Masowy odstrzał dzików 2019: Dlaczego? Powód to ASF. Pierwsze polowania mają odbyć się 12, 13 stycznia. Protestują ekolodzy i... myśliwi

  • Polska

Jakub Oworuszko

12 stycznia 2019 r. rusza odstrzał dzików. Masowe polowania, które rekomendują ministerstwa środowiska i rolnictwa, są elementem walki z ASF. Ekolodzy biją na alarm: to koniec gatunku dzika w Polsce. Przeciwni masowej depopulacji są nawet niektórzy myśliwi.

- Jeżeli nie dokonamy depopulacji dzików na terenach objętych afrykańskim pomorem świń (ASF), to choroba nie zostanie opanowana - przekonuje minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który zwrócił się do Ministerstwa Środowiska z wnioskiem o ograniczenie liczby dzików w Polsce. Sam pomysł pochodzi od Głównego Lekarza Weterynarii.

Polski Związek Łowiecki zobowiązał lokalne zarządy kół łowieckich do zorganizowania zbiorowych, wielkoobszarowych polowań w dniach 12-13, 19-20 oraz 26-27 stycznia.

 Paweł Wiśniewski

Masowy odstrzał dzików 2019: Protest ekologów i Zielonych 9....

Ekolodzy uważają, że zbliża się zagłada tego gatunku. - To niehumanitarny i nieskuteczny sposób na walkę z ASF - przekonuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik prasowy fundacji WWF Polska. - Las bez dzików nie będzie już taki sam - podkreśla, zwracając przy tym uwagę, że dziki stanowią jeden z głównych komponentów bazy pokarmowej dla wilków, które po odstrzale dzików mogą częściej atakować zwierzęta gospodarskie.

Według ekologów, podstawą walki z ASF powinna być bioasekuracja, czyli m.in. działania podejmowane przez rolników, którzy powinni zabezpieczać swoje hodowle świń (szczelne zamykanie obór, budowa ogrodzenia wokół gospodarstwa czy regularna dezynsekcja). „Wnioskujemy o wdrożenie innych, alternatywnych wobec zabijania, mechanizmów stabilizujących populację dzika. Przede wszystkim o zaniechanie dokarmiania dzików, co powoduje rozrost populacji” - przekonują działacze WWF, którzy wraz z innymi organizacjami będą protestować przed Sejmem w środę wieczorem.

 chris greenhow / unsplash.com

12 gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem w Polsce. Możes...

„Rozumiemy potrzebę walki z wirusem ASF, ale też apelujemy o rozwagę. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek drastycznych działań wszelkie możliwe rozwiązania problemu powinny być dokładnie przeanalizowane. Być może zamiast eksterminować populację dzików w Polsce, warto byłoby zacząć od zorganizowanej, skoordynowanej i wielkoobszarowej kampanii edukacyjnej o bioasekuracji, skierowanej do rolników. Uniknęlibyśmy wówczas zaburzenia funkcjonowania ekosystemu i ograniczyli koszty, które państwo ponosi na eksterminacji dzików” - proponuje Piotr Chmielewski z WWF.

Jeszcze we wtorek wieczorem do myśliwych miała trafić odezwa. Ekolodzy apelują w niej, by myśliwi nie brali udziału w masowym odstrzale. - Sprawa nie jest przesądzona, walczymy dalej - podsumowuje Katarzyna Karpa-Świderek.

 Piotr Sawczuk

Tragedia w Puszczy Białowieskiej. "Nie wiedziałam, że dożyję...

Apel obrońców zwierząt może być skuteczny. Już wcześniej pojawiały się głosy, że niektórzy myśliwi są przeciwni masowym działaniom. „To nie ma być odstrzał, to nie ma być pozyskanie, to nie ma być redukcja populacji, to ma być masakra. Ktoś z chorą głową postanowił, że mają być wystrzelane wszystkie dziki, łącznie z prośnymi lochami, jak również takie, które już prowadzą młode. Co gorsze, kusi się nas pieniędzmi za tego typu odstrzały” - napisał na Facebooku Marek Porczak, członek Koła Łowieckiego Ostoja w Jarosławiu. Myśliwi za odstrzał jednego dzika mogą liczyć nawet na 650 zł.

„Wierzę, że polscy myśliwi, którzy od dziesiątek lat budowali pogłowie zwierzyny łownej, nie staną po stronie barbarzyńców, którzy tę wieloletnią pracę w imię celów politycznych, chcą zniszczyć” - podsumowuje myśliwy.

Co Cię może zabić? Najbardziej niebezpieczne zwierzęta świat...

Już niedługo ma rozpocząć się też odstrzał żubrów. Chodzi o redukcję populacji o 40 osobników. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał pod koniec ubiegłego roku decyzję zezwalającą na odstrzał 20 żubrów w Puszczy Boreckiej (17 osobników ze stada wolnościowego i 3 z zagrody pokazowej Wolisko). 20 żubrów ma paść w Puszczy Knyszyńskiej.

Lasy Państwowe twierdzą, że odstrzał jest konieczny dla zapewnienia właściwej „liczebności i jakości populacji” żubra.

 luka pi/YouTube

Szokujące i straszne! Ci ludzie żywcem zostali pożarci przez...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

22.01.2019, 07:11

To jest starannie zaplanowany, zorganizowany PROCEDER ZBRODNI NA
ZWIERZĘTACH. Zbrodni MASOWYCH. INSCENIZOWANY na dzialania konieczne.
1. Na konieczność zmniejszania populacji
psów, kotów, ptactwa: BO PO CO ONE? Ludzie
źli i głupi, złaknieni zaistnienia masywnymi kijami, nożami, kamieniami wobec ŻYCIA BEZBRONNEGO tak usprawiedliwiaja swoje
postawy wobec problemu. Bez myślenia
o SENSOWNOSCI/ ISTOCIE PROCEDERU.
Mało tego. Psychologicznie tłum zbliża się do rozwiązania problemu zdrowia/mieszkania dla ludzi "zbędnych", starych, schorowanych,
bezdomnych drogą usmiercania tych ludzi.
Bo z tego jakas korzysc dla wielu.
Istnieje KSZTALTOWANIE OSOBOWOSCI LUDZI, takze dzieci i mlodziezy, dla POTRZEB OBNIZANIA LICZBY ZYJACYCH NA SWIECIE LUDZI (np. plan ONZ 1945). To jest po prostu KONTYNUACJA REWOLUCYJNEJ DROGI na podporządkowanie swiata wladztwu mas.
2. Odstrzal dzikow i innych zwierzat dziko zyjacych jako walka z ASF i innym niefartem ich zycia ZAMIAST WALKI Z ASF I cywilizacyjnego prowadzenia ich zycia?
3. Myslenie prowadzi do wniosku, ze jest to
działanie STRAZNICY REWOLUCJI w kontynuacji. Czyli STRAEGII TOTALITARYZMU MAS, ktorej POLSKA jest PODPORZADKOWANA. Za ustroj odpowiada
instytucja/linia PREZYDENCKA. Straznica trwania tej linii strategicznej jest Armia Czerwona, nawet gdy jest na Polakow przebrana. Podstawe tego trwania usunie tylko UDOWODNIENIE BRAKU SENSOWNOSCI/wyprowadzenia rozumowego dla trwania strategii w Polsce.

14.01.2019, 19:42

dziki tylko w panstwowych ,ogrodzonych lasach -won z prywatnych pól

13.01.2019, 21:51

Ale i zasiewy kukurydzy były mniejsze. Np w roku 1990 - 59 tys ha, w roku 2005 - 339,3 tys ha, ale w roku 2015 zajęła już 670,3 tys ha. A nie ukrywajmy że dostęp do pożywienia sprzyja wzrostowi populacji.

12.01.2019, 11:25

Tak duża populacja dzika nie tylko roznosi choroby, ale też niszczy rolnikom uprawy. Około dziesięć piętnaście lat temu przy mniejszej populacji szkody były minimalne. To nieprawda że dzik siedzi tylko w lesie.

11.01.2019, 18:01

zawsze możesz zmienić zajęcie i zostać myśliwym albo myślicielem a nie jęczeć z pazerności

11.01.2019, 11:23

Co to za jakis chory pomysł z tym zabijaniem dzików przecież one robia tak dużo dla lasu. To sa tylko zwierzeta one tez maja prawo do życia jak każdy. Jak nie Żubry to Bobry teraz Dziki nie długo wybijecie wszystkie zwierzeta ciekawe co jeszcze wymyslicie az serce sie kraje jak sie na to patrzy i czyta.Jestem pełna nadziej ze to okrucieństwo wkoncu sie skończy.

11.01.2019, 09:50

Prawdziwy powód? To głosy wsi na pisiorstwo w najbliższych wyborach!!! Jednym słowem fałszywi klęcznicy! A drugim. Barabasze!!!

11.01.2019, 08:24

Jaki jazgot, jaki kwik, zwierzęta mają większe prawa niż ludzie. Ci sami, który chcą zabijać nienarodzone dzieci, teraz skowyczą, że nie można zabijać nienarodzonych dzików ?!

11.01.2019, 00:10

Zostawcie Nature w spokoju,bo uderzy z sila bomby atomowej,

10.01.2019, 19:50

ognisko choroby jest w lesie tam gdzie są dziki to od nich zarażają się zwierzęta hodowlane a nie odwrotnie i co do tego są zgodni wszyscy pseudofachowcy nawet Ty...... każą stawiać ogrodzenia najlepiej betonowe podwójne widziałeś kiedyś żeby betonowy płot uchronił kogokolwiek przed wirusem? ja nie poki w lasach beda zarażone dziki nie ma mowy o rozwiązaniu problemu ASF sa osobniki które są nosicielami i nie chorują bedą migrować od wsi do wsi i roznościc dziadostwo..... myśliwi to ameby umysłowe w moim otoczeniu 1% myśliwych to myślący ludzie reszta to idioci chcieliby być wielkimi myśliwymi ale nie płacić odszkodowań i nie karmić zwierząt które zimą przymierają głodem prawda jest taka ze to skąpe skurwysyny a większość nie śmierdzi groszem a chciało by się bawić w taki sport jak myślistwo,

10.01.2019, 16:46

A rozumiesz miernoto że jeśli zaprzestanie się jakiegokolwiek odstrzału dzików to one będą rozmnażać się tak długo dopóki wystarczy im pożywienia? Czytaj - dopóki znajdą cokolwiek na naszych polach?

10.01.2019, 15:37

kto tu mówi że dziki są bezpośrednim zagrożeniem dla ludzi? dziki są ogniskiem ASF i medium jego rozprzestrzeniania po kraju, zaznaczam że pierwsze znaleziono zarażone dziki a nie zarażone świnie wiec nie ma co mówić o tym że dziki nie roznoszą tej choroby...... wiedzą o tym i inspektoraty weterynaryjne i myśliwi i politycy ale nie jet im na rękę zmniejszane populacji dzika bo fajnie się poluje gdy zwierzyny jest dużo a wśród polityków i wysoko postawionych urzędników co drugi to myśliwy. mają gdzieś polskiego rolnika i jego interesy a pośrednio także zwykłego kowalskiego bo ASF doprowadzi do upadku hodowli świń w Polsce i ceny wieprzowiny pojdą do góry!!! niestety zwykły Kowalski jeszcze broni dziki bo to straszny tępak!!! który nie rozumie o co w tym wszystkim chodzi.... tak samo jak ta banda ekologów i dziennikarzy celebrytów o pseudoaktorów którzy protestują a często nie wiedzą co mówią gdy ktoś ich spyta o rozwiniecie skrótu który maja na transparentach...... po prostu idioci!!! trzecia grupa to ludzie którzy wiedzą o co chodzi i mają pojęcie o tym że to dobre rozwiązanie ale mają interes w tym aby to nie doszło do skutku i nakręcają bezmózgich ekologów celebrytów i kowalskich którzy za darmo ogarną im sprawę bo są tacy tępi ze nawet nie pomyślą o tym że protestują w czyimś interesie a nie w swoim!!!!! pozdrawiam tych wszystkich tępaków i idiotów!!!!

10.01.2019, 13:42

A jeśli Niemiec skoczy w ogień to Ty też? Żyjemy w Polsce. Jedna grupa społeczna nie może decydować o takich sprawach

10.01.2019, 13:22

jeśli jesteś takim ich obrońcą to przyjdź razem ze swoimi kolegami obrońcami zwierząt pilnować nasze uprawy, zapłaćcie nam za zniszczenia które ostatnio robią, nie jesteś rolnikiem nie mieszkasz na wsi nie wiesz jak to jest ogromny problem, idziesz do sklepu kupujesz pyszne 10 letnie zagraniczne mięsko i jesteś wielki, my nie mamy święta nie mamy jednego dnia wolnego bo musimy na ten plon pracować, chodzić każdego dnia do zwierząt atu nie ma co zebrać wszytko zniszczone lub cena trzody 3,5zł. ty nie masz o tym nawet pojęcia.

10.01.2019, 11:32

To ludzi trzeba powystrzelać a nie dziki! Wszyscy wokół twierdzą, że dziki są niebezpieczne dla ludzi a tymczasem jest na odwrót! To ludzie stanowią dla nich zagrożenie! Dlaczego?? Bo nie potrafią pojąć że zwierzęta kierują się instynktem i bronią się tylko wtedy kiedy wyczują zagrożenie ze strony człowieka! Zwierzę nigdy nie zaatakuje człowieka od tak, bo ma takie widzi mi się! Dziki nie są ludojadami i nawet jak są głodne krzywdy człowiekowi nie zrobią! No chyba że wspaniali rodzice idąc z dziećmi na spacer do lasu napotkają dzika a dziecko jeszcze celowo będzie w dzika rzucać gałęziami i kijami, to wtedy dzik się wkurzy i może zaatakować! To dzieci i ich rodziców trzeba trzymać na smyczy, a nie zwierzęta! Nie należy wkraczać tylko na ich terytorium a żadne zwierzę krzywdy nie zrobi człowiekowi! Nie wolno zaczepiać i zwracać uwagi, to przejdzie obojętnie obok człowieka, nawet jak jest głodne, wiadomo wyjątek stanowią lwy czy niedźwiedzie, ale to inna historia, ale dziki?? One też chcą żyć i mają do tego pełne prawo!

10.01.2019, 11:28

Najwiecej szkód na tej planecie wyrządzają ludzie. Może urządzimy polowanie?

10.01.2019, 11:27

Najwiecej szkód na tej planecie wyrządzają ludzie. Może urządzimy polowanie?

10.01.2019, 11:27

Najwiecej szkód na tej planecie wyrządzają ludzie. Może urządzimy polowanie?

10.01.2019, 11:19

to protestuj przeciwko zabijaniu myszy szczurów much komarów kleszczy karaluchów. Bądź ,,człowiekiem''. Jak wszyscy to i babcia też.

10.01.2019, 11:10

Za późno to na odstrzał świni twego pokroju. Już pewnie swój genom rozniosła z jakąś lapucerą. Z dzika jakieś mięso i pożytek, z ciebie kiepskiej jakości mydło mozna najwyżej zrobić/

10.01.2019, 10:45

W Niemczech nie wykryto ognisk asf ale i tak "profilaktycznie" wybito 836 000 dzików. Protestow nie bylo. Dlaczego?

10.01.2019, 10:19

Tak biedne dziki och jakie biedne...Asf i asf tylko nikt nie widzi ze przez dziki i asf wybito rolnikom zdrowe zwierzeta swinie cale stada ktore nie byly zararzone wirusem....Nikt nie widzi ze dziki powoduja szkody w uprawach rolnych ...potem szacowania narzekania....

10.01.2019, 10:14

Żeby protestować przeciwko zabijaniu zwierząt nie trzeba być ekologiem tylko po prostu człowiekiem, rozumiesz miernoto ?

10.01.2019, 10:11

Główny Lekarz Weterynarii nie uczęszczał chyba na wykłady z epizootiologii skoro przyszło mu do głowy takie durne rozwiązanie problemu ASF