W niedzielę 26 lipca odbyły się główne uroczystości regionalnych obchodów 40. rocznicy Lubelskiego Lipca ’80 w których wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.
Obchody rozpoczęła msza święta w lubelskiej archikatedrze, którą odprawił arcybiskup metropolita lubelski Stanisław Budzik.
- Solidarność to wielki ruch, który 40 lat temu otworzył nowy etap historii Polski i tej części Europy – mówił Budzik, podkreślając, że fenomen tego ruchu polegał na wykorzystaniu pokojowych metod w walce o robotnicze prawa i narodową wolność - Z wielką satysfakcją i dumą możemy przypomnieć całej Polsce, że początkiem wydarzeń, które doprowadziły do zrzucenia jarzma komunizmu w Polsce była pełna odwagi postawa robotników Świdnika i kolejarzy z Lublina, za którymi poszło ponad 150 zakładów pracy, około 50 tyś robotników – wspominał Budzik.
Premier Mateusz Morawiecki w imieniu rządu podziękował uczestnikom tamtych gorących dni. Podkreślał, że trudno wyobrazić sobie Sierpień na Wybrzeżu i Solidarność bez Lubelskiego Lipca. - Tutaj rozpoczęła się Solidarność. To właśnie 8 lipca w Świdniku, a później w innych zakładach na Lubelszczyźnie robotnicy zastrajkowali. Nie tylko przeciwko podwyżkom. Pojawiły się postulaty niepodległościowe, wolnościowe, demokratyczne, wolnych związków, walka z uprzywilejowanymi grupami komunistycznymi. Robotnicy, co można wyczytać ze wspomnień, przestali się bać. - mówił premier Morawiecki podczas niedzielnych uroczystości, podkreślając ogromną odwagę, determinację i czyn lubelskich robotników w walce o wolność.- I tu kruszał Mur Berliński, tu kruszał mur komunistycznego zniewolenia. To właśnie wam, robotnikom tamtych lubelskich, świdnickich i innych zakładów na Lubelszczyźnie zawdzięczamy naszą wolność - dodał Morawiecki.
List od przewodniczącego Solidarności Piotra Dudy odczytał Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ .
– Jest jedna Solidarność, która 40 lat temu rodziła się w całej Polsce, i którą tworzyły tysiące odważnych ludzi. Często płacili za to swoim zdrowiem i życiem. Ich ofiara jest naszym dziedzictwem i zobowiązaniem – wygłosił Majchrowicz.
Po kościelnej uroczystości uczestnicy obchodów przenieśli się do auli Caritasu, gdzie odbyła się oficjalna gala niedzielnego wydarzenia.
Krzyże Kawalerskiego Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych otrzymali uczestnicy lubelskich strajków: Tadeusz Mazur, Elżbieta Wilhelm, a Złote Krzyże Zasługi: Andrzej Krupa i Wiesława Stec.
Dodatkowo Marian Król, przewodniczący Regionu Środkowowschodniego NSZZ Solidarność odznaczył premiera Mateusza Morawieckiego statuą Lubelskiego Lipca 1980.
- Chcę też obiecać, że solidarność nie jest tylko historią. Solidarność jest również latarnią RP w latach i dekadach, które są przed nami – zapowiedział Morawiecki.
- Lublinianie chętnie spędzają weekend w centrum. Zobacz
- Takiej „trybuny" lubelskich kibiców zazdrości cała Polska
- Legenda o Czarciej Łapie na placu Litewskim. Zobacz zdjęcia
- Lubelskie w kamerach Google. Sprawdź, czy Cię nagrali
- Lublin w kwiatach. Rozejrzyj się i zobacz, co kwitnie
- Na trybunach wesoło i kolorowo. Zobacz galerię kibiców żużla
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?