Mateusz Cierniak najlepszym juniorem na świecie! Pech Wiktora Lamparta

Mateusz Cierniak, żużlowiec Motoru Lublin, wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów. O ogromnym pechu może mówić inny zawodnik „Koziołków”, Wiktor Lampart, któremu niewiele zabrakło do srebrnego medalu.

Mateusz Cierniak wygrał dwa pierwsze turnieje cyklu Speedway Grand Prix 2 i przed ostatnią rundą, na torze w Toruniu, prowadził z przewagą 12 punktów nad Czechem Janem Kvechem. Lubelski żużlowiec tytuł mistrzowski zapewnił sobie już po ostatnim starcie w rundzie zasadniczej.

- Na razie w to nie wierzę. Może jutro uwierzę. To bardzo dobry sezon dla mnie i piąty medal – powiedział Cierniak zaraz po zawodach.

W pierwszej części zawodów niepokonany był drugi z juniorów Motoru, Wiktor Lampart, który przed finałowym turniejem zajmował w klasyfikacji generalnej 6. miejsce. Obaj lubelscy zawodnicy pojechali w pierwszym półfinale i awansowali do finałowego biegu. Ich przeciwnikami byli juniorzy Włókniarza Częstochowa, Jakub Miśkowiak i Mateusz Świdnicki.

Po starcie na prowadzenie wyszedł Lampart i pewnie zmierzał po siódme biegowe zwycięstwo i triumf w całym turnieju. Na drugim okrążeniu upadł jednak Świdnicki i bieg został przerwany. W powtórce szybszy na starcie był Miśkowiak i to on wygrał zawody w Toruniu. Lampart w całym cyklu zajął ostatecznie czwarte miejsce, a gdyby finałowy bieg nie był przerwany i wygrałby zawody na Motoarenie, wówczas cieszyłby się z wicemistrzostwa świata juniorów.

Srebrny medal IMŚJ zdobył Jan Kvech, a brązowy Miśkowiak.

Mateusz Cierniak jest drugim żużlowcem Motoru Lublin, który wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów. W 1992 roku mistrzem został Australijczyk Leigh Adams. Natomiast w 1998 roku mistrzem świata juniorów został wychowanek klubu z Lublina, Robert Dados, ale uczynił to jeżdżąc wówczas w barwach drużyny z Grudziądza.

Cierniak jest wychowankiem tarnowskiej Unii. W 2023 roku nadal będzie jeździł w Motorze. W Lublinie będzie jeździł także Bartosz Zmarzlik, czyli kibice przy Al. Zygmuntowskich będą oklaskiwać dwóch aktualnych mistrzów świata, juniorów i seniorów.