Masz to na prawie jazdy? Możesz mieć kłopoty przy kontroli drogowej! Co oznaczają kody w dokumencie prawa jazdy?

akZaktualizowano 
Kody na prawie jazdy - czy wiesz co oznaczają? Lepiej ich nie ignorować, bo kontrola drogowa może się dla nas źle skończyć, jeśli mamy jakieś liczby na rewersie prawa jazdy!Flesz - Koniec L4 wchodzą teraz e-zwolnienia. Marcin.sobczyk / wikimedia.commons.org / Canva
Na rewersie prawa jazdy, w dolnej części tabeli, wiele osób ma wpisane pewne liczby. Najczęściej są to 71 albo 01, ale zdarzają się też inne, a jest ich kilkadziesiąt. Warto wiedzieć, co oznaczają, ponieważ w razie kontroli drogowej możemy mieć poważne problemy - wszystkie kody na prawie jazdy są bowiem pewną informacją na nasz temat.

Kody na prawie jazdy - co oznaczają?

Kody na prawie jazdy ma wiele osób i najczęściej oznaczają one konieczność wprowadzenia pewnych modyfikacji w pojeździe bądź zaopatrzenia się w konkretne sprzęty, zanim zasiądziemy za kierownicą i wyruszymy w drogę.
Niektóre kody na prawie jazdy mają związek z kwalifikacjami zawodowymi zaś część z nich jest praktycznie pozbawiona znaczenia - przynajmniej nie ma wpływu na przebieg kontroli drogowej.

Polscy kierowcy to postrach na zagranicznych drogach! Bijemy...

Ignorujesz kody na prawie jazdy? Możesz słono zapłacić!

Niestety, jeśli nie zwracamy uwagi na liczby znajdujące się na rewersie naszego prawa jazdy, warto jednak zainteresować się tym tematem, ponieważ nasze zaniedbanie może się dla nas źle skończyć w trakcie kontroli drogowej. Jeśli bowiem zgodnie z kodem na naszym prawie jazdy, nasz pojazd powinien mieć np. odpowiednio zmodyfikowaną skrzynię biegów czy układ hamulcowy bądź na naszym nosie powinny być okulary, a kontrolujący nas policjant tego nie stwierdzi, zostaniemy potraktowani jak osoba bez uprawnień do kierowania pojazdem. Mandat może wynieść nawet 500 złotych, lepiej więc wiedzieć, jakie dodatkowe warunki, by móc prowadzić pojazd, musimy spełnić zgodnie z kodem na naszym prawie jazdy. Sprawdź obowiązujące w Polsce kody na prawie jazdy i dowiedz się, co każdy z nich oznacza. Masz któryś z nich na swoim prawie jazdy?

Nowe znaki drogowe w Polsce! Zapamiętaj je, bo za ich zignor...

FLESZ: Jak ominąć korki na autostradzie?

Wideo

Materiał oryginalny: Masz to na prawie jazdy? Możesz mieć kłopoty przy kontroli drogowej! Co oznaczają kody w dokumencie prawa jazdy? - Gazeta Współczesna

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 52

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Michał

Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

G
Gość

najlepsze jest 5.08 - zakaz spożywania alkoholu , czyli jak nie ma takiej liczby spożywanie alkoholu jest dozwolone.

G
Gość 2019

Post z dupy mam 03 potem 12 potem 29 a nie mam problemu z koniczyna i a z oczami

N
Największym durnie

Największym durniem jest autor tego art. Pisanie z du.. y.

G
Gość

komus odpierdala

G
Gość

jak ominąć korek na drodze, nic prostszego, zadzwoń do Jarka !

G
Gość
2019-01-16T14:38:01 01:00, Kiero:

Artykuł o niczym. Kto ma ograniczenia zdrowotne itp. to o nich wie! Jeśli nawet zapomni czy zgubi okulary, to (o ile w ogóle jest w stanie bez nich prowadzić) zawsze może policjantowi powiedzieć że ma szkła kontaktowe, a na drodze nie ma warunków higienicznych, żeby zdjąć i pokazać.

Na szkła kontaktowe jest inny wpis niż dla (tylko) okularów.

*

Masz to, masz tamto możesz mieć kłopoty... Tak to jest jak durnie stanowią prawo

e
eryk

Nie wiem bo jeszcze nie odebrałem prawka, miałem kurs w motostart na mokotowie i zdawałem egzamin na odlewniczej tydzień temu

P
Piotr

Mi artykuł przypomniał o konieczności zmiany kody gdyż powinienem nosić okulary/soczewki podczas prowadzenia pojazdu, a nie zmieniłem kodu po operacji redukcji wady wzroku.

Dziękuję.

G
Gość

bardzo proszę o pomoc

pomagam.pl/andrzejkulis

G
Gość

Taki "artykuł" to nadaje sie do zgloszenia jako hejt dziennikarstwa !!! To jest bubel a nie artykuł

K
Kiero

Artykuł o niczym. Kto ma ograniczenia zdrowotne itp. to o nich wie! Jeśli nawet zapomni czy zgubi okulary, to (o ile w ogóle jest w stanie bez nich prowadzić) zawsze może policjantowi powiedzieć że ma szkła kontaktowe, a na drodze nie ma warunków higienicznych, żeby zdjąć i pokazać.

E
E, G

Mnie te kody latają koło D.. PyCo za palant wypisuje jakieś brednie

d
dr gen. kmdr Whoy

Chodzi o rubrykę nr 12 na samym dole odwrotu prawa jazdy:

 

Ty też możesz mieć kod 01. Tajemnicze liczby w prawie jazdy

 

Na odwrocie prawa jazdy wielu z was ma na samym dole liczbę 71, a sporo osób także 01. Zdarza się, że są także innekody liczbowe. Czy wiesz, że niektóre są bardzo ważne, a niespełnienie wymagań może zakończyć się podczas kontroli problemami?

Ot choćby 01 to kod oznaczający wymaganie odnośnie korekty wzroku. Ustawodawca nawet rozdzielił konkretne ich rodzaje, w tym rzadko spotykaną przepaskę na oko. Inne kody mają pozostałe wymagania dla osób, z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

W moim prawie jazdy nie jest określone ściśle, jaką mam mieć korektę wzroku i być może to uchroniło mnie przed mandatem. To było ponad 10 lat temu — wtedy jeszcze nie nosiłem okularów, choć powinienem. Po zatrzymaniu do kontroli policjant zapytał gdzie je mam, a ja nie wiedziałem dlaczego. Dopiero wtedy wyjaśnił mi, że w dokumencie jest na ten temat adnotacja. Zaskoczony nie wiedziałem, co zrobić, bo okularów nie miałem nawet w domu. Jednak trafiłem na uprzejmego funkcjonariusza, który podpowiedział, że pewnie noszę soczewki kontaktowe, mrugając do mnie okiem. Skończyło się na pouczeniu.

Są także specjalne kody odnoszące się do pojazdów — na przykład modyfikacje skrzyni biegów, hamulców czy układu kierowniczego.

Kody z wyższą numeracją odnoszą się do uprawnień kierującego. Doskonale znany kierowcom ciężarówek jest 95, czyli potwierdzenie posiadania świadectwa kwalifikacji zawodowej. Niektóre z nich są natomiast bez znaczenia — na przykład kod 71 oznacza wtórnik prawa jazdy.

Warto pamiętać, że każda niezgodność prawa jazdy z osobą czy pojazdem jest traktowana tak, jakby kierujący nie posiadał odpowiednich uprawnień do kierowania pojazdem w ogóle (np. przy braku okularów) lub do kierowania konkretnym pojazdem (przy braku wymaganych modyfikacji). Wiąże się to z ryzykiem nałożenia mandatu podczas kontroli drogowej, którego wysokość może sięgnąć nawet 500 zł. Nie otrzymacie natomiast punktów karnych. Często jednak drobne przewinienia kończą się upomnieniem, tak jak w moim przypadku.

Zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, w polach kolumny oznaczonej liczbą 12 umieszcza się liczbowe oznaczenia kodów i subkodów, które określają następujące ograniczenia w korzystaniu z uprawnień lub informacje dodatkowe:

01 — wymagana korekta lub ochrona wzroku:01.01 — okulary,01.02 — soczewka(i) kontaktowa(e),01.03 — okulary ochronne,01.04 — szkła przyciemnione,01.05 — przepaska na oko,01.06 — okulary lub soczewki kontaktowe;02 — wymagana korekta słuchu:02.01 — aparat słuchowy jednouszny,02.02 — aparat słuchowy obuuszny;03 — wymagane protezy lub szyny ortopedyczne kończyn:03.01 — proteza lub szyna ortopedyczna kończyny górnej,03.02 — proteza lub szyna ortopedyczna kończyny dolnej;05 — wymagane ograniczone korzystanie z pojazdu (obowiązkowe stosowanie subkodów, ograniczenia jazdy wynikające ze stanu zdrowia kierowcy):05.01 — jazda w godzinach dziennych (od świtu do zmierzchu),05.02 — jazda tylko w obrębie określonego obszaru administracyjnego (np. 05.02.nazwa miasta),05.03 — jazda bez pasażerów,05.04 — jazda z prędkością nie większą niż ……… km/h,05.05 — jazda tylko w towarzystwie osoby posiadającej prawo jazdy,05.06 — bez prawa ciągnięcia przyczepy,05.07 — bez prawa jazdy po autostradach,05.08 — zakaz spożywania alkoholu;10 — wymagane modyfikacje w układzie zmiany biegów:10.01 — ręczna zmiana biegów,10.02 — bez pedału sprzęgła (albo dźwigni ręcznej dla prawa jazdy kategorii AM, A1, A2 i A),10.03 — zmiana biegów sterowana elektronicznie,10.04 — zmodyfikowana dźwignia zmiany biegów,10.05 — bez przekładni dodatkowej;15 — wymagana modyfikacja sprzęgła:15.01 — zmodyfikowana dźwignia zmiany biegów,15.02 — sprzęgło sterowane ręcznie,15.03 — sprzęgło automatyczne,15.04 — składany lub odkręcany pedał sprzęgła za przegrodą;20 — wymagane modyfikacje w układzie hamulcowym:20.01 — zmodyfikowany pedał hamulca,20.02 — powiększony pedał hamulca,20.03 — pedał hamulca dostosowany do obsługi lewą stopą,20.04 — pedał hamulca pod całą stopę,20.05 — wychylny pedał hamulca,20.06 — ręcznie sterowany hamulec roboczy,20.07 — maksymalne użycie wzmocnionego hamulca roboczego,20.08 — maksymalne użycie hamulca awaryjnego zintegrowanego z hamulcem roboczym,20.09 — zmodyfikowany hamulec postojowy,20.10 — elektrycznie sterowany hamulec postojowy,20.11 — nożny hamulec postojowy,20.12 — składany lub odkręcany pedał hamulca za przegrodą,20.13 — hamulec obsługiwany kolanem,20.14 — elektrycznie sterowany hamulec roboczy;25 — wymagane modyfikacje w układzie przyspieszenia:25.01 — zmodyfikowany pedał przyspieszenia,25.02 — pedał przyspieszenia pod całą stopę,25.03 — wychylny pedał przyspieszenia,25.04 — przyspieszenie sterowane ręcznie,25.05 — przyspieszenie sterowane kolanem,25.06 — serwoprzyspieszacz (w tym elektroniczny, pneumatyczny),25.07 — pedał przyspieszenia po lewej stronie pedału hamulca,25.08 — pedał przyspieszenia po lewej stronie,25.09 — składany lub odkręcany pedał przyspieszenia za przegrodą;30 — wymagane wspólne modyfikacje układów hamowania i przyspieszenia:30.01 — pedały równoległe,30.02 — pedały na tym samym lub prawie na tym samym poziomie,30.03 — przesuwne pedały hamowania i przyspieszenia,30.04 — pedały hamowania i przyspieszenia z przesuwem i szyną,30.05 — składane lub odkręcane pedały hamowania i przyspieszenia,30.06 — wypiętrzona podłoga,30.07 — przegroda z boku pedału hamulca,30.08 — przegroda na protezę lub szynę z boku pedału hamulca,30.09 — przegroda pod pedałami hamowania i przyspieszenia,30.10 — podparcie pięty lub nogi,30.11 — elektryczne sterowanie hamowaniem i przyspieszaniem;35 — wymagane modyfikacje urządzeń sterowania (przełączniki świateł, wycieraczki szyby przedniej, spryskiwacz, sygnał dźwiękowy, kierunkowskazy):35.01 — urządzenia sterowania obsługiwane bez negatywnego wpływu na kierowanie i obsługę,35.02 — urządzenia sterowania obsługiwane bez konieczności puszczenia kierownicy i akcesoriów (w tym gałek, dźwigni),35.03 — urządzenia sterowania obsługiwane bez konieczności puszczenia kierownicy i akcesoriów lewą ręką,35.04 — urządzenia sterowania obsługiwane bez konieczności puszczenia kierownicy i akcesoriów prawą ręką,35.05 — urządzenia sterowania obsługiwane bez konieczności puszczenia kierownicy i akcesoriów ze wspólnymi mechanizmami hamowania i przyspieszenia;40 — wymagane modyfikacje w układzie kierowniczym:40.01 — zwykły układ kierowniczy ze wspomaganiem,40.02 — układ kierowniczy z aktywnym wspomaganiem,40.03 — układ kierowniczy z systemem rezerwowym (sprzężeniem zwrotnym),40.04 — wydłużona kolumna kierownicy,40.05 — zmodyfikowana kierownica (grubszy lub cieńszy przekrój koła kierownicy, kierownica o mniejszej średnicy),40.06 — wychylne koło kierownicy,40.07 — pionowe koło kierownicy,40.08 — poziome koło kierownicy,40.09 — kierowanie nożne,40.10 — alternatywny system kierownicy (drążek),40.11 — gałka na kierownicy,40.12 — szyna ortopedyczna ręki na kole kierownicy,40.13 — ze stawem szynowym;42 — wymagane modyfikacje lusterka wstecznego (lusterek):42.01 — zmodyfikowane zewnętrzne lusterko prawe lub lewe,42.02 — zewnętrzne lusterko na wysięgniku,42.03 — dodatkowe zewnętrzne lusterko pozwalające na obserwację ruchu,42.04 — panoramiczne wewnętrzne lusterko,42.05 — lusterko do obserwacji martwych pól,42.06 — elektrycznie sterowane zewnętrzne lusterko (lusterka);43 — wymagane modyfikacje fotela kierowcy:43.01 — fotel kierowcy na dobrej wysokości obserwacyjnej i w normalnej odległości od kierownicy i pedałów,43.02 — fotel kierowcy dostosowany do kształtu ciała,43.03 — fotel kierowcy z oparciem bocznym stabilizującym pozycję,43.04 — fotel kierowcy z podłokietnikiem,43.05 — wydłużone szyny prowadzące fotela kierowcy,43.06 — zmodyfikowany pas bezpieczeństwa,43.07 — pas bezpieczeństwa szelkowy;44 — wymagane modyfikacje motocykli i motorowerów (obowiązkowe stosowanie subkodów):44.01 — hamulec z pojedynczym sterowaniem,44.02 — zmodyfikowany hamulec ręczny,44.03 — zmodyfikowany hamulec nożny,44.04 — zmodyfikowana rączka przyspieszenia,44.05 — ręczna zmiana biegów i ręczne sprzęgło,44.06 — zmodyfikowane lusterko (lusterka) wsteczne,44.07 — zmodyfikowane wskaźniki kontrolne (kierunkowskazy, lampy hamulca),44.08 — wysokość siedzenia pozwalająca kierowcy na oparcie dwóch stóp na ziemi jednocześnie w pozycji siedzącej;45 - wyłącznie motocykle z koszem;50 — dla określonego pojazdu lub nadwozia (numer identyfikacyjny pojazdu, VIN);51 — dla określonego pojazdu lub tablicy rejestracyjnej (numer rejestracyjny pojazdu, VRN);70 — wymiana prawa jazdy numer … wydanego przez …. (wyróżnik UE/ONZ w przypadku państwa trzeciego, np.: 70.0123456789.NL);71 — wtórnik prawa jazdy numer ….. (wyróżnik UE/ONZ w przypadku państwa trzeciego, np.: 71.987654321.HR);72 — wyłącznie dla pojazdów kategorii A z maksymalną pojemnością skokową cylindra 125 cm³ oraz maksymalną mocą 11 Kw (A1);73 — wyłącznie dla pojazdów kategorii B z silnikiem, typów trójkołowych lub czterokołowych (B1);74 — wyłącznie dla pojazdów kategorii C, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 7500 kg (C1);75 — wyłącznie dla pojazdów kategorii D z nie więcej niż 16 miejscami siedzącymi, wyłączając siedzenie kierowcy (D1);76 - wyłącznie dla pojazdów kategorii C, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 7500 kg (C1), połączonych z przyczepą, której dopuszczalna masa całkowita przekracza 750 kg, o ile dopuszczalna masa całkowita utworzonego w ten sposób zespołu pojazdów nie przekracza 12 000 kg, a dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego (C1+E);77 - wyłącznie dla pojazdów kategorii D z nie więcej niż 16 miejscami siedzącymi bez siedzenia kierowcy (D1) połączonych z przyczepą, której dopuszczalna masa całkowita przekracza 750 kg, o ile (a) dopuszczalna masa całkowita utworzonego w ten sposób zespołu pojazdów nie przekracza 12 000 kg, a dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego oraz ( B) przyczepa nie jest wykorzystywana do przewozu pasażerów (D1+E);78 — wyłącznie pojazdy bez pedału sprzęgła (albo dźwigni ręcznej dla kategorii AM, A1, A2 i A);79 - ograniczenie do pojazdów, które spełniają wymogi specyfikacji wskazanej w nawiasach — kod stosuje się wyłącznie w przypadku przeniesienia ograniczeń z wymienianego prawa jazdy wydanego za granicą, np.: 79(…);95 - potwierdzenie posiadania świadectwa kwalifikacji zawodowej;96 — potwierdzenie posiadania uprawnień do kierowania zespołem pojazdów;101 - wymagane dodatkowe oznakowanie pojazdu;102 - wymiana uzyskanego przed dniem 1 lipca 1999 r. prawa jazdy kategorii C bez posiadania kategorii B prawa jazdy;103 - wymiana uzyskanego przed dniem 1 lipca 1999 r. prawa jazdy kategorii D bez posiadania kategorii B prawa jazdy;104 — wymiana prawa jazdy kategorii M z ograniczeniem do kierowania tylko pojazdami wolnobieżnymi;105 - wymiana prawa jazdy kategorii trolejbusowej z ograniczeniem do kierowania tylko trolejbusami;106 - zakaz w zakresie kategorii B prawa jazdy przy posiadaniu kategorii C1, C, D1 lub D prawa jazdy;107 - wymagane dostosowanie pojazdu do rodzaju schorzenia. W przypadku gdy ograniczenie dotyczy wszystkich posiadanych przez osobę kategorii prawa jazdy, odpowiedni kod umieszcza się wyłącznie w ostatnim wierszu tabeli.

 

 

  
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3