Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masa śniętych ryb w Zalewie Zemborzyckim. Co się stało? ZDJĘCIA

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
U brzegu lubelskiego zalewu jest mnóstwo martwych ryb. Truchła niektórych gniją nawet na nabrzeżu. Wody Polskie obiecują, że zajmą się problemem.

W miniony słoneczny weekend nad Zalewem Zemborzyckim były tłumy. Ludzie jeździli rowerami, spacerowali, opalali się na plaży, rozkładali koce na trawie. Do wody nikt nie wchodził, bo jej widok nie zachęcał. Była zielona, przy brzegu zbierały się różne śmieci.

Lecz chyba najmocniej na wyobraźnię działał widok śniętych ryb unoszących się na wodzie. Zwłaszcza od strony kompleksu Słoneczny Wrotków. W jednym miejscu, niedaleko zapory, zauważyliśmy kilka z nich. Idąc dalej wzdłuż brzegu, widzieliśmy ich coraz więcej, a koło lasu, w tylko jednym miejscu, naliczyliśmy jakieś 30 martwych sztuk.

Co gorsza część martwych ryb leżała na brzegu. Obsiadły je robaki, a ptaki wyłupywały oczy. Z daleka było czuć smród, który zwiastował, że coś w tym miejscu jest nie tak. - Nie było tego wcześniej – mówił nam jeden z wędkarzy, który w niedzielę ze swoim sprzętem rozsiadł się nad brzegiem zalewu. – To się pojawiło chyba po raz pierwszy w tym roku – dodał.

Wyłowią i sprawdzą

Zalewem Zemborzyckim zajmuje się państwowa instytucja Wody Polskie, a dokładnie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie.

- Nie otrzymaliśmy wcześniej informacji o śniętych rybach w zalewie – mówi Jarosław Kowalczyk, rzecznik prasowy RZGW i dodaje, że w związku z tym instytucja nie badała sytuacji i trudno jest jej powiedzieć, co się stało. – Poinformowaliśmy o sprawie Polski Związek Wędkarski i też twierdzą, że nie mieli takich zgłoszeń. PZW obiecał wysłać na miejsce ludzi, żeby wyłowić śnięte ryby – mówi Kowalczyk.

Problem od lat

Stan wody w Zalewie Zemborzyckim to problem znany od lat. Wiele prób jego oczyszczania nie przynosiło efektów. Problemem są m.in. zanieczyszczenia, które z wodami rzeki Bystrzycy wpływają do zbiornika.

Wody Polskie obiecują oczyścić i zrewitalizować zalew. Właśnie trwa kluczowy dla tej operacji przetarg, który ma przynieść odpowiedź na pytanie, jaką metodą należy się posłużyć. Pod uwagę branych jest kilka wariantów, a każdy z nich zakłada budowę przed zalewem zbiornika wstępnego, gdzie woda byłaby oczyszczana.

Nie zdecydowano jeszcze, czy oczyszczenie odbędzie się poprzez wybranie z dna torfu, czy także namułu. W zależności od metody, będzie można podać w miarę konkretne koszty tej operacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski