Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2015. Chemia, biologia, angielski, czyli co chcą zdawać maturzyści

Ilona Leć
Matura 2015. Egzaminacyjny maraton rozpocznie się w tym roku 4 maja
Matura 2015. Egzaminacyjny maraton rozpocznie się w tym roku 4 maja Anna Kurkiewicz
Nie ma już odwrotu. Minął termin składania deklaracji maturalnych. Uczniowie podawali w nich, jakie przedmioty będą zdawać na egzaminach.

Matura 2015. W czwartek maturzyści zdają m.in. biologię

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie do egzaminacyjnego maratonu, który rusza 4 maja, przystąpi ponad 260 osób.

Matura 2015. Wzięcie mają przedmioty ścisłe
- Największym zainteresowaniem cieszą się przedmioty ścisłe. Ponad 100 osób chce zdawać biologię. Tyle samo wybrało chemię. Tradycyjnie najpopularniejszym językiem jest angielski. Na poziomie podstawowym będzie go zdawało około 250 osób - wylicza Iwona Kosiuk, wicedyrektor II LO.

W tej placówce uczniowie zmierzą się także z językiem niemieckim i rosyjskim.
- Są bardzo ambitni. Wielu z nich chce aplikować na studia na SGH. Ta uczelnia wymaga od swoich kandydatów znajomości dwóch języków obcych - tłumaczy motywy Iwona Kosiuk.

Matura 2015, czyli szansa na lepszy wynik
Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych coraz chętniej poprawiają swoje maturalne wyniki lub zdają nowe przedmioty. - Zdarza się, że jeszcze w trakcie studiów zapisują się na maturę, ponieważ chcą zmienić kierunek. Stale monitorują sytuację na rynku pracy i chcą skończyć studia, które dadzą im pracę - mówi Adam Prus, wicedyrektor III LO.

Dobrym przykładem jest VIII LO, w którym do majowych egzaminów przystąpi 112 tegorocznych maturzystów oraz 58 absolwentów. - Na poziomie rozszerzonym najwięcej osób zdaje: język angielski (52 os.), biologię (43 os.), język polski (21 os.) oraz historię (13 os.). Ponadto jedna osoba zdaje fizykę rozszerzoną, mimo iż nie mamy klasy o tym profilu oraz wiedzę o kulturze - wylicza Dorota Wilczyńska, wicedyrektor VIII LO.

Od ilości punktów, jakie maturzyści zdobędą na egzaminach, zależy ich przyszłość. Ci, którzy mają wątpliwości związane z poprawną oceną swoich arkuszy, mogą składać wnioski do Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych z prośbą o wgląd do prac. W 2014 r. do OKE w Krakowie wpłynęło 1565 podań z całej Polski.

Matura 2015. Zmiany, które czekają maturzystów

Koniec z prezentacją maturalną
Przygotowywaną wcześniej prezentację maturalną (często niestety nie pisaną samodzielnie, tylko kupowaną) wyprze egzamin ustny z języka polskiego. Każdy maturzysta będzie losował zadanie z puli opracowanej przez ekspertów z CKE. Rolą egzaminu będzie ocena umiejętność tworzenia własnej wypowiedzi na określony temat. Inspiracją będą konkretne fragmenty tekstów: literackich, popularno-naukowych lub reprodukcji.

Dodatkowo oprócz zadań na rozumienie tekstów pojawią się zadania wymagające np. napisania streszczenia tekstu oraz zadania sprawdzające świadomość językową maturzysty.

Dodatkowy przedmiot
Maturzysta będzie musiał przystąpić do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Do tej pory abiturient mógł poprzestać jedynie na egzaminach z języka polskiego, obcego i matematyki (przedmioty obowiązkowe). W sumie w trakcie sesji egzaminacyjnej może zdawać testy z pięciu przedmiotów dodatkowych.

Język obcy
W maju uczniowie będą mogli przystąpić do egzaminu z języka: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego. Każdy będzie musiał zdawać egzamin w formie pisemnej oraz ustnej. Dodatkowo konkretny język obcy może być wybrany jako dodatkowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski