Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mateusz Szczygieł z Zamościa wygrał Międzynarodową Olimpiadę Chemiczną

AW
Mateusz Szczygieł (drugi z prawej).
Mateusz Szczygieł (drugi z prawej). https://www.facebook.com/OlimpiadaChemiczna
Mateusz Szczygieł, tegoroczny maturzysta z I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościa, wielokrotny laureat konkursów ma na koncie kolejny sukces. Na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej zorganizowanej w tym roku w Wietnamie zdobył złoty medal. Chłopak rywalizował z uczniami z ponad 80 krajów.

Mateuszowi Szczygłowi udało się zdobyć ponad 75 punktów dzięki czemu wywalczył złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej - IChO 2014. Do konkursu przygotowywał go nauczyciel chemii Włodzimierz Kuśmierczuk, który w 1974 r. zdobył brązowy medal podczas szóstej edycji olimpiady w Bukareszcie.

Uczniowie szkół średnich, którzy brali udział w konkursie przystąpili do egzaminu praktycznego. Podczas pięciu godzin musieli przeprowadzić trzy doświadczenia. Kolejną częścią olimpiady był również pięciogodzinny egzamin teoretyczny. Za obydwa można było zdobyć maksymalnie 100 punktów.

Zdobycie złotego medalu podczas międzynarodowej olimpiady chemicznej to jednak nie jedyny sukces wybitnego ucznia z Zamościa. Licealista kilkakrotnie był nagradzany przez Marcina Zamoyskiego, prezydenta miasta za szczególne osiągnięcia w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. W tym roku po raz drugi otrzymał statuetkę dla ,,najlepszego z najlepszych".

Mateusz, tylko z osiągnięć z roku szkolnego 2013/2014 ma na swoim koncie m.in. II miejsce w LX Olimpiadzie Chemicznej, I miejsce w 50. Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym im. Prof. Antoniego Swinarskiego w Toruniu i I miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH.

Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna - ICHO

To coroczny międzynarodowy konkurs chemiczny, organizowany od 1968. Pierwsze zawody zostały zorganizowane w 1968 r. w Pradze z inicjatywy Czechosłowacji, Polski i Węgier. Obecnie odbywa się w różnych miastach na świecie. Trzykrotnie mieliśmy okazje gościć jej uczestników w swoim kraju w 1969 w Katowicach, w 1978 w Toruniu oraz w 1991 w Łodzi.

Każdy kraj może zgłosić do konkursu maksymalnie czterech uczestników. W Polsce są oni kwalifikowani na podstawie ogólnopolskiej olimpiady chemicznej: jej laureat i trzej uczestnicy, który uzyskali największą liczbę punktów. Konkurs w następnym roku zostanie zorganizowany w Azerbejdżanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski