość – czytamy w wiadomości od fundacji.

Co może komisja? Zarządzenie marszałka w tej sprawie wskazuje, że „w razie uznania skargi za zasadną, wobec sprawcy lub sprawców mobbingu lub dyskryminacji Pracodawca może zastosować karę porządkową, zmienić lub rozwiązać stosunek pracy w sposób przewidziany w Kodeksie pracy”. Ponadto „w miarę możliwości Pracodawca może przenieść poszkodowanego Pracownika, na jego wniosek lub za jego zgodą, na inne stanowisko pracy”.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski