Masowy odstrzał dzików 2019: Protest ekologów i Zielonych 9.01 przed Sejmem [ZDJĘCIA] "To myśliwi roznoszą ASF" [WIDEO]

  • Polska

Jakub Oworuszko

,

kj

Odstrzał dzików. W środę 9 stycznia 2019 r. pod Sejmem odbył się protest przeciwko postulowanemu przez rząd masowemu odstrzałowi tysięcy dzików. Mimo mroźnej pogody pojawiło się na nim kilkaset osób. "To myśliwi roznoszą ASF" - głosiło jedno z haseł. Oto zdjęcia z pikiety.

Źródło: TVN 24

Na proteście zorganizowanym przez ekologów pod Sejmem zebrało się kilkaset osób.

- Obecny rząd sprawia, że co chwila jesteśmy na ulicach. Pamiętamy Puszczę Białowieską, której nieszczęście jeszcze się nie skończyło. Pamiętamy „lex Szyszko”. Pamiętamy plany ogromnych przywilejów dla myśliwych. Pamiętamy, że PiS obiecało zakaz hodowli zwierząt na futra i cichaczem się z tego wycofało - mówiła Małgorzata Tracz, przewodnicząca Zielonych - Dzisiaj zebraliśmy się w obronie dzików. To są koszmarne plany ministerstw Środowiska i Rolnictwa, by pozbyć się całego gatunku dzika w Polsce pod pretekstem choroby ASF. To nie jest rozwiązanie. Taka rzeź na dzikach spowoduje, że choroba będzie się jeszcze bardziej rozprzestrzeniać. Idzie rok wyborczy. PiS próbuje pozyskać rolników kosztem dzików.

 pixabay

692 miliony złotych kosztowało zastrzelenie 302 tysięcy dzik...

STOP RZEZI DZIKÓW PETYCJA

Organizatorzy zachęcają do podpisywania petycji skierowanej do ministra środowiska. Petycję można znaleźć TUTAJ

Wobec krytyki ze strony naukowców i braku jakichkolwiek dowodów potwierdzających, że masowe wybijanie tych zwierząt zredukuje w znaczący sposób ASF, żądamy natychmiastowej zmiany decyzji w tej sprawie. Konsekwencją tej skandalicznej akcji będą nieodwracalne skutki nie tylko dla tego gatunku w naszym regionie, ale i dla środowiska naturalnego na tym obszarze. Niech zwycięży rozsądek i nauka, a nie polityka i lobby myśliwskie!

Odstrzał dzików ma się rozpocząć w weekend 12-13 stycznia i zostać powtórzony także 19-20 i 26-27 stycznia. W tym czasie zastrzelonych zostanie 210 tysięcy zwierząt. - Jeżeli nie dokonamy depopulacji dzików na terenach objętych afrykańskim pomorem świń (ASF), to choroba nie zostanie opanowana - przekonuje minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który zwrócił się do Ministerstwa Środowiska z wnioskiem o ograniczenie liczby dzików w Polsce. Sam pomysł pochodzi od Głównego Lekarza Weterynarii.

 chris greenhow / unsplash.com

12 gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem w Polsce. Możes...

Wartym podkreślenia jest fakt, że przeciwni masowemu odstrzałowi dzików są nie tylko ekolodzy, ale także część myśliwych. - To niehumanitarny i nieskuteczny sposób na walkę z ASF - przekonuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik prasowy fundacji WWF Polska. - Las bez dzików nie będzie już taki sam - podkreśla, zwracając przy tym uwagę, że dziki stanowią jeden z głównych komponentów bazy pokarmowej dla wilków, które po odstrzale dzików mogą częściej atakować zwierzęta gospodarskie.

POLECAMY:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

13.01.2019, 12:01

Myślę że bioasekuracja jest potrzebna, ale podstawa to mniejsza ilość dzików. Przecież nikt nie ogrodzi stogów ze słomą jak wcześniej pisałem, kombajn zbiera wszystko z pola, kał, mocz, nasienie dzików, jedzą to zwierzęta i wy również, gdy zboże idzie na chleb, z tym, że jeszcze do tego myszki dokładają bobelki, wszystko sypane jest na ciężarówki i na bułeczki. Jeśli chodzi o ubój rytualny, to wołowinę taką kupują przeważnie kraje arabskie i za to płacą. Jeżeli w Polsce zakażemy takiego uboju to młode bydło, żywcem ładowane będzie na ciężarówki, oczywiście po tańszej cenie i zabijane rytualnie w krajach zachodnich. Oni wezmą kasę a byczek po prostu, dwa dni przed śmiercią, odbędzie stresujący transport. Chyba że zaczniecie jeść tą wołowinę, albo znajdziecie podobny rynek zbytu dla sztuk ubijanych tradycyjnie. Teraz myślę, że rolnicy powinni założyć swoją partię np. "ROLNIK" płacić np. sto złotych rocznie na utrzymanie partii, razem milion gospodarstw daje 100 milionów złotych. Z tej składki połowę powinni przeznaczyć na dobre kancelarie prawnicze, aby mogli się bronić przed urzędnikami i tak zwanymi zielonymi. Myślę że za 50 milionów rocznie, nie jedne kancelarie podjęły by współprace z rolnikami.

PS. Sarny i dziki w zeszłym roku spowodowały straty w pietruszce w wartości około 10 tys zł. Kołe łowieckie odszkodowań nie wypłaca, gdyż pole znajduję się zbyt blisko zabudowań. Może by ekolodzy zapłacili te pieniądze, a że nie jestem zachłanny prosiłbym o 5 tys. do tego dołożę 1000 zł swojej emerytury i na prawdę wyślę na cele charytatywne.
PSS. W telewizji facet "po studiach" wypowiada się że, lepiej strzelać do dzików zaraz po żniwach, gdy już rozsieją wirusy po całych polach i plonach, zresztą nie ma zielonego pojęcia, gdyż wówczas na polach pozostają potężne obszary kukurydzy na kiszonkę oraz ziarno które zbierane są jesienią a nawet zimą. Populacja dzików będzie wzrastać, ponieważ zmienia się specyfika uprawy, wchodzi do uprawy na dużych obszarach kukurydza na ziarno, zresztą dwa lata temu 1000 ha pozostało na polu, ze względu na mokrą jesień, a dziki w tej kukurydzy miały raj całą zimę. Jeżeli myślicie, że to takie proste, że wystarczy myć ręce i gumiaki na nogach, to się mylicie. Przecież wirusa można przywieźć np. drewnem z opałowym z lasu, a potem myszka z kotłowni przeniesie to do chlewni, mogę przenieść to ptaki, wrony. Z wypowiedzi wynika, że niektórym brak logicznego myślenia. Cieszę się, że zostałem ekologicznie niewykształconym wieśniakiem (bo produkuje zdrowe warzywa)

12.01.2019, 10:54

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że "obrońcy dzików" to w większości ludzie, którzy nie mają nawet najmniejszego pojęcia o tym, jak wielkie szkody te zwierzęta potrafią wyrządzić.
Proponuję, żeby do nich nie strzelać, ale żeby ekolodzy płacili odszkodowania za wszystkie straty z własnych pieniędzy. Wtedy wszystkim zielonym szybko otworzą się oczka.

11.01.2019, 21:16

Chłop żywemu nie przepuści..

11.01.2019, 11:10

ekologa lub syna folksdojcza-szmalcownika

11.01.2019, 11:07

ci ktorzy bronią polskich dzikow a pozwolili wymordować niemieckie czerpią wzorce z pierwszej organizacji ekologicznej ktora zastopowala przekop mierzei wislanej, którą chcialo dokonać Kriegsmarine. Załozycielen tej ekologicznej organizacji był sam Adolf. Podobnie na nich sie wzorowali ci co obronili kornika drukarza w polskich lasach a pozwolili na jego wytepienie w lasach niemieckich

11.01.2019, 11:00

dlatego wydłuzyli wiek emerytalny i skonfiskowali ludziom oszczędnosci emerytalne

11.01.2019, 10:53

o Niemcach mordujacych Żydów ? - no to POjechaleś faszysto PO bandzie jak Kukiz banderowiec.

11.01.2019, 10:49

że NSDAP to była organizacja ekologiczna. Jej sukcesem było zastopowanie przekopu mierzei wislanej co chciało Kriegsmarine.
Obecnie najwiekszym sukcesem ekologów jest ochrona kornika w lasach bialowieskich

10.01.2019, 21:41

Drodzy pseudo eksperci z dziedziny ekologii! Nie jesteście żadnymi autorytetami ani stroną w rozmowach. Jesteście po to, żeby coś napisano przeciw komuś. Teraz - przeciw myśliwym. A prawda jest taka, że MYŚLIWI DZIĘKI PRACY I HODOWLI DOPROWADZILI DO WZROSTU POPULACJI WIELU GATUNKÓW CHRONIONYCH I ŁOWNYCH I NIE CHCĄ, ŻEBY MINISTER TAKI CZY INNY I ROLNICY ZNISZCZYLI ICH PRACĘ. MYŚLIWI NIE CHCĄ wystrzelać dzików, NIE CHCĄ strzelać do loch, w okresach ochronnych itp! NIE SĄ za planami Ministra. Tymczasem to na myśliwych zrzuca się zło i nawet minister przyciśnięty do muru w radiu nagle "apeluje do myśliwych żeby nie strzelali loch". SKANDAL!
Dajcie się wreszcie wypowiedzieć myśliwym na ten temat, tylko tym prawdziwym, nie tym blisko władzy....

10.01.2019, 20:49

Prawdziwym ekoterrorysta jestes ty i tobie podobni.

10.01.2019, 15:02

Jeżeli masz mózg zdolny do myślenia to pomiń te wszystkie żydowskie pierdoły usprawiedliwiające to bestialstwo i wczuj się w to zwierzę z poderżniętym na żywo gardłem.

10.01.2019, 14:56

Co gorsze - odstrzelony na komorę dzik czy krowa z poderżniętym gardłem wisząca za tylne nogi głową do dołu ,dławiąca się własną krwią .... i to wszystko bez ogłuszenia ?
Nie odważysz się bo co ,stracisz finansowanie swojej dywersyjnej POsługi ?

10.01.2019, 10:14

ich opłaca ?

10.01.2019, 09:56

będą siedzieć mam nadzieję

10.01.2019, 09:37

Braknie kulek w galeriach.

10.01.2019, 09:16

A zapomnieli o wilkach których jest dużo więcej niz dzików poczekajmy trochę jak nie upolują wilki dzika to człowieka napewno

10.01.2019, 09:10

Ludzie protestują a rządzący to olewają więc po co taki rządzący który nie słucha glosu swojego narodu .Dziś niszczą przyrodę zwierzęta nawet ludzi ale zapłatę tez otrzymają w swoim czasie

10.01.2019, 08:34

Dlaczego ten HOLOCAUST dzików jest tolerowany. Jak był holocaust żydów czyli obcy element dla polskiego narodu to był szum a jak chcą wybić polskie dziki to cisza. Kto zamówił tyle dziczyzny do konsumpcji bo przecież tu nie chodzi o ASF.

10.01.2019, 08:07

Niemiecki Związek Łowiecki potwierdził Polskiemu Radiu, że w sezonie 2017-2018 myśliwi w Niemczech odstrzelili 836 tysięcy 900 dzików. To rekordowa liczba.
W porównaniu z poprzednim sezonem oznacza to wzrost o 41 procent. Rzecznik Związku Torsten Reinwald wyjaśnił, że Niemcy wprowadzają wiele działań profilaktycznych, aby ograniczyć lub całkowicie zahamować rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń - ASF.

Torsten Reinwald potwierdził Polskiemu Radiu, że decyzję o jak największym odstrzale dzików, aby ich stan maksymalnie zredukować podjęły odpowiednie niemieckie urzędy.

- W tle tych działań jest nadzieja, że jeżeli wirus ASF do Niemiec dotrze, to będzie się znacznie wolniej rozprzestrzeniał - powiedział Reinwald.

Rzecznik zaznaczył jednak, że zdaniem Niemieckiego Związku Łowieckiego sam odstrzał nie wystarczy, aby zapanować nad wirusem. Jego zdaniem należy znacznie zwiększyć tak zwane biobezpieczeństwo oraz przyśpieszyć edukację o rozprzestrzenianiu się wirusa wśród rolników, ale także wśród turystów, którzy mogą nieświadomie sprowadzić ASF do Niemiec. Ponadto - według Reinwalda - należy zwiększyć kontrolę eksportu i importu żywności w Europie.

Torsten Reinwald, który jest biologiem, powiedział Polskiemu Radiu, że jego zdaniem pojawienie się wirusa w Niemczech to kwestia czasu. Jak do tej pory w Niemczech nie wykryto ognisk ASF.
Gdzie Kraj/Świat: Europa

Ekoterroryzm – prowadzenie przestępczych działań z użyciem siły lub przemocy na szkodę przedsiębiorstw, osób fizycznych lub ich grup, uzasadniane prowadzeniem przez nich działalności szkodliwej dla środowiska naturalnego. Wikipedia

10.01.2019, 07:53

To co robią tzw ekolodzy to zwykły sabotaż. Są wysłannikami Wielkiego Brata ze Wschodu. Państwo słabe to myszy rajcują.

10.01.2019, 07:49

HAHA tytuł artykułu bardzo zabawny. Wynika z niego, że strzelają do tych biednych dzików przed Sejmem? :D

10.01.2019, 06:37

Wybić Dziki, wybić Wilki, wybić Żubry, wyrąbać Las... To priorytet rządu PiS!
Do refleksji!

09.01.2019, 22:46

Mam wrażenie panującej zarazy w śród tzw. ekologów. Trzeba ich poddać przynajmniej kwarantannie.

09.01.2019, 17:49

Ardanowski morderco!!! Mam nadzieję że kiedyś skończysz cierpiąc tak jak te dziki. Kogo ty słuchasz nieuków i dupków zamiast naukowców z prawdziwego zdarzenia, ktorzy apelują o powstrzymanie tej bezsensownej masakry!!! BIOASEKURACJA SIE KŁANIA!!! a raczej jej brak!!!!!!

09.01.2019, 14:56

Jak można robić coś takiego - toż to mord zbiorowy - czyżby nasi "wybrańcy" urządzili sobie IGRZYSKA ŚMIERCI ? chyba tak -dziś dziki jutro żubry a potem kto może chorzy i niedołężni.
Tak po prawdzie już to się dzieje w służbie zdrowia
Jestem przeciwna to okrucieństwo !!!!!!!! Ludzie wyjdą na drogi i ja też tam będę protestować przeciw MORDERCOM