Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2013: Jak bez stresu podejść do egzaminu z geografii, fizyki, historii i chemii?

IL
Matura 2013: Jak bez stresu podejść do egzaminu z geografii, fizyki, historii i chemii?
Matura 2013: Jak bez stresu podejść do egzaminu z geografii, fizyki, historii i chemii? archiwum Polskapresse
Gorączkowe przeglądanie notatek i nauka do samego egzaminu czy wyciszenie i relaksujący spacer? Specjalnie dla Czytelników Kuriera Lubelskiego, nauczyciele i psycholodzy z Prywatnego Liceum im. I.J. Paderewskiego, przygotowali krótkie poradniki dla maturzystów i... ich rodziców. Podpowiadają, jak efektywnie zorganizować sobie ostatnie trzy dni przed egzaminami i nie dać się zwariować maturalną gorączką.

Czytajcie nasz serwis maturalny - PYTANIA, ODPOWIEDZI, ZDJĘCIA, WIDEO

Przed egzaminem z chemii (14 maja)

Porady dla rodzica:
Na 3 dni, 2 dni i 1 dzień przed maturą:
Jedyne co możecie Państwo zrobić dla maturzystów w tym krótkim czasie przed maturą, to wesprzeć ich duchowo i moralnie. Możecie Państwo zapewnić ich, iż wierzycie, że przez całe 3 lata uczniowie pracowali ciężko na swój sukces maturalny i niezależnie od tego jaki osiągną poziom - będziecie z nich Państwo dumni.
Pozwólcie im Państwo - zwłaszcza w tych ostatnich dniach przed czekających ich ogromnym napięciem psychicznym - na chwilę relaksu z dobrą książką, fajnym filmem lub chociażby beztroskim spotkaniem z rówieśnikami. Te chwile relaksu i zapomnienia będą bardzo korzystne dla ich psychiki i wiary we własną wiedzę i umiejętności. Nie dopuśćmy do nerwowego powtarzania całości materiału tuż przed samym egzaminem, bo takie zachowanie prowadzi do pojawienia się najbardziej demotywującej myśli - nic tak naprawdę nie umiem.

Porady dla ucznia:
Na 3 dni i 2 dni przed maturą
W tych ostatnich dniach nie ma sensu powtarzać na siłę całości materiału w tempie szaleńczym, ponieważ spowoduje to tylko ogromny stres i demotywujące myśli.
Uwierzcie w siebie i swoją wiedzę!! Żeby potwierdzić własne umiejętności weźcie do ręki kilka arkuszy, które dadzą wam przegląd i powtórkę przekrojową przez całą wymaganą przez maturę wiedzę chemiczną.
Jedyne ewentualnie, co możecie sobie w tych dniach utrwalić, to:
- program polski - przebieg reakcji i kolory manganianu (VII) potasu w zależności środowiska oraz kolory roztworów i przebieg reakcji i trwałość dla jonów chromianowych (VI) i dichromianowych (VI)
- program IB - mechanism reaction of substytution (SN1 i SN2) - SL and HL and HL - mechanism reaction of elimination (E1 and E2), oxidation of alcohols and aldehyde - conditions - SL and HL.

i 1 dzień przed maturą:
Zalecam relaks i tylko relaks!!
Na chwilę zapomnijcie, że chemia w ogóle istnieje i że jest jeszcze przed Wami!!! Będzie dobrze, a nawet bardzo dobrze - bo trzymam kciuki za Was wszystkich!!!

Przed egzaminem z geografii (14 maja)

Trzy dni przed
Rady dla rodzica:
Rola rodziców w tym czasie jest niezwykle ważna. Powinniście wspierać dziecko i motywować do ostatnich przedmaturalnych powtórek, tworząc mu w domu atmosferę spokoju i ciszy. Nie porównujcie waszego przygotowania do matury przed laty do tego jak to robi obecna młodzież, nie porównujcie przygotowań do tego egzaminu przez starsze rodzeństwo, ponieważ efekt może być zniechęcający a nie motywujący.
Wasze dziecko musi widzieć, że ma w swoich rodzicach oparcie. Nie powinniście dać po sobie poznać, że ta sytuacja również was stresuje, opanowanie to jest to czego obecnie w waszej rodzinie potrzeba. Miejcie w tym okresie chwilę czasu na krótką, spokojną rozmowę, oczywiści najlepiej nie o maturze.
Może jakieś ulubione smakołyki zanoszone czasami do pokoju pozwolą rozładować przedmaturalne napięcie.

Rady dla ucznia:
To ostatni dzwonek na uporządkowanie wiedzy i ewentualne uzupełnienie zaległości. Na pewno pomoże ci w tym seria trzech, krótkich wykładów zamieszczona na stronie www.oke.krakow.pl, w portalu telewizyjnym. Wykłady te zawierają praktyczne porady dotyczące rozwiązywania zadań maturalnych, interpretacji poleceń oraz korzystania z różnorodnego materiału źródłowego, w tym mapy topograficznej. Jeżeli informacje tam zawarte są ci znane to bardzo dobrze, jeżeli właśnie uświadomiłeś sobie, że masz jakieś słabe strony to jest to najwyższa pora by uzupełnić braki w wiedzy, powtórzyć lub wyćwiczyć umiejętnościach, które są jeszcze za mało opanowane.
W sytuacji kiedy zadania bazujące na treściach matematycznych nie są twoją mocną stroną to jest to pora aby powtórzyć skale, czasy, obliczanie wysokości górowania Słońca na podstawie szerokości geograficznej oraz wzory i zadania dotyczące obliczeń demograficznych.
Pamiętaj trening czyni mistrza, tak więc najlepszą metodą utrwalania wiedzy, zwłaszcza treści najtrudniejszych jest rozwiązywanie zadań. Wejdź na strony www.oke.krakow.pl przejrzyj i przećwicz typowe zadania z egzaminów maturalnych, swoje odpowiedzi możesz sprawdzić w umieszczonych tam kluczach.

Dwa dni przed
Rady dla rodzica:
Te same wskazówki co powyżej.
Jeżeli maci Państwo dobry kontakt z dzieckiem i czujecie się na siłach można zaproponować odpytanie z mapy świata lub Polski.

Rady dla ucznia:
W dalszym ciągu powtarzaj treści, z którymi masz największe trudności. Jeżeli lubisz się uczyć z koleżanką/kolegą i wspólnie spędzony czas wykorzystacie konstruktywnie, uzupełniając swoje luki w wiedzy to jest to dobry sposób na przedmaturalne powtórki i wzajemne odpytywanie.
Dwa dni przed maturą warto sięgnąć po atlas geograficzny i powtórzyć lokalizację obiektów na mapie fizycznej Polski i świata oraz lokalizację państw na mapie politycznej świata. Jeżeli nie utrwaliłeś dotychczas rozmieszczenia województw i parków narodowych w Polsce to również powinieneś to zrobić. Koniecznie przeanalizuj najczęściej powtarzające się w arkuszach maturalnych zadania do mapy topograficznej.

Dzień przed
Rady dla rodzica:
W dalszym ciągu zachowujemy spokój, a przynajmniej bardzo się staramy. Radziłabym nie przypominać dzisiaj dziecku o treściach, które uświadomiliście sobie, że warto by było jeszcze powtórzyć
Sami znacie Państwo najlepiej swoje dziecko, a więc wiecie co działa na nie relaksująco. W takich sytuacjach ,,łyk" świeżego powietrza jest najlepszym lekarstwem na stres. Warto również zadbać by dziecko na jutrzejszy dzień było wyspane.

Rady dla ucznia:
No cóż jutro matura… Nie przeglądaj nerwowo wszystkich podręczników do geografii jakie masz w domu, nie sięgaj po dostępne na rynku repetytoria wiedzy. Ten dzień, a już obowiązkowo popołudnie spędź na świeżym powietrzu, idź na spacer i odpocznij od książek, mapek i wkuwania w stresie. Do matury przygotowywałeś się przez wiele miesięcy, a więc masz pewien zasób wiedzy, i w końcu lubisz geografię …
Jutro masz być wypoczęty, wyspany i skoncentrowany.
Pamiętaj, by jutro uważnie czytać polecenia do zadań, precyzyjnie wykonywać obliczenia i odczytywać informacje z mapy topograficznej oraz po zakończeniu pisania egzaminu wszystko jeszcze raz sprawdzić.
Powodzenia!

Przed egzaminem z historii (17 maja)

Rada dla rodzica (na ostatnie trzy dni)
Szanowny Rodzicu, zachowaj rozsądek i poczucie humoru. Twoja pociecha zdaje egzamin maturalny przed przyjazną jej komisją, podobnie, jak czynili to wcześniej niezliczeni poprzednicy. Im mniej będzie w ostatnich dniach przed tym wydarzeniem klimatu niezwykłości, niesamowitości i wyjątkowości tym lepiej dla Ciebie, Twojego dziecka oraz wyniku, który osiągnie.
Jeśli Twoje dziecko nie jest spanikowanym kujonem lub leniwym luzakiem, a jest tak z pewnością, gdyż skrajności statystycznie występują rzadko, można osiągnąć coś delikatną perswazją, zachęcając do odpoczynku lub wysiłku w zależności od tego, jakiego osobnika mamy przed sobą.
Nie warto się narzucać z rodzicielską opiekuńczością - piastowane dziecko, dla Ciebie zawsze dziecko, zdaje maturę, którą kiedyś mniej czy bardziej słusznie zwano egzaminem dojrzałości nie tylko dlatego, że w formie ustnej czy pisanej należy przedstawić i zastosować nagromadzoną wiedzę, ale także, a może przede wszystkim, dlatego, iż wymaga on koncentracji na wykonaniu zadania, umiejętności gospodarowania czasem oraz panowania nad własnymi emocjami.
Pozwól swojemu dziecku być dojrzałym, okaż mu swoją wiarę w jego możliwości, niech dostrzeże w Twoich oczach, o ile dotąd jeszcze tego nie widział, spokojną ufność w jego wiedzę, umiejętności inteligencję i charakter oraz pewność w jego sukces(sytuacja, w której to zrobisz gra tutaj rolę drugorzędną: spacer, obiad, gra w tenisa, szachy, chociaż lepiej, aby nawiązywała rytualnych form, w jakich zwykle spędzałeś czas z dzieckiem).
Więcej nie jesteś w stanie zrobić, matura to odpowiedzialność i wyzwanie, z którym Twoja latorośl musi się zmierzyć samodzielnie.
Przepraszam za kordialny ton tykania, ale ja również liczę się do społeczności rodziców, którym egzaminy potomstwa nie są obce, co niech będzie moim usprawiedliwieniem.

Rada dla ucznia (trzy dni przed maturą)
Nie ma czasu na wertowanie opasłych tomisków z zakresu historii, biologii lub nauk społecznych. Jeśli dotąd w ogóle czerpałeś z tego źródła, to nie pij teraz, bo to może Ci tylko zaszkodzić. Jestem jednak pewien, że nie byłeś aż tak nierozsądny, ale mimo to, nadal twierdzę nie obkładaj się książkami. Nie znaczy to wcale, abyś się całkiem lenił.
Warto bowiem uporządkować wiedzę - odświeżyć podstawowe pojęcia, terminy, cechy charakterystyczne poszczególnych epok.
Warto przejrzeć atlas historyczny, aby przypomnieć sobie procesy, które przestawiają zawarte w nim mapy.
Warto raz jeszcze przyjrzeć się tablicom genealogicznym, aby umieć wskazane rodzinne koligacje. Warto obejrzeć internecie reprodukcje zabytków architektury i sztuki poszczególnym epok.
Nie od rzeczy będzie też przypomnieć sposoby datowania wydarzeń w różnych epokach i cywilizacjach.
Warto przekartkować podręczniki, raz jeszcze obejrzeć zdjęcia, rysunki i schematy. Powiązać budowę komórek, tkanek i narządów z pełnioną funkcją. Przypomnieć sobie reguły dziedziczenia i podstawy biochemii. Sprawdzić, czy odróżnisz płaza od płazińca.
Zdecydowanie nie warto katować się zapamiętywaniem drugorzędnym dat i postaci, dokładnych wzorów i szczegółów reakcji chemicznych.

Rada dla ucznia (dwa dni przed maturą)
No, to dzisiaj zerknij sobie do arkuszy maturalnych z ubiegłych lat. Tylko nie morduj się dziwolągami wytwarzanymi przez różnych radosnych twórców w rodzaju np. podaj imiona córek Bolesława Krzywoustego, bo nikt Cię o to nie zapyta. Przyjrzyj się maturom, które pisali Twoi starsi koledzy, gdyż pozwolą Ci ocenić skalę trudności tego, co na Ciebie czeka.
Przeanalizuj tematy wypracowań.
Pamiętaj, że słowa zawarte w nich nie są przypadkowe, przypomnij sobie co oznaczają terminy - przyczyna, skutek, przejaw, przesłanka, fakt, opinia, ocena, argument, stanowisko, uzasadnienie. Zwróć uwagę na użyte w temacie czasowniki operacyjne np. wyjaśnij, porównaj, przedstaw - każdy z nich wymaga wykonania przez Ciebie innej czynności.
Rozważ się jakie są ramy czasowe i przestrzenne.
Pomyśl, które fakty należy ująć w wypracowaniu, a które możesz ze spokojem pominąć.
Zastanów się, czy potrafisz odnieść się do opinii historyków o problemie postawionym w temacie(uwaga! opinie dotyczą oceny zjawisk, a nie faktów).
Opisane procesy odnieś do podobnych zjawisk zachodzących współcześnie i w przeszłości.
Pamiętaj o przejrzystości i jasności wyrażania myśli: nie chodzi o kumulację nieskończonej ilości dat, to nuży czytelnika, a przede wszystkim niczego nie wyjaśnia, a Twoje zadanie to właśnie wyjaśnianie.
Przypomnij sobie metodykę doświadczeń biologicznych. Zaplanuj proste doświadczenia, poćwicz formułowanie problemów badawczych i hipotez. Zajrzyj do starych arkuszy maturalnych i poćwicz rysowanie wykresów i diagramów. Idź na spacer do parku, lasu, na łąkę i przyjrzyj się funkcjonowaniu poszczególnych elementów przyrody.

Rada dla ucznia (dzień przed maturą)
Myśl pozytywnie tzn. myśl o wykonaniu zadania, które czeka Cię jutro. Komisja ani tym bardziej egzaminator nie będą się zajmować analizą emocji, lecz oceną efektów Twojej pracy. Jeśli zatem skupisz się na sobie i wewnętrznym przeżywaniu, że oto właśnie zdajesz maturę, to jest duża szansa , że jej nie zdasz.
Wykorzystaj ten dzień tak, aby służył jutrzejszego sukcesowi. A więc nie miotaj się samotnie po domu jak tygrys po klatce w zoo. Zadzwoń do przyjaciół z klasy, którzy zdają maturę, spotkaj się z nimi na spacerze, w kawiarni lub zaproś się do domu. Oni też mają jakieś obawy, a jeśli to prawdziwi przyjaciele, to potraficie dodać sobie nawzajem otuchy.
Pamiętaj jutro zobaczysz przyjazne twarze Twoich belfrów, oni Cię lubią, są razem z Tobą, zobaczysz uśmiech na ich szlachetnych licach, kiedy uniesiesz swój wzrok znad arkusza, a więc nie wyobrażaj sobie, że Trybunał Rewolucyjny i Robesperre przy gilotynie.
Wszystko będzie dobrze powodzenia

Przed egzaminem z fizyki (20 maja)

Trzy dni przed
Rada dla rodzica:
Pamiętaj, że Twoje dziecko musi sobie poradzić nie tylko ze swoim stresem, ale także Twoim. Nie możesz dać mu poznać, że denerwujesz się bardziej niż Twoje dziecko. Nie wprowadzaj nerwowej atmosfery - dotyczy to wszystkich domowników - pozostali członkowie rodziny nie powinni być sterroryzowani przez maturę Twojego dziecka. Spróbuj zaufać swojemu dziecku, że jest odpowiedzialne. Nie praw kazań, nie wypominaj, że "należało się wziąć wcześniej do nauki", że "w ostatniej chwili to się niczego nie nauczy" itd. Staraj się wzmacniać poczucie własnej wartości dziecka, ale rób to spokojnie, rozważnie i delikatnie. Nie narzucaj się, a gdy tylko widzisz taką potrzebę - wycofaj się. Za wszelką cenę unikaj konfliktów, udzielaj dziecku maksymalnego wsparcia emocjonalnego. Nie przeszkadzaj w nauce, nie bądź nadopiekuńczy / nadopiekuńcza. Nie obiecuj nagród za dobrze zdaną maturę - to nie jest dobra motywacja, a czasem nawet prowadzi do zwiększenia stresu.

Rada dla ucznia:
Po pierwsze, nie denerwuj się. Postaraj się na spokojnie przeanalizować swoje mocne i słabe strony, zdiagnozuj braki, które pojawiają się w Twojej wiedzy i umiejętnościach. Zrób listę tych tematów, które jeszcze powinieneś / powinnaś powtórzyć. Wybierz po jednym lub po dwa zadania z danego tematu, najlepiej z takiego zbioru zadań, w którym dostępny jest klucz rozwiązań (mogą to też być zadania maturalne). Postaraj się je samodzielnie rozwiązać, a następnie sprawdzić poprawność rozwiązania w kluczu. Jeśli pojawią się jakieś problemy możesz liczyć na pomoc rodziców, nauczyciela lub kolegów.

Dwa dni przed
Rada dla rodzica:
Jak wyżej.

Rada dla ucznia:
Unikaj paniki, nie poddawaj się stresowi. Z dostępnych stron internetowych wybierz sobie maturę próbną, której jeszcze nie pisałeś / pisałaś. Rozwiąż ją i sprawdź potem zgodnie z kluczem rozwiązań. Po sprawdzeniu przeanalizuj błędy i postaraj się uzupełnić wiedzę z tych obszarów, w których popełniłeś / popełniłaś błędy.

Dzień przed
Rada dla rodzica:
Jak wyżej.

Rada dla ucznia:
Pamiętaj - silny stres nie jest Twoim sprzymierzeńcem. Odpręż się i wyluzuj. Pojedź na wycieczkę rowerową, pójdź do parku na spacer, albo pobiegać. Nic już dzisiaj się nie nauczysz, ale możesz poćwiczyć swój umysł. Może lubisz jakąś grę intelektualną? Szachy, "memory", "scrabble", może coś jeszcze? Ale koniecznie potraktuj to jako zabawę, a nie jak kolejne zadanie. Jutro musisz być wypoczęty / wypoczęta - pójdź wcześnie spać, nie zarywaj nocy. Porządnie się wyśpij i powodzenia!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski