Marszałek województwa lubelskiego powołał komisję antymobbingową. Przyjrzy się sytuacji w Departamencie Gospodarki

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Archiwum
Udostępnij:
Marszałek województwa w poniedziałek powołał komisję antymobbingową. Ma zbadać, czy w Departamencie Gospodarki i Wspierania Przedsiębiorczości dochodziło do niezgodnego z prawem traktowania pracowników.

Jak czytamy w zarządzeniu marszałka województwa z 8 lutego, komisja „powołana jest w związku z okolicznościami wskazanymi w mailu z dnia 19 stycznia 2021 r. otrzymanym od Fundacji Wolności, które mogą wskazywać na istnienie mobbingu w Departamencie Gospodarki i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie”.

To właśnie do Fundacji zgłosili się pracownicy, opisując zachowania zastępczyni dyrektora Departamentu Małgorzaty Kot, noszące – ich zdaniem – znamiona mobbingu. Chodzić miało m.in. o zastraszanie, grożenie zwolnieniem z pracy, wyśmiewanie, podważanie kompetencji.

Na czele komisji, która ma wyjaśnić sprawę, stanął Karol Marcin Hołówkowski, dyrektor Departamentu Organizacyjno-Prawnego w Urzędzie Marszałkowskim. W jej skład weszła też Katarzyna Miernik, kierowniczka Oddziału Administracyjnego w Urzędzie Marszałkowskim, która została Pełnomocnikiem Marszałka ds. Równego Traktowania. Jak alarmowała Fundacja Wolności, takiego pełnomocnika nie było w Urzędzie Marszałkowskim od stycznia 2019 roku.

Fundacja Wolności poprzez media zwraca się też do pracowników Urzędu Marszałkowskiego, żeby zwracali się właśnie do fundacji z uwagami dotyczącymi ewentualnego mobbingu.

- My przekażemy je komisji. Prosimy o przesyłanie listów lub maili ([email protected]) do 14 lutego. Wszystkim gwarantujemy anonimowość – czytamy w wiadomości od fundacji.

Co może komisja? Zarządzenie marszałka w tej sprawie wskazuje, że „w razie uznania skargi za zasadną, wobec sprawcy lub sprawców mobbingu lub dyskryminacji Pracodawca może zastosować karę porządkową, zmienić lub rozwiązać stosunek pracy w sposób przewidziany w Kodeksie pracy”. Ponadto „w miarę możliwości Pracodawca może przenieść poszkodowanego Pracownika, na jego wniosek lub za jego zgodą, na inne stanowisko pracy”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

od kilku miesięcy słabo jest w UMWL

Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie